Sari la conținut
Forum Roportal
desiderio

Ce arie(i) de opera va emotioneaza/impresioneaza cel mai mult?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hei, salbaticule egocentric, electrosocuri acum sau ştreang mai tarziu. What`s gonna be Oliv?

Parla mi ancora come anti parlavi . E cosi dolce il suon de la tua voce ...

Cred ca va fi ... Mario Cavaradossi il finale. Fucizione , nesimulata . Al primo colpo ju. E cadro bene ... come la Tosca in teatro.

 

 

nu-i prea reusita scena dar alta mai buna n-am gasit. Soprana joaca un pic cam fals nu prea isi traieste rolul.

 

Hei , are cineva pe aici cuvintele din opere ? Adica textele , de la arii sau chiar si de la opere complete ?

Si poate stie cineva ... de unde as putea gasi si downloada muzica de opera completa , adica opere intregi nu doar arii ?

Imi place foarte mult sa cint opera dar nu prea stiu cuvintele si de aia cind cint le mai balmajesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Turandot: Nessun Dorma

Nessun dorma!... Nessun dorma!...

Tu pure, o Principessa,

nella tua fredda stanza

guardi le stelle che tremano

d'amore e di speranza!

Ma il mio mistero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parla mi ancora come anti parlavi . E cosi dolce il suon de la tua voce ...

Cred ca va fi ... Mario Cavaradossi il finale. Fucizione , nesimulata . Al primo colpo ju. E cadro bene ... come la Tosca in teatro.

 

 

nu-i prea reusita scena dar alta mai buna n-am gasit. Soprana joaca un pic cam fals nu prea isi traieste rolul.

 

Hei , are cineva pe aici cuvintele din opere ? Adica textele , de la arii sau chiar si de la opere complete ?

Si poate stie cineva ... de unde as putea gasi si downloada muzica de opera completa , adica opere intregi nu doar arii ?

Imi place foarte mult sa cint opera dar nu prea stiu cuvintele si de aia cind cint le mai balmajesc.

 

 

intra in http://opera.lumak.net/la inregistrari audio si video vei gasi tot ce-ti doresti visezisi ceeace nu ai visat ca poti avea.vorbesc serios.

http://divadivina.forumer.it aici daca te inscrii poti intra prima data doar prin e mailul pe care ti-l trimite administratorul.

 

mai este operaclik si multe ,multe altele.

in opera lumak este un topik:linkuri utile.

 

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maria Callas "Suicidio" -Gioconda de Ponchielli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maria Callas "Suicidio" -Gioconda de Ponchielli

Gioconda am ascultat-o cel mai mult dintre toate operele. Aveam un casetofon cu care inregistram muzica de la radio si Gioconda a fost prima mea opera inregistrata intreaga. O ascultam incontinuu cind invatam in sesiune incit ajunsesem s-o stiu aproape pe de rost.

 

Cu toate ca Suicidio e o arie fumoasa totusi nu surprinde chiar exact senzatia reala de dinaintea sinuciderii. Cred ca cel mai bine reuseste sa descrie sinuciderea Puccini in Madama Buterfly , inainte de tu picolo Iddio , acolo iti da chiar snzatia reala a mortii.

 

Mi-as fi dorit sa fiu un tenor de opera, e asa o fantezie . Imi place atit de mult muzica asta si ma intristeaza ca atit de putini oameni o inteleg. Toti prietenii mei n-au putut suferi niciodata opera , nici nu suportau sa auda muzica asta. Am avut cindva si o prietena careia nu-i placea opera. I-am pus niste casete cu opera si nu-i placeau imi zicea Ce-i cu porcaria asta de muzica ? Si atuncea am inceput sa cint eu. I-am cintat aria aceea din tosca Qual ochhio al mondo puo stare de parro al ochhio tuo azzuro... Si cintam asa cu tot sufletul pentru ca o iubeam si spuneam ceea ce simtam pentru ea... Ei si dupa asta i-a placut opera. Imi zicea incontinuu Hai mai cinta aia cu ochii azzuri ...

Si fiind vara era inchisa stagiunea , de aceea ii povesteam mereu ce frumos e la opera , si odata ca sa-i arat cum va fi cind o sa mergem la opera am pus o caseta cu Rigoletto si am cintat o opera intreaga toate personajele , si faceam si tot jocul scenic asa cum vazusem la opera. Aveam o patura pe care o foloseam in chip de mantie , si eram cind cocosat ca Rigoletto , cind mindru ca ducele , cind cintam subtire incercind sa imit soprana. A fost singura data in viata mea cind am fost si eu odata actor de opera.

