Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Vorbitul in somn

Postări Recomandate

pana la urma care-i realitatea?

visam ca traim sau traim ca visam?

vorbim in somn sau dormim in vorbe?

visam vorbele sau vorbim somnul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de obicei vorbitul in somn apare atunci cand sunt prezente acestea: lipsa de odihna, stress, griji, resentimente, viata nocturna activa

asa ca ...fiti mai calmi, dormiti mai bine si mai de calitate, iertati si ...activitatile lasati-le pentru zi

si scapati de vorbit in somn :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vorbesc in somn, dar tatal meu da, pot sa spun ca e foarte amuzant sa auzi pe cineva vorbind in somn...poti sa-i spui ce vrei si poti sa-l intrebi orice. Cu ceva ani in urma, tatal meu a adormit in pe canapea uitandu-se la televizor in sufragerie. Mai tarziu incepuse un film pe care eu cu fratii mei il urmaream cu interes. Si m mers toti 3 sa vedem filmul. Cand ne uitam si noi mai bine, tatal meu incepe sa vorbeasca:

- Tanti Nuti! Nu-i acolo X...

La inceput nu prea am bagat in seama, nici eu nici fratii mei, dar el continua:

- Tanti Nuti! Nu-i acolo X...

A inceput sa ne pufneasca rasul si eu am inceput sa-i spun:

- Dar unde e atunci?

- Nu stiu! mi-a raspuns el. L-am cautat si nu l-am gasit!

- Mai cauta! am spus eu si am inceput sa rad cu fratii mei.

Dupa cateva secunde iar a vorbit:

- L-am cautat in locul X, Y, Z si nu l-am gasit... ce facem?

Vorbitul de genul asta a continuat mai multe minute timp in care eu si fratii mei radeam pe rupte si zgomotos si nu s-a trezit!

Dupa vreo jumatate de ora l-am trezit noi... trebuia sa mearga schimbul 2.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vorbesc in somn (uneori) dar norocul meu ca nu se intelege nimic. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fluturel. Te sfatuiesc sa iei un casetofon sau reportofon sau chiar tel mobil si sa o inregistrezi pe sotia ta intr-o noapte apoi sa duci inregistrarea la un logoped apoi la un medium sa vezi ce zic. S-ar putea sa nu fie o simla pasareasca ci o veche limba moarta! Iar sotia ta cand vorbeste in somn probabil viseaza ca e intr-o veche reincarnare. Si atentie! Nu toti oamenii isi amintesc ce viseaza noaptea dar oamenii de stiinta spune ca visam chiar in fiecare noapte chiar daca a doua zi nu ne mai amintim nimic si consideram ca nu am visat nimic in acea noapte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De cateva zile nu mai pot sa dorm apropae deloc. Nevasta mea a inceput sa vorbeasca in somn, destul de tare. Eu am un somn foarte ... sensibil, la genul si daca pui mana pe clanta de la camera, ma trezesc... dar, sa mai vorbeasca cea de langa tine...

 

Ei ... aseara am si profitat de faptul ca nu ma lua somnul si am stat foarte atent sa vad ce zice. Si MAAAARE mi-a fost mirarea cand am obsearvat ca vorbeste intr-o limba foaaaarte ciudata. Nu am inteles nici un cuvant din ceea ce zicea. Era un fel de pasareasca...

 

Ce parere aveti ? Daca stau sa ma gandesc parca si copiii mici cand ii trezesti din somn si vor ei sa vb. cu tine, tot intr-o pasareasca din asta iti vorbesc...

 

Sper sa iasa un subiect interesant ...

de ce nu inregistrezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi povestea cineva ca o tipa il interoga pe unul in timpul somnului daca o inseala cu alta. Brr, ce de oameni pe lumea asta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hihihi credeam ca numai eu am prb dastea ...vorbesc mai mereu in somn...rad plang tip ...ma cert cu cienva ma lupt cu perna ...si a doua zi ba e dat disparut un cutit ,,,ba mararul din frigidr....ba prajiturile sunt aruncate in cosul de la baie ... ba lingurita nu se mai gaseste... ma plimb prin casa ...vb cu ai mei... ma duc si ma culc la loc..si a doua zi dimineatanu imi amintsc nimic...tin minte ca odata cu cateva zile inainte de craciun mi-a adus mosu(tata) mobila noua de dormitor ..am monattao eram f fericita ...si noapte la 00.00 cand toata lumea dormea mam trezit ma-ma dus la ai mei in camera si ii zic lu mama ...ce mami nu ai somn nu ai ceas e 12 noaptea dormui acolo