Sari la conținut
Forum Roportal
Petre Marin

Teapa la Raiffeisen Bank pt locuinte(RBL)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mdea... inmulteste asta cu campanii (gen PNL pe forumuri), cu tot felul de promotori de servicii si iti dai seama unde o sa ajunga comunitatile digitale si mai ales comunicare sincera... vom fi o societate cel putin ipocrita

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stimati forumisti, reclamele la produsele bancare de cele mei multe ori sunt persuasive, adica jumatati de adevar, ori poate o corinta a celui ce vinde de a nu indeparta potentialul client. Problema tine de educatia noastra, care semnam orice act ni se pune in fata fara sa-l citim, convinsi ca cel care ni-l pune la dispozitie, ne-a povestit totul. Pe de alta parte, este perfect adevarat ce spunea cineva mai sus, ca propria noastra lacomie ne orbeste. Daca stim ceva istorie monetara ori bancara, sau suntem curosi sa citim o lege banacara, vom observa ca acest gen de produse, care nu sunt strict comerciale, ci mai degraba produse sociale, pe domeniu locativ, se gasesc in toata lumea. Functionarea acestor banci este asemanatoare cu a CAR-ului. Ai fond, te poti imprumuta, in termenii si conditiile din statutul respectivei organizatii, Bancile pentru locuinte, pe langa statut, functioneaza pe baza unei legi speciale LEGE Nr. 541 din 27 septembrie 2002, pe care o puteati consulta si pe http://www.railoc.ro/ . Activitatea de creditare pentru domeniul locativ este reglementată, recent, prin O.U.G. 99/2006 care a abrogart legea mai sus citata- Bănci de economisire şi creditare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Tepuitorii sunt cei care i-au explicat domnului cum e cu contractul de economisire-creditate, care i-au spus orice numai sa-l faca sa semneze contractul, pt a isi incasa comisionul.

Exemplu: la prezentari se spune " daca nu vrei credit, iti iei doar banii depusi si prima de la stat, pt care trebuie sa faci dovada ca o folosesti in domeniul locativ". Eroare! Daca nu iei credit, nu primesti prima de la stat, scrie in lege- nu e vina bancii- dar cati din dvs au auzit asta la prezentare si cati dupa ce au semnat deja contractul? Si astfel de omisiuni s-au facut la greu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc ce mi s-a intamplat. Am ales la firma un card de salariu de la Raiffeisen. Mare greseala!

Unul din colegi spunea ca sunt cei mai profi (profesionisti). In a doua zi de la salariu ma duc sa scot bani. Alta mare greseala! :D)

Consult contul si vad 2 RON. Ma duca la firma si ii intreb care-i faza. Ei mi-au zis ca au livrat banii in cont.

Ma duc la banca. Se uita astia de la banca si cica trimisesera catre firma un cont gresit (nu al meu). Mi-au mai zis ca cica au remediat problema si a doua zi pot sa scot bani.

Eu a doua zi m-am dus sa scot banii promisi. Ce greseala, ce greseala... sa cer ce-i al meu! Nu ma invat niciodata minte.

Aveam 2 RON. Ma duc din noua la contabilitate la firma. Contabila vorbeste cu banca care ii spune urmatoarele:

1. banca nu are voie sa transfere bani dintr-un cont de la o persoana la alta fara acordul ambelor parti (corect).

Eu eram de acord. Mai trebuia sa se puna de acord si respectivul care s-a trezit cu banii in cont.

2. banca nu da telefon la o persoana fizica sa-l roage sa livreze bani in contul altei persoane :D((.

Concluzia: contabila firmei s-a rugat de o persoana (f amabila) sa returneze banii in contul firmei, ca firma sa livreze banii in contul meu corect.

Am scos si eu banii acum cateva zile de la bancomat. Victorie!!!!!!!!!!!! Am scos 840 RON de dimineata in vre-o 3 transe pt ca am scos doar hartii de 10 RON.

Evident ca mi-a luat comision de fiecare data cand am scos banii si am interogat soldul pt ca nu intelegeam de ce nu vrea bancomatul sa imi scoata suma.

PS: intrebasem in banca care-i faza de nu imi scoate banii si mi-au zis ca nu am introdus eu corect datele (adica oi fi vre-un prost).

