Sari la conținut
Forum Roportal
dulcineea

de ce cresc preturile?

Postări Recomandate

Sa stii ca comunismul asa cum a fost el, a facut si lucruri bune. Iar marea masa de oameni care nu au stiut ce se intampla in beciurile securitatii (si nici nu ii interesa) sa-a bucurat de comunism.

[snapbacca]26901[/snapbacca]

 

Nimic nu se poate compara cu bucuria de a te trezi in plina iarna la 4 dimineata (intr-un apartament cu temperatura de 10 grade celsius) pentru a sta la coada sa cumperi o sticla cu lapte diluat cu apa. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi stiu ca sunt offtopic subscriu la cele scrise de Corina. Copil fiind, imi amintesc ce "fericita" eram cand, in preajma sarbatorilor, ma trezea mama cu noaptea in cap, si pe mine si pe fratii mei, si impreuna cu ea mergeam sa stam la cozi imense pentru o sticla de lapte, sau un colt de drojdie, un carton de oua in plus si exemplele pot continua. Nu stiu ce a facut bine comunismul din punctul de vedere al economiei. Chiar nu stiu..... :blinca:

 

on topic: parerea mea este ca preturile cresc din cauza saraciei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi stiu ca sunt offtopic subscriu la cele scrise de Corina. Copil fiind, imi amintesc ce "fericita" eram cand, in preajma sarbatorilor, ma trezea mama cu noaptea in cap, si pe mine si pe fratii mei, si impreuna cu ea mergeam sa stam la cozi imense pentru o sticla de lapte, sau un colt de drojdie, un carton de oua in plus si exemplele pot continua.  Nu stiu ce a facut bine comunismul din punctul de vedere al economiei. Chiar nu stiu..... :blinca:

 

on topic: parerea mea este ca preturile cresc din cauza saraciei.

[snapbacca]28578[/snapbacca]

 

Subscriu la cele spuse de Corina & Spider.

In +, as putea spune ca, comunismul a fost o idee buna pusa prost in practica, sau o idee nu asa buna, dar pusa bine in practica :o:

 

Spider - preturile pot sa creasca si atunci cand exista prea multa bunastare! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spider - preturile pot sa creasca si atunci cand exista prea multa bunastare! :o:

[snapbacca]28608[/snapbacca]

Totalmente de acord draga CAT.......insa atunci cand esti sarac par si mai catastrofice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totalmente de acord draga CAT.......insa atunci cand esti sarac par si mai catastrofice.

[snapbacca]28609[/snapbacca]

 

Impactul este muuuult mai mare, intr-adevar.

 

On-topic: uneori, asa cum a fost in comunism, o economie inchisa si centralizata, preturile la anumite produse pot creste pentru ca ele nu se pot importa si sunt mai RARE.

 

Un alt dezavantaj major, care duce la cresterea preturilor este MONOPOLUL.

 

 

Hai ca mai stiti si voi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi tu, moneda mai poate fi "denominata", dar in general produsele se denomineaza singure, de exemplu telefoanele mobile si calculatoarele se ieftinesc. Cele cere sunt controlate de Stat sau constituie regii, nu au concurenta pe piata si pot sa constituie o pirghie de balansare a puterii financiare "visterie"-"populatie"si se constituie in servicii ( gaz, electricitate, apa, o televiziune...) isi vor permite sa creasca preturile mereu, fiind scutite sistematic de legea organica a concurentei. In afara de asta sint resurse strategice, noi suntem consumatori deci nu noi hotarim...

;)"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Romania mai exista un factor, prostia. Pai nu ati vazut ca vanzatorul mai bine isi arunca marfa decat sa o dea mai ieftin.

 

Daca ai avea curiozitatea sa te documentezi mai bine , ai avea surpriza sa constati ca anul 1929, anul marii crize economice mondiale, a debutat tocmai cu aceasta , adica cu o criza de supraproductie si drept consecinta oferta era mult mai mare decat cererea.

In acest context producatorii agricoli, de exemplu , aruncau la canal laptele excedentar si ardeau in crematorii animalele pentru a mentine un nivel de pret care sa le acopere macar costurile de productie.

 

Ca sa apreciezi la adevarata lui valoare un fenomen economic este nevoie de multa informatie la zi din toate domeniile dar mai ales din cel politic , nu degeaba studiul economiei se cheama si economie politica.

Formulele prefabricate si nedigerate precum cerere-oferta ,piata etc isi au rostul lor intr-un context bine definit si mai ales aceste notiuni trebuiesc folosite in cunostinta de cauza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca comunismul asa cum a fost el, a facut si lucruri bune.

 

INCLUSIV ACELA CA A PERMIS TUTUROR AGRAMATILOR SA -SI DEA CU PAREREA IN TOATE DOMENIILE .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce cresc preturile? sunt foarte multi factori...cererea ,oferta de produse...dar si alrzii.Economia noastra e conectata la economia lumii ..de ex: daca la nivel global creste pretul barilului de petrol...va creste si la noi pretul benzinei, ::tease:: Dar sa vezi...transportul intra in costul produsului..deci va creste pretul branzei..si al laptelui .care este transportata de la producator...distribuitor..client. e un cerc vicios pe care nu-la putem opri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc f. mult pentru. rasp. intre timp am aflat. dar apreciez gestul si faptul ca ati continuat topicul fara mine... sweet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×