Sari la conținut
Forum Roportal
tjedy2000

Colac unguresc!

Postări Recomandate

din cate stiu eu se face din aluat de cozonac.

se dau felii peste chestia aia rotunda de ii baga pe foc nu inainte de a se da prin nuca si/ sau miere

 

nu am fost prea coerenta, sper sa intelegi :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din cate stiu eu se face din aluat de cozonac.

se dau felii peste chestia aia rotunda de ii baga pe foc nu inainte de a se da prin nuca si/ sau miere

 

nu am fost prea coerenta, sper sa intelegi :cheer:

 

 

N-am inteles nimic!

Informatii ceva mai legate!

Eu nu stiu sa fac cozonac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

destul de greu de realizat dulciurile astea unguresti. eu am incercat o reteta de cozonac unguresc si m-am chinuit de mi-au sarit capacele. nici cuptorul nu-mi merge extrem de bine pt cozonaci asa ca munca mea s-a cam dus pe apa sambetei anul trecut. :cheer: dar la gust erau buni, chiar daca nu erau cu aspect comercial :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Colac Secuiesc

 

1 kg. faina

1 ou intreg

3 galbenusuri

5 linguri zahar praf

100gr. unt

30 gr. drojdie

8 dl. lapte

putina sare

Deasupra ( cand s-au copt) zahar, nuca, nuca de cocos

Mod de preparare: Punem faina, oul intreg, galbenusurile, untul topit, 1 dl. de lapte in care am pus drojdia , zaharul sarea, restul de lapte facem un aluat mai tare decat cel normal. :cry:

Lasam aluatul acoperit timp de o ora la crescut. Dupa ce a crescut se iau bucati de cca.150 gr. se intind la grosimea unui deget si se infasoara in spirala pe ''bat''fara sa fie locuri libere. Cu degetele poti sa il intinzi putin si se pun pe foc, sau in cuptor.Trebuie invartite in continuu :cheer: Cand incep sa se inroseasca, cu o pensula aplicam unt topit si zahar praf. Pe perioada coacerii zaharul se caramelizeaza si colacul primeste culoare. Perioada de coacere este de 10-15 min.

 

 

Pofta buna si spor la treaba! in cazul in care ai invartitoarea aia speciala, fara e mai greu de realizat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Colac Secuiesc

 

1 kg. faina

1 ou intreg

3 galbenusuri

5 linguri zahar praf

100gr. unt

30 gr. drojdie

8 dl. lapte

putina sare

Deasupra ( cand s-au copt) zahar, nuca, nuca de cocos

Mod de preparare: Punem faina, oul intreg, galbenusurile, untul topit, 1 dl. de lapte in care am pus drojdia , zaharul sarea, restul de lapte facem un aluat mai tare decat cel normal. :)

Lasam aluatul acoperit timp de o ora la crescut. Dupa ce a crescut se iau bucati de cca.150 gr. se intind la grosimea unui deget si se infasoara in spirala pe ''bat''fara sa fie locuri libere. Cu degetele poti sa il intinzi putin si se pun pe foc, sau in cuptor.Trebuie invartite in continuu ;) Cand incep sa se inroseasca, cu o pensula aplicam unt topit si zahar praf. Pe perioada coacerii zaharul se caramelizeaza si colacul primeste culoare. Perioada de coacere este de 10-15 min.

Pofta buna si spor la treaba! in cazul in care ai invartitoarea aia speciala, fara e mai greu de realizat.

 

 

 

Saru'mana! :cheer: :cry: :o:

Am inteles ca se pot face pe sticla.

Dupa ce fac (nu eu nevasta-mea), va invit sa gustati!

 

:lol2:

pai tu vrei sa faci acasa colac din ala?

ai invartitoare dintr-aia? :P

 

Nu trebuie invartitoare bre.

Merge si pe sticla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Saru'mana! :cheer: :cry: :o:

Am inteles ca se pot face pe sticla.

 

Merge si pe sticla.

La asta nu m-am gandit. Eu l-am rugat pe sotul meu sa-mi faca invartitori din lemn :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×