Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Nemurirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nimic nu e veşnic...din ceea ce e materie. nici stele ...nici praf cosmic...comparăm existenţa noastră cu existenţa altor lucruri ?ce să vrem de fapt....să nu fim materie? eu cred că trupul nostru are at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A-ti dori nemurirea e in sine o condamnare, caci orice om cu capul pe umeri stie ca asta e imposibil...vorbind la propriu.

Viata ne este data cu un scop, pe care din pacate nu prea il constientizam. Daca in timpul asta destul de scurt facem atat de mult rau (propriei persoane, semenilor, planetei...) unde s-ar ajunge daca am trai vesnic?!? Oamenii nu ar fi pregatiti pentru asta. Si decat sa iti petreci viata visand la nemurirea sufletului, mai bine incerci sa faci ceva productiv cu ea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorba aluia...' in inimile voastre voi trai mereu...'. Un om, poate face alt om nemuritor purtand mai departe invatamintele acestuia peste granitele timpului si al spatiului asa cum avem atatia nemuritori care ne inveselesc sau ne fac sa plangem alaturi de gandurile, starile sau sentimentele lor. Mai nemuritori decat atat, nu vad cu ochii de acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa traiesc vesnic,ar fi absurd,dar vreau sa traiesc,sa simt,sa creez si apoi sa mor...si poate asa o sa

ating nemurirea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce se intelege prin nemurire...nemurirea fizica nu merita sa o ai...Eu nu vreau sa fiu nemuritoare din punct de vedere fizic deoarece as ajunge sa ii vad pe cei dragi murind...m'as vedea pe mine ramanand cu niste persoane tot mai straine...inchisa in singuratatea mea....viata mi'ar deveni un cosmar....

In schimb...in memoria omenirii mi'as dori sa raman...desi...nu sunt eu cazul...asa ca ma resemnez....si ma multumesc cu beneficiile aduse catre noi de "nemuritorii" nostri :P

De exemplu...Eminescu e nemuritor...el a lasat o amprenta asupra vremii, o amprenta care nu se va sterge niciodata...

Dar un biet cersetor de la marginea strazii va fi uitat repede...maxim 2 sau trei generatii (familia) isi vor aminti de el (in cel mai bun caz)...

 

Toti putem deveni nemuritori daca facem ceva important pentru omenire...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa ma plimb cu ea prin gradina si sa-mbratisam_Sfera de Lumina...etern sa fim...din cand in cand sa mai murim... :focus:

 

Hi-hi-hi!!! :P

 

Aaaa,s-a pus o muritoare intre noi!!!... :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×