 

Acuma opera din Iasi a murit nu mai exista. Nu mai exista nimic din ce era acum citiva ani. A disparut Mioara Cortez si fara ea s-a terminat totul , toate operele frumoase au disparut din repertoriul iesean. Era culmea femeia aceea. O vedeam uneori pe strada si ma uitam la ea stupefiat , era grasa urita si batrina. Nu puteam intelege prin ce miracol fiinta aia oribila se transforma pe scena in exact ce dorea sa fie. Cel mai bine i se potrivea rolul de Tosca. Si culmea era ca baba aceea urita se transforma pe scena intr-o femeie frumoasa . Dupa parerea mea juca si cinta in Tosca mai bine decit Maria Callas. Si aproape ca arata mai bine decit Callas in rolul acela . Avea ceva magic , o forta psihica extraordinara. Din pacate acuma a mai imbatrinit. Au trecut 10 ani de cind am vazut eu Tosca prima data.

 

Am senzatia ca opera moare , nu doar in iasi ci in toata lumea.

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, se zice REnata Tebaldi rivala lui Callas ar fi cintat mai bine "visi d'arte" ...acum parerile sant impartie.

Cine e pro Callas si cine pro Tebaldi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gioconda am ascultat-o cel mai mult dintre toate operele. Aveam un casetofon cu care inregistram muzica de la radio si Gioconda a fost prima mea opera inregistrata intreaga. O ascultam incontinuu cind invatam in sesiune incit ajunsesem s-o stiu aproape pe de rost.

 

Cu toate ca Suicidio e o arie fumoasa totusi nu surprinde chiar exact senzatia reala de dinaintea sinuciderii. Cred ca cel mai bine reuseste sa descrie sinuciderea Puccini in Madama Buterfly , inainte de tu picolo Iddio , acolo iti da chiar snzatia reala a mortii.

 

Mi-as fi dorit sa fiu un tenor de opera, e asa o fantezie . Imi place atit de mult muzica asta si ma intristeaza ca atit de putini oameni o inteleg. Toti prietenii mei n-au putut suferi niciodata opera , nici nu suportau sa auda muzica asta. Am avut cindva si o prietena careia nu-i placea opera. I-am pus niste casete cu opera si nu-i placeau imi zicea Ce-i cu porcaria asta de muzica ? Si atuncea am inceput sa cint eu. I-am cintat aria aceea din tosca Qual ochhio al mondo puo stare de parro al ochhio tuo azzuro... Si cintam asa cu tot sufletul pentru ca o iubeam si spuneam ceea ce simtam pentru ea... Ei si dupa asta i-a placut opera. Imi zicea incontinuu Hai mai cinta aia cu ochii azzuri ...

Si fiind vara era inchisa stagiunea , de aceea ii povesteam mereu ce frumos e la opera , si odata ca sa-i arat cum va fi cind o sa mergem la opera am pus o caseta cu Rigoletto si am cintat o opera intreaga toate personajele , si faceam si tot jocul scenic asa cum vazusem la opera. Aveam o patura pe care o foloseam in chip de mantie , si eram cind cocosat ca Rigoletto , cind mindru ca ducele , cind cintam subtire incercind sa imit soprana. A fost singura data in viata mea cind am fost si eu odata actor de opera.

 

Acuma opera din Iasi a murit nu mai exista. Nu mai exista nimic din ce era acum citiva ani. A disparut Mioara Cortez si fara ea s-a terminat totul , toate operele frumoase au disparut din repertoriul iesean. Era culmea femeia aceea. O vedeam uneori pe strada si ma uitam la ea stupefiat , era grasa urita si batrina. Nu puteam intelege prin ce miracol fiinta aia oribila se transforma pe scena in exact ce dorea sa fie. Cel mai bine i se potrivea rolul de Tosca. Si culmea era ca baba aceea urita se transforma pe scena intr-o femeie frumoasa . Dupa parerea mea juca si cinta in Tosca mai bine decit Maria Callas. Si aproape ca arata mai bine decit Callas in rolul acela . Avea ceva magic , o forta psihica extraordinara. Din pacate acuma a mai imbatrinit. Au trecut 10 ani de cind am vazut eu Tosca prima data.