Nu scria nicaieri in politica bancii fata de clienti ce se intampla in astfel de situatii (daca era vorba de 10000000 RON?). Ce credeti ca ar trbui sa fac?

De schimbat cardul de salarii e clar, dar ce altceva pot sa fac cu astfel de camatari (la costum si cu facultati).

Acum inteleg ce vroia sa spuna colegul cu profi: profitori.

Deci: NU BAGATI SAU LUATI BANI DE LA RAIFFEISEN!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti ademenit ca statul acorda o dobanda de 15% anual ( in realitate statul acorda aceasta dobanda numai pentru 100Euro) Cat doriti sa economisiti ?(target ) .Daca optezi pentru un plafon de 10.000 RON ti se cere un comision de 1% (adica 100RON pentru o simpla optiune ?!?!!). Dupa semnarea contractului de economisire-creditare esti anuntat ca statul acorda bonusul de 15% numai daca ai in cont 3000 RON. Banca RBl nu poate fi contactata decat printr-un numar de telefon la care nu raspunde nimeni. Transferurile de bani pentru contul RBL se face prin RB care , normal, percepe comision. RB trimite lunar clientilor sai situatia contului( daca ai un asemenea cont la ei) insa RBL nimic ( tacere totala) Dobanda stipulata prin contract este de 3% pe an . Practic , dupa ce am realizat ce "serios " se lucreaza cu aceasta banca am cerut rezilierea contractului (dupa 6 (sase) luni); tot prin intermediarul RB si am primit din 800 RON doar 686 RON. ( fara comentarii)
dar tu ai citit contractul inainte sa-l semnezi?ai cerut note informetive,detalii, unui ofiter de credit?eu am contul socitatii tot la raiffeisen si nu ma simt pacalit delocfiecare banca are politica ei de a atrage clientii..daca tragi linie dupa ce ai fost la mai multe banci ai sa vezi ca diferentele sunt ff mici.............................unele au dobanzi mici dar comisioane mari...altele invers...copara creditele de la mai multe banci..si vezi care este suma totala de plata la final....
Sa va povestesc ce mi s-a intamplat. Am ales la firma un card de salariu de la Raiffeisen. Mare greseala!Unul din colegi spunea ca sunt cei mai profi (profesionisti). In a doua zi de la salariu ma duc sa scot bani. Alta mare greseala! :))Consult contul si vad 2 RON. Ma duca la firma si ii intreb care-i faza. Ei mi-au zis ca au livrat banii in cont.Ma duc la banca. Se uita astia de la banca si cica trimisesera catre firma un cont gresit (nu al meu). Mi-au mai zis ca cica au remediat problema si a doua zi pot sa scot bani.Eu a doua zi m-am dus sa scot banii promisi. Ce greseala, ce greseala... sa cer ce-i al meu! Nu ma invat niciodata minte.Aveam 2 RON. Ma duc din noua la contabilitate la firma. Contabila vorbeste cu banca care ii spune urmatoarele:1. banca nu are voie sa transfere bani dintr-un cont de la o persoana la alta fara acordul ambelor parti (corect).Eu eram de acord. Mai trebuia sa se puna de acord si respectivul care s-a trezit cu banii in cont.2. banca nu da telefon la o persoana fizica sa-l roage sa livreze bani in contul altei persoane :o:((.Concluzia: contabila firmei s-a rugat de o persoana (f amabila) sa returneze banii in contul firmei, ca firma sa livreze banii in contul meu corect.Am scos si eu banii acum cateva zile de la bancomat. Victorie!!!!!!!!!!!! Am scos 840 RON de dimineata in vre-o 3 transe pt ca am scos doar hartii de 10 RON.Evident ca mi-a luat comision de fiecare data cand am scos banii si am interogat soldul pt ca nu intelegeam de ce nu vrea bancomatul sa imi scoata suma.PS: intrebasem in banca care-i faza de nu imi scoate banii si mi-au zis ca nu am introdus eu corect datele (adica oi fi vre-un prost).Nu scria nicaieri in politica bancii fata de clienti ce se intampla in astfel de situatii (daca era vorba de 10000000 RON?). Ce credeti ca ar trbui sa fac?De schimbat cardul de salarii e clar, dar ce altceva pot sa fac cu astfel de camatari (la costum si cu facultati).Acum inteleg ce vroia sa spuna colegul cu profi: profitori.Deci: NU BAGATI SAU LUATI BANI DE LA RAIFFEISEN!!!!!!!!!!!
dupa cum am mai spus ..fiecare banca are politica ei....nu numai raiffeisen are bubite....uite.....acum 2 ani eram in franta.....imi facusem un card la brd societe generale( banca franceza).pt valuta...(master card)l-am alimentat in tara cu 6000 euro ( sa evit purtarea sumei prin buzunare)ei belea acum.....cu acesti bani trebuia sa fac o plata catre un spital...la spital mi se spune ca nu am banii in cont.....( taiat genunchii, dureri de cap)pana la urma se bunghesc cei de la spital si imi spun ca //cardul pe care il am nu este bun...( adica nu are un cip pe el) :D ma duc spre banci acum.....in paris ma duc la socite generale sa scot banii intr-o zi de luni.....belea mare...lunea bancile sunt inchise :D gasesc o sucursala care avea un functionar ratacit...si cu amabilitate imi spune ca nu pot scoate suma deoarece nu am cont la ei( ma refer la intreaga suma).....ma directioneaza catre un bancomat....belea iarasi.....nu pot scoate suma intreaga ( este prea mare).....mise afiseaza mesajul ca trebuie extrasi doar maxim 300 euros....si uite asa am extras de 20 de ori cu cate un comision de 9 euros la fiecare extragere= 180euros comisionasa caaaaa.....stati linistiti ca nu suntem mai breji

