Sari la conținut
Forum Roportal
Triple_X

Aduc banii fericirea ????

Postări Recomandate

stiu de un tinar care are tot ce isi poate dori toate oferite de parinti...apartament platit, tot comfortul in casa, citeva masini de viteza...hmmm, motociclete....poate si ceva casa de vacanta cu parintii... bani de curg cu galeata....din cite am auzit nu munceste ptr. ca parintii sint "blindati" de bani si are doar pe el si alt frate si nu este "o povara" sa-la intretina....si cu toate astea el "se drogheaza" ca sa stea intr-o stare de "buna dispozitie".....pai asta mai e viata fratilor...sa traiesti ca o molusca si sa te droghezi ca nu poti gasi ceva mai constructiv cu viata ta de facut.........well poate face baiatul.... dar asta este o situatie cam extremista.... din cite am observat eu cam toti oamenii bogati, si ma refer de la sutele de mii de dolari in sus.....cam toti au probleme de un fel sau altul....ba cu sanatatea....ba au probleme cu copii...si multe alte cazuri am auzit de te sperie....ma multumesc cu ce am si ma multumesc sa fiu sanatoasa cu familia mea ca oriciti de multi bani ai nu poti "cumpara" sanatatea.....celelalte se mai rezolva intr-un fel sau altul..... calea de mijoloc cred ca este cea mai buna.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii tu cum se zice....."Le-au furat banii mintile....". Este adevarat, pentru unii aceasta zicala este realitate. Cu siguranta ca asociata cu gradul de incultura al unora poate deveni dramatica. Insa pentru multi banii aduc fericirea. Eu cunosc persoane care au bani si care nu au dat iama in droguri, alcohol, etc. sa.a.m.de. cunosc persoane care prefera sa calatoreasca prin toata lumea, care folosesc banii sa ofere odraslelor lor o educatie aleasa,................Si acestia sunt oameni cu bani, insa sunt oameni cu mintea la cap si nu din cei care dau "blufuri", "umfla potul" si apoi se imbolnavesc de grandomanie.

 

poopicei. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da spider, ai dreptate....oamenii aceea care stiu sa se bucure de banii lor corespunzator....de obicei nu sint "oameni de bani gata" si stiu cum se fac si string banii..... si cunosc si cazuri din acestea....si eu personal ii admir....

 

 

daca citesti primul mesaj care la-am scris in paginile de mai inainte am scris o intrebare care personal mi-o pun mereu.....sa ma tin in "balance" .... personal pot spune ca o "am" destul de bine.....tinind seama cum am crescut acasa si ce am ajuns sa am....simplu....nu am uitat de unde am plecat....dar stiu sa ma bucur si de ce am realizat cu sotul meu prin munca noastra.... niciodata nu stii where life tacaes you.....tocmai de aia ma gindesc pot fi multumita???, fericita??? if something sould happen.? ......

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu deoarece cand ai bani te bucuri ca poti face orce si intr-un fel oare cum fericit ;)

Dar cea mai mare fericire cand nu ai bani si te distrezi cu prietenii tai intr-un fel in care oare cum te simti Liber si fara prejudecati. ;) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am citit chiar tot, dar COME ON!!! normal ca nu o aduc (fericirea)?

As da argumente nenumarate dar probabil ca as repeta ce au scris altii innaintea mea. Banii au o valoare virtuala. Cum pot aduce ei fericirea? Pot creea iluzia fericirii, ceea ce pentru multi e de ajuns, dar nu o pot aduce!!! Asta e clar!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banii aduc fericirea doar daca nu-sa prea multi.

Imaginati-va ca ati castigat un mare premiu intr-un cazinou din Las Vegas la sloturi. Toata lumea e cu ochii pe voi. Nici la cateva zile dupa ce ati incasat premiul primiti scrisori de prin toate colturile lumii, sunteti asaltati de invitatii la tot felul de evenimente caritabile si tot felul de lucruri care practic va distrug viata privata.

De ce v-am dat exemplul acesta? Pentru ca am vazut un documentar pe "Reality TV" despre un asemenea castigator. Si credeti-ma ca nu parea tare fericit.

Asa ca, daca va referiti la "banii aduc fericirea" ca la un salariu sa zic de pana in 60-80 de mil. pe luna raspunsul este "da" , daca va referiti la ceva de genul ce am scris eu mai sus raspunsul este "nu"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei na... nu o sa fiu ipocrita..Atat timp cat nu-i folosesti pentru cumparat suflete.. hehe da aduc putina bucurie acolo, ai mai multe oportunitati... etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

banii aduc fericirea daca stii sa ii stapanesti..dar daca banii ajung sa te conduca pe tine atunci e mai rau...oricum,ceea ce este sigur este ca fara bani esti nefericit (si la faza asta nu poate sa ma contrazica nimeni)....

deci.."Macae love (and money) not war".. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Macae love (and money) not war".. :o:

[snapbacca]28469[/snapbacca]

 

daca stii si cine a spus asta esti tare. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aaaaaa...nu stiu...dar te-as ruga sa imi spui tu....

PS:oricum sunt tare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×