 

Am senzatia ca opera moare , nu doar in iasi ci in toata lumea.

 

Opera nu a murit,opera Traieste!

Mioara Cortez David treieste de cca 10 ani la Montreal.

Mi-a placut ce ai scris,dar ai fost putin nedelicat in a te exprima legat de Dna Cortez,vazuta pe strada,stiu,ai exagerat ca sa scoti in evidenta ce minunat se transforma,dar totusi......

 

 

Da, se zice REnata Tebaldi rivala lui Callas ar fi cintat mai bine "visi d'arte" ...acum parerile sant impartie.

Cine e pro Callas si cine pro Tebaldi?

 

 

Nu por spune ca sunt ProCallas sau Pro Tebaldi.

Renata Tebaldi a fost o mare cantareata de opera,i,una din cele mai reprezentative artiste ale secolului XX,dar Unicitatea Mariei Callas este indiscutabila.Maria Callas a revolutionat opera,o voce unica ,un temperament unic.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gioconda am ascultat-o cel mai mult dintre toate operele. Aveam un casetofon cu care inregistram muzica de la radio si Gioconda a fost prima mea opera inregistrata intreaga. O ascultam incontinuu cind invatam in sesiune incit ajunsesem s-o stiu aproape pe de rost.

 

Cu toate ca Suicidio e o arie fumoasa totusi nu surprinde chiar exact senzatia reala de dinaintea sinuciderii. Cred ca cel mai bine reuseste sa descrie sinuciderea Puccini in Madama Buterfly , inainte de tu picolo Iddio , acolo iti da chiar snzatia reala a mortii.

 

Mi-as fi dorit sa fiu un tenor de opera, e asa o fantezie . Imi place atit de mult muzica asta si ma intristeaza ca atit de putini oameni o inteleg. Toti prietenii mei n-au putut suferi niciodata opera , nici nu suportau sa auda muzica asta. Am avut cindva si o prietena careia nu-i placea opera. I-am pus niste casete cu opera si nu-i placeau imi zicea Ce-i cu porcaria asta de muzica ? Si atuncea am inceput sa cint eu. I-am cintat aria aceea din tosca Qual ochhio al mondo puo stare de parro al ochhio tuo azzuro... Si cintam asa cu tot sufletul pentru ca o iubeam si spuneam ceea ce simtam pentru ea... Ei si dupa asta i-a placut opera. Imi zicea incontinuu Hai mai cinta aia cu ochii azzuri ...

Si fiind vara era inchisa stagiunea , de aceea ii povesteam mereu ce frumos e la opera , si odata ca sa-i arat cum va fi cind o sa mergem la opera am pus o caseta cu Rigoletto si am cintat o opera intreaga toate personajele , si faceam si tot jocul scenic asa cum vazusem la opera. Aveam o patura pe care o foloseam in chip de mantie , si eram cind cocosat ca Rigoletto , cind mindru ca ducele , cind cintam subtire incercind sa imit soprana. A fost singura data in viata mea cind am fost si eu odata actor de opera.

 

Acuma opera din Iasi a murit nu mai exista. Nu mai exista nimic din ce era acum citiva ani. A disparut Mioara Cortez si fara ea s-a terminat totul , toate operele frumoase au disparut din repertoriul iesean. Era culmea femeia aceea. O vedeam uneori pe strada si ma uitam la ea stupefiat , era grasa urita si batrina. Nu puteam intelege prin ce miracol fiinta aia oribila se transforma pe scena in exact ce dorea sa fie. Cel mai bine i se potrivea rolul de Tosca. Si culmea era ca baba aceea urita se transforma pe scena intr-o femeie frumoasa . Dupa parerea mea juca si cinta in Tosca mai bine decit Maria Callas. Si aproape ca arata mai bine decit Callas in rolul acela . Avea ceva magic , o forta psihica extraordinara. Din pacate acuma a mai imbatrinit. Au trecut 10 ani de cind am vazut eu Tosca prima data.

 

Am senzatia ca opera moare , nu doar in iasi ci in toata lumea.

Desigur ca nu moare, se transforma, ca de altfel TOTUL....

Si poate nici nu e ceva asa de rau in asta.

In ce priveste exprimarea ta, este ca o pictura naiva...e absolut CORECT ce scrii, asa vezi tu si asa e adevarul tau, ramai autentic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Opera nu a murit,opera Traieste!