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, imi pare foarte rau sau te dezamagesc.... dar raspunsul la ceea ce tu spui pe acest forum are doua variante: I.) exista posibilitatea ca tie sa nu ti se fi explicat prea amanuntit ce se intampla cu banii tai, sau: II.) ti s-a explicat dar tu nu ai inteles.acuma sa trecem la ce se intampla defapt in contul de economisire creditare al RBL: (am un astfel de cont si eu nu am luat deloc tzeapa.... asta poate deoarece am cascat urechea la ce mi-a zis consilieru` ala k doar nu ii pus acolo dejaba)so... acel 300 ron pe care tu l-ai platit a fost comisionul de deschidere de 1% din suma constractata care se percepe la deschiderea contului. Suma contractata nu poti spune k este target! De ce? Pentru ca aceea suma poate fi oricand diminuata, k tu clientul sa poti ajunge mai reped la jumatate sau 25%, sau majorata, in cazul in care tu ai trecut de acel prag de 25 sau 50%, sa poti lua un credit mai mare cu o aceeasi dobanda. Referitor la prima de stat, nu "ti-o ofera statul doar pt 100E" ci o ofera statul IN LIMITA A MAXIMUM 150 EURO, reprezentant tot 15% din SOLD!!! (cat ai adunat in acel an in cont). acuma mumlti veti zice.... "aaa zzice MAXIMUM" deci vei primii 3-4 euro...." NU! sa dau exemplu k sa fiu mai concret: ai depus 1000 Euro (echivalentul in lei adika vreo 3400 ron). Tu pe banii respectivi vei primii 15% prima de la stat, in limita a MAXIM 150 Euro... ce inseamna limita asta, vedeti pe site-ul railoc .ro. Adica vei avea in cont 1000 Euro + 135/150 Euro, in functie de numarul de varsta si de numarul de copii minori pe care ii ai in ingrijire.Dar pe langa asta mai primesti dobanda de la banca de 3% (dobanda la vedere) cine nu stie ce inseamna asta sa-l intrebe pe google. Deci, acuma prietene, te rog io in calitate de client al RBL, sa consulti din nou un consilier al RBL, care sa iti explice incaodata ce se intampla cu banii tai. (consilierile sunt gratuite) dupa care astept raspunsul tau la acest "reply".P.S. INAINTE DE A-I ACUZA PE ALTII, HAIDETI SA ANALIZAM REALA PROBLEMA SI SA ACCEPTAM ATUNCI CAND EA ESTE CHIAR PE UMERII NOSTRII.mda.... din nou ma simt nevoit sa intervin... NU CONFUNDA RAIFFEISEN BANK, cu RAIFFEISEN Banaca pentru Locuinte.una ii banca comerciala, alta ii banca pt locuinte. si iar iti spun.... mai analizeaza odata toate datele si pe urma vezi k defapt neatentia ta si graba care duce de f multe ori la necitirea actelor, sunt raspunsul la problema ta.Parerea mea? O banca cu o experienta de 2-3 ani nu mai are cum sa faca greseli... ar risca prea mult! :vava:

Tepuitorii sunt cei care i-au explicat domnului cum e cu contractul de economisire-creditate, care i-au spus orice numai sa-l faca sa semneze contractul, pt a isi incasa comisionul.Exemplu: la prezentari se spune " daca nu vrei credit, iti iei doar banii depusi si prima de la stat, pt care trebuie sa faci dovada ca o folosesti in domeniul locativ". Eroare! Daca nu iei credit, nu primesti prima de la stat, scrie in lege- nu e vina bancii- dar cati din dvs au auzit asta la prezentare si cati dupa ce au semnat deja contractul? Si astfel de omisiuni s-au facut la greu!
Stimate CB, in calitate de coleg, ma simt nevoit sa iti recomend sa mai discuti inca odata cu superiorul tau si sa ceri detalii cu referire la cele "zise" de tine....Clientul beneficiaza de prima de stat in felul urmator: DUPA 18 LUNI de la activarea contului, cu conditia sa ii foloseasca in domeniul locativ... sau DUPA 5 ANI!!! indiferent in ce domeniu ii foloseste!!!
Salut . Sunt director de dezvoltare retea in cadrul hvb bpl pe zona de vest . Am si eu ceva de adaugat la discutia dvs. Domnul Petre marin lucreaza sigur pt concurenta sau in momentul in care si-a deschis cont la RBL nu i-a fost expplicat exact cum sta treaba . Te lamuresc eu : statul iti acorda 15% anual prima la economiile pe care le-ai facut tu pana la sfarsit de an , deci sa ne intelegem dak economisesti zero lei staul iti da zero prima foarte simplu. legat de treaba cu 3000 ron afla ca statul iti da prima oricum exemplul de 3000 ron este sa prinzi prima maxima , adik 100-120 euro. Eu sunt din mai 2006 la HVB BpL si am economisit o gramada de bani am primit prima maxima si dobanda exact asa cum era stipulata in contract asa se intampla si la RBL sa recunoastem or fi ei concurenti dar isi fac meseria cum trebuie , cel care vi-a explicat dvs. domnule Petre Marin sigur nu era destul de informat , o sa va dati seama nu peste mult timp ca ati facut o greseala mare retragandu-va banii. Cand eram si eu junior un director de la HVB avea o vorba pentru cei ca dumneavoastra si anume : "Nu a venit timpul tau" Va multumesc
Corect! dar noua la RBL, DD-ul ne-a spus altceva: "lasa-ti-i pe cei negativisti in lumea lor pentru k se transmite usor!"
Salut . Sunt director de dezvoltare retea in cadrul hvb bpl pe zona de vest . Am si eu ceva de adaugat la discutia dvs. Domnul Petre marin lucreaza sigur pt concurenta sau in momentul in care si-a deschis cont la RBL nu i-a fost expplicat exact cum sta treaba . Te lamuresc eu : statul iti acorda 15% anual prima la economiile pe care le-ai facut tu pana la sfarsit de an , deci sa ne intelegem dak economisesti zero lei staul iti da zero prima foarte simplu. legat de treaba cu 3000 ron afla ca statul iti da prima oricum exemplul de 3000 ron este sa prinzi prima maxima , adik 100-120 euro. Eu sunt din mai 2006 la HVB BpL si am economisit o gramada de bani am primit prima maxima si dobanda exact asa cum era stipulata in contract asa se intampla si la RBL sa recunoastem or fi ei concurenti dar isi fac meseria cum trebuie , cel care vi-a explicat dvs. domnule Petre Marin sigur nu era destul de informat , o sa va dati seama nu peste mult timp ca ati facut o greseala mare retragandu-va banii. Cand eram si eu junior un director de la HVB avea o vorba pentru cei ca dumneavoastra si anume : "Nu a venit timpul tau" Va multumesc
Corect! dar noua la RBL, DD-ul ne-a spus altceva: "lasa-ti-i pe cei negativisti in lumea lor pentru k se transmite usor!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred k cu un salariu modest de 2000 RON pe luna intr-un oras mare gen Bucuresti, COnstanta , Iasi nu prea ai cu sa economisesti in 5-10a ani mare lucru

