Sari la conținut
Forum Roportal
desiderio

Ce arie(i) de opera va emotioneaza/impresioneaza cel mai mult?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Regret ca eu nu l-am vazut pe Octavian in MFL,dar se poate recupera .....

Sper sa ai ocazia asta desi ultimul spectacol MFL cu Octavian a fost in octombrie :P , dar cu riscul de a ma repeta , sper ca-l vom mai revedea in aceasta stagiune. :bye:

Editat de oana_tm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper sa ai ocazia asta desi ultimul spectacol MFL cu Octavian a fost in octombrie :yahoo: , dar cu riscul de a ma repeta , sper ca-l vom mai revedea in aceasta stagiune. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare ce sa intampla? santem putini pe forum,subiecte abandonate,nimic nou,nici un interes?

Dragi forumisti,hai sa fim mai activi,sa nu lasam forumul sa moara!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare ce sa intampla? santem putini pe forum,subiecte abandonate,nimic nou,nici un interes?

Dragi forumisti,hai sa fim mai activi,sa nu lasam forumul sa moara!

 

Am reascultat de curand "e lucevan le stelle" in interpretarea preferatului tau Placido Domingo. Superb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aria di interpretul preferat!

Stii cand am momente de "slabiciune"ascult Domingo,are ceva magnific,miraculos in timbru,care -mi da pace interioara.Am avut sansa sa-l intalnesc ,sa conversez de patru ori ,in diverse locuri si ipostaze.Te asigur ca este o persoana cu un sarm unic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai copii, voi nu ati auzit de alti tenori decat cei trei papagali? intrati pe youtube si cautati un pic de Franco Corelli, un pic de Mario del Monaco, un pic de Giuseppe Giacomini... veti vedea niste barbati adevarati si niste artisti care au trait muzica cu toata fiinta lor si care nu au stiut sa fie superficiali in cant.

 

un exemplu

- este o arie din Andrea Chenier, de Umberto Giordani, scrisa intr-un spirit verist pana in cele mai mici amanunte. O arie (si o interpretare) care imi dau fiori, imi rascolesc sufletul, ma infierbanta si imi cutermura glandele lacrimale la fiecare auditie Editat de victorz82000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Victorz,ce bine ca ne-ai deschis ochii,habar nu am avut ca exista si altii artisti pe lumea asta..............nici nu am auzit de ei ,.......iti multumim ......,dar noi nu am vorbit doar de tenori,Leo Nuci,Octavian Vlaicu nu sant tenori!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cazul sa fii ironica, suntem aici ca sa ne impartasim iubirea pentru opera, pentru arta, nu la un meci de box... verbal. Era vorba doar despre faptul ca, in ce priveste tenorii, multi nu au auzit decat de cei trei ultra-promovati... Ma gandeam sa fac o fapta buna si sa le aduc la cunostinta precursorii acestora, mult mai valorosi, dupa umila mea parere.

O discutie in contradictoriu presupune expunerea la rece a unor idei, chiar daca le traiesti cu ardoare, fara inserarea ironiilor sau a atacurilor personale, fie ele si subtile. Cel putin asa cer legile nescrise ale discutiilor civilizate de pe forumuri. Sau poate sunt eu idealist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Victor:Idealist nu esti doar tu!Daca am disparea noi idealisti lumea ar fii si mai urata!Desigur ca putem discuta cu alt ton,dar la "Papagali" nu am considerat ca pot sa raspund in alt mod.

M-ar bucura daca acest forum ar deveni un forum in care MAREA ARTA,ar fii promovata,discutata,si daca ar creste numarul celor care sa posteze!

Toate cele bune!

 

 

Va proun o tema

 

LA DIVINA MARIA CALLAS

 

Desi avem un topic special Callas ,niciodata nu este prea mult cand se vorbeste de TITANI!

Multumesc pentru acest clip de pe youtoube,este formidabil!

post-87259-1179444888_thumb.jpg

post-87259-1179444904_thumb.jpg

post-87259-1179444934_thumb.png

post-87259-1179444966_thumb.jpg

post-87259-1179444977_thumb.jpg

post-87259-1179445004_thumb.jpg

post-87259-1179445028_thumb.jpg

post-87259-1179445071_thumb.jpg

post-87259-1179445097_thumb.jpg

post-87259-1179445157_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca seamana si la voce si la infatisare cu Divina, dar totusi, Lucia Aliberti nu e Callas.... ai strecurat o poza cu ea printre splendidele imagini ale Mariei!! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×