Mioara Cortez David treieste de cca 10 ani la Montreal.

Mi-a placut ce ai scris,dar ai fost putin nedelicat in a te exprima legat de Dna Cortez,vazuta pe strada,stiu,ai exagerat ca sa scoti in evidenta ce minunat se transforma,dar totusi......

Imi cer scuze , n-am vrut sa spun nimic rau despre Mioara Cortez. Nicidecum ! De fapt eram aproape indragostit de ea . Eu personal n-am cunoscut nici o cintareata de opera mai grozava decit ea , fiindca ... n-am avut unde sa vad alta soprana. In Iasi doar ea era extraordinara , era zeita operei , celelalte soprane cintau si ele dar ... nu se puteau compara nici pe departe cu ea. Iar inregistrarile de pe internet cu alte soprane sint doar inregistrari nu se pot compara cu ralitatea. O fi frumoasa Callas si cinta frumos dar inregistrarea e precum o floare de plastic , frumoasa dar .... e doar plastic , nu are viata , ii lipseste parfumul.

Mioara Cortez cinta de obicei neinregistrata si nefilmata si fiecare clipa de frumusete era unica caci era pierduta pentru totdeauna . Era cum spune in Traviata ... comme un fiore che si nase e muore.

Tot ce am gasit pe net despre ea a fost doar

si m-am intristat. Nu asa mi-o amintesc eu. Asa arata si pe strada. Dar nu asta-i ea. Daca ati vedea o inregistrare cu Tosca asa cum am vazut-o eu prima data ati vedea ca o depaseste cu mult pe Callas din toate punctele de vedere. Avea asa o pasiune , asa un foc launtric , se simtea ca nu interpreta doar un rol ci era insasi Tosca. Toate celelalte soprane interpreteaza doar un rol , incearca sa para cine nu sint se simte teatralitatea si falsitatea . Dar Mioara Corez era pe scena ea insasi. Eu cred ca masca o purta pe strada in viata reala de zi cu zi , ochelarii aia uriti si mari care ii acopereau ochii , se ascundea sub hainele obisnuite se prefacea a fi o baba batrina si urita dar sta era doar un joc scenic asa precum Rigoletto se preface ca-i cocosat asa si ea in realitate se prefacea ca-i urita si banala si obisnuita. Dar pe scena masca cadea si devenea ceea ce era ea in relitate , zeita operei. Se vedea ca traieste pe scena adevarata ei viata. Toate celelalte soprane cinta pentu a trai , ea traia pentru a cinta. Am crezut ca va ramne in Iasi pentru totdeauna. Credeam ca s-a retras din cauza virstei. Dar uite ca inca mai cinta la Montreal. Asta imi aminteste de o arie din Boema.

 

E o pur vidi Mimi

Era in carozza vestita comme una regina.

E viva ci son contento !

 

In Iasi nu mai e de trait. Oamenii au innebunit si distrug orasul. Au taiat copacii , au distrus parcurile si au construit super-marketuri si parcari , distrug nebuneste totul cuprinsi de-o lacomie feroce , in curind cred ca au sa darime si opera sa faca vreo parcare sau vreun restaurant. Deja nici nu se mai tin specatacole de opera la Opera ci in niste teatre mai mici si urite. Nici nu vreau sa merg la asa ceva. Opera din Iasi era superba si numai acolo opera poate fi opera.

 

Si eu am fugit din iasi. N-am putut suferi taierea copacilor. Am fugit undeva departe de lume intr-un loc unde sa pot trai linistit si sa pot cinta opera netulburat de nimeni. Am fugit in lumea basmelor pe tarimul fermecat de deasupra norilor unde am locuit intr-un Palat de Cristal ... mai exact intr-o pestera inghetata sus in munti la altitudinea de 1800 m. Acolo puteam cinta in voie fara sa ma tem ca as deranja vecinii . Pacat ca nu prea imi aminteam bine cuvintele dar le balmajeam si eu cum puteam. Prima data cind am intrat in pestera aceea si am hotarit sa ma stabilesc acolo am cintat aria :

 

La fatal pietra supra me si chiuse

Ecco la tomba mia

Del di la luce non piu vedro

Non rivedro piu Aida

Aida ... dove sei tu ?

 

Adio terra , adio vale di pianti.

A me si schiude il ciel...

 

http://www.youtube.com/watch?v=kPiZNnx1eIc

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×