Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Oferta de Munca in Statele Unite

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Interviu pentru America

14 Decembrie 2006

Marius Mitrache

 

 

 

Peste 200 de mineri au participat la primul interviu realizat de reprezentantii americani ai unei firme de intermediere pe piata muncii din Statele Unite.

 

 

 

Ortacii sunt decisi sa-si lase locul de munca de la mina si chiar sa vanda tot ceea ce au in Valea Jiului pentru un trai mai bun pe care sa-l ofere copiilor lor.

 

Reprezentantii firmei de intermediere se asteapta insa ca azi sa fie de cateva ori mai multi ortaci deoarece se vor face interviuri pentru Canada, unde salariile sunt mai atractive. Americanii le promit locuri de munca bine platite.

 

Minerii care au venit la interviul cu reprezentantii americani ai Ameritrex - o firma care intermediaza contracte de munca cu Statele Unite ale Americii - sunt decisi sa o ia de la zero, intr-o lume despre care au vazut un film care le-a fost prezentat de americani, la Petrosani.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au Pair/Babysitter SUA

 
Candidatul ideal:

Iti plac copiii si vrei sa experimentezi viata in SUA pe minim 1 an de zile? Aceasta este sansa ta!
Programul AuPair SUA este un program de schimb cultural iar conditiile de participare sunt:
- cunoasterea limbii engleze la nivel conversational
- fara antecedente penale
- necasatorita, fara copii
- studii minime obligatorii: liceu
- minima experienta cu copiii

" Ma bucur ca am aplicat pentru programul au pair, chiar daca a fost un proces destul de lung. Sunt foarte multe parti bune si cu siguranta experienta de aici imi va folosi in viitor.
Am participat la un workshop in New York. Am stat 3 zile intr-un hotel foarte dragut. In prima zi am vizitat orasul si am povestit foarte mult cu celelalte fete din Columbia, Ucraina, Suedia, Brazilia, etc. In celelate doua zile am invatat multe lucruri interesante.
Familia gazda e extraordinara. Sunt foarte draguti si prietenosi. Nu m-au stresat absolut deloc, chiar au incercat sa imi dea cat mai putine de facut in primele saptamni ca nu cumva sa ma simt coplesita. Nu simt ca lucrez, tipul trece foarte repde. Sunt in SUA de aproape o luna si nu imi vine sa cred cat de repede a trecut. Am fost la o petrecere de Halloween cu familia gazda. M-au ajutat sa imi comand un costum pe internet cu doua zile inainte si m-am distrat foarte tare. Nu simt ca sunt aici cu un program, simt ca sunt in vizita la niste prieteni foarte buni. Sunt norocoasa ca sunt aici, si daca ar fi sa dau timpul inapoi as mai aplica de o suta de ori ! "
Ramona, Au Pair SUA

Descrierea jobului:

Programul Au Pair SUA permite schimbul de valori culturale intre tinere si familiile gazda, Au Pair-ul fiind considerat un mebru al familiei gazda, cu drepturi si indatoriri egale cu ceilalti membrii ai familiei.
Au Pair-ul lucreaza maxim 45 ore/saptamana, maxim 10 ore pe zi.
Beneficiile programului AuPair SUA:
- viza pe minim 13 luni ( 12 luni pentru pozitia de AuPair, iar cea de-a 13, pentru a vizita America)
- posibilitate de prelungire a programului AuPair pana la 2 ani
- bilet de avion dus-intors platit de catre familia gazda
- asigurare medicala platita de familia gazda
- 2 saptamani de concediu platit
- o zi jumate libera pe saptamana si un weekend intreg liber pe luna
- cazare in camera proprie si cele 3 mese asigurate de catre familia gazda - GRATIS
- cursuri in valoare de 500$ platite de catre familia gazda
- plata neta saptamanala de MINIM $195.65
- activitati sociale si culturale regulate, impreuna cu alti Au Pair
- suport local de la o echipa cu experienta in domeniu

Costurile dvs:
- 690$ - taxa de program care se poate achita in 2 rate
- 160$ - taxa de ambasada

Descrierea companiei:

BRG a fost fondata in Iunie 2005, de o echipa tanara care a inteles ca piata din Romania de selectie si plasare a fortei de munca avea nevoie de un stil nou, adaptat cerintelor clientilor.

Noua ne pasa, iar prioritatea noastra numarul unu este siguranta!
Experienta noastra o impartasim cu tine, timpul nostru este la dispozitia ta pentru ca la noi calitatea conteaza, nu cantitatea!

Programe: Work and travel USA, work experience UK & Canada, Au pair USA, EU, Canada, Career Training/Internship Program USA, Internship Greece, Valencia si Franta

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×