uneori nu iti ajunge nici pentru avansul de 25% pt locuinta asa k cea mai buna metoda pt ati lua o locuinta fara credit ipotecar e un credit imobiliar iar pt avans te descurci ori familia ori un credit de nevoi personale

asa k don't worry be happy :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut . Sunt director de dezvoltare retea in cadrul hvb bpl pe zona de vest . Am si eu ceva de adaugat la discutia dvs. Domnul Petre marin lucreaza sigur pt concurenta sau in momentul in care si-a deschis cont la RBL nu i-a fost expplicat exact cum sta treaba . Te lamuresc eu : statul iti acorda 15% anual prima la economiile pe care le-ai facut tu pana la sfarsit de an , deci sa ne intelegem dak economisesti zero lei staul iti da zero prima foarte simplu. legat de treaba cu 3000 ron afla ca statul iti da prima oricum exemplul de 3000 ron este sa prinzi prima maxima , adik 100-120 euro. Eu sunt din mai 2006 la HVB BpL si am economisit o gramada de bani am primit prima maxima si dobanda exact asa cum era stipulata in contract asa se intampla si la RBL sa recunoastem or fi ei concurenti dar isi fac meseria cum trebuie , cel care vi-a explicat dvs. domnule Petre Marin sigur nu era destul de informat , o sa va dati seama nu peste mult timp ca ati facut o greseala mare retragandu-va banii. Cand eram si eu junior un director de la HVB avea o vorba pentru cei ca dumneavoastra si anume : "Nu a venit timpul tau" Va multumesc

 

Admirabila dovada de fair play fata de concurenta. Marturisesc k am cost consilier in cadrul RBL. Produsul este unul... pentru oameni inteligenti. Degeaba i-l vinzi unuia care nu vede in el o oportunitate.. pt k... asta nu o sa-si ia prima nici daa ii faci 100 de contracte pe tot neamu' de la maimuta incoace. Contractele, da... se fac pentru comisioanele agentilor... dar produsul in sine e genial (spun asta la 2 ani dupa ce am intrerupt activitatea.) Produsul e mai mult decat foarte bun. E ca si o masina de ultima generatie... care atunci cand e lasata pe mana unuia care nu stie nici macar sa scrie "comision"... risca sa fie distrusa... dar in fine, sunt banii omului si poate sa si-l rezilieze cand vrea. va merge probabil peste caiva ani sa isi deschida altul :spiteful:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

VIN MAI TARZIU PE FORUM,DAR POT SA CONFIRM CA RBL,ESTE O MARE MARE TEAPA SI SPUN NU DIN POSTURA UNUI OM CE A AUZIT DE LA CINEVA CEVA CI DIN POSTURA OMULUI PATIT SI SA DETALIEM PROBLEMA

AM AVUT 3 CONTRACTE RBL PE CARE LE-AM DUS LA SFARSIT SI NU AM PRIMIT NICIODATA BANII,ABIA AM REUSIT SA-I SCOT CE AM BAGAT SI PE ACCEIA IN 2 TRANSE DEZGUSTAT TOTAL O MARE TEAPA E MULT DE VORBIT PE TEMA DAR E SPATIUL MIC ,ACUM MAI NOU TRIMIT SCRISORI CA SA INCHEI UN NOU CONTRACT CA OFERA O REDUCERE))))) MA LIPSESC DE REDUCERE SI DE TOT,SA NU MAI AUD DE EI, DACA DORITI MAI MULTE DETALII VA STAU LA DISPOZITIE

AM POSTAT PENTRU A STII CEI TINERI CA PRODUSUL RBL ESTE O TEAPA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×