Sari la conținut
Forum Roportal
desiderio

Ce arie(i) de opera va emotioneaza/impresioneaza cel mai mult?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi cer scuze , n-am vrut sa spun nimic rau despre Mioara Cortez. Nicidecum ! De fapt eram aproape indragostit de ea . Eu personal n-am cunoscut nici o cintareata de opera mai grozava decit ea , fiindca ... n-am avut unde sa vad alta soprana. In Iasi doar ea era extraordinara , era zeita operei , celelalte soprane cintau si ele dar ... nu se puteau compara nici pe departe cu ea. Iar inregistrarile de pe internet cu alte soprane sint doar inregistrari nu se pot compara cu ralitatea. O fi frumoasa Callas si cinta frumos dar inregistrarea e precum o floare de plastic , frumoasa dar .... e doar plastic , nu are viata , ii lipseste parfumul.

Mioara Cortez cinta de obicei neinregistrata si nefilmata si fiecare clipa de frumusete era unica caci era pierduta pentru totdeauna . Era cum spune in Traviata ... comme un fiore che si nase e muore.

Tot ce am gasit pe net despre ea a fost doar

si m-am intristat. Nu asa mi-o amintesc eu. Asa arata si pe strada. Dar nu asta-i ea. Daca ati vedea o inregistrare cu Tosca asa cum am vazut-o eu prima data ati vedea ca o depaseste cu mult pe Callas din toate punctele de vedere. Avea asa o pasiune , asa un foc launtric , se simtea ca nu interpreta doar un rol ci era insasi Tosca. Toate celelalte soprane interpreteaza doar un rol , incearca sa para cine nu sint se simte teatralitatea si falsitatea . Dar Mioara Corez era pe scena ea insasi. Eu cred ca masca o purta pe strada in viata reala de zi cu zi , ochelarii aia uriti si mari care ii acopereau ochii , se ascundea sub hainele obisnuite se prefacea a fi o baba batrina si urita dar sta era doar un joc scenic asa precum Rigoletto se preface ca-i cocosat asa si ea in realitate se prefacea ca-i urita si banala si obisnuita. Dar pe scena masca cadea si devenea ceea ce era ea in relitate , zeita operei. Se vedea ca traieste pe scena adevarata ei viata. Toate celelalte soprane cinta pentu a trai , ea traia pentru a cinta. Am crezut ca va ramne in Iasi pentru totdeauna. Credeam ca s-a retras din cauza virstei. Dar uite ca inca mai cinta la Montreal. Asta imi aminteste de o arie din Boema.

 

E o pur vidi Mimi

Era in carozza vestita comme una regina.

E viva ci son contento !

 

In Iasi nu mai e de trait. Oamenii au innebunit si distrug orasul. Au taiat copacii , au distrus parcurile si au construit super-marketuri si parcari , distrug nebuneste totul cuprinsi de-o lacomie feroce , in curind cred ca au sa darime si opera sa faca vreo parcare sau vreun restaurant. Deja nici nu se mai tin specatacole de opera la Opera ci in niste teatre mai mici si urite. Nici nu vreau sa merg la asa ceva. Opera din Iasi era superba si numai acolo opera poate fi opera.

 

Si eu am fugit din iasi. N-am putut suferi taierea copacilor. Am fugit undeva departe de lume intr-un loc unde sa pot trai linistit si sa pot cinta opera netulburat de nimeni. Am fugit in lumea basmelor pe tarimul fermecat de deasupra norilor unde am locuit intr-un Palat de Cristal ... mai exact intr-o pestera inghetata sus in munti la altitudinea de 1800 m. Acolo puteam cinta in voie fara sa ma tem ca as deranja vecinii . Pacat ca nu prea imi aminteam bine cuvintele dar le balmajeam si eu cum puteam. Prima data cind am intrat in pestera aceea si am hotarit sa ma stabilesc acolo am cintat aria :

 

La fatal pietra supra me si chiuse

Ecco la tomba mia

Del di la luce non piu vedro

Non rivedro piu Aida

Aida ... dove sei tu ?

 

Adio terra , adio vale di pianti.

A me si schiude il ciel...

 

http://www.youtube.com/watch?v=kPiZNnx1eIc

 

Oliver,noi am dori ca idoli sa fie imortali,ai dreptate in ce pui,iti inteleg dezamagirea,dar tu trebuie sa o vezi PER SEMPRE ,asa cum era pe scena,aceea este MIOARA CORTEZ pe care tu o adori.

Am si eu idoli mei,unii numai sunt (Callas) ,altul este o leguma in urma unui nefericit accident in casa lui in Kenya (Giuseppe Di Stefano),altul a incaruntit,a imbatranit Placido Domingo,dar eu ascultandu-i ii vad asa cum erau cand i-am descoperit.

Ai intrat in forumurile de opera la care ti-am dat linkurile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu folosesc opera ci explorer, si oricum, aria variaza in functie de ce monitor ai. asa ca e irelevant topicul tau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu folosesc opera ci explorer, si oricum, aria variaza in functie de ce monitor ai. asa ca e irelevant topicul tau!

 

 

Tu ai idee despre ce se vorbeste pe aici? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu folosesc opera ci explorer, si oricum, aria variaza in functie de ce monitor ai. asa ca e irelevant topicul tau!

 

 

Pai era vorba de muzica clasica :P adica softuri precum barbierul din sevilia, carmen, nabuco, aida.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai era vorba de muzica clasica :doh: adica softuri precum barbierul din sevilia, carmen, nabuco, aida.

 

 

:P

Softuri? :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai idee despre ce se vorbeste pe aici? :P

pai nu e vorba de opera adica brouser de internet?

si cum sa ii calculezi aria(suprefatza)?

sa masor monitorul?

sa fie fereastra maximize?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai nu e vorba de opera adica brouser de internet?

si cum sa ii calculezi aria(suprefatza)?

sa masor monitorul?

sa fie fereastra maximize?

 

 

Da , masoara monitorul , softul opera pentru asta este :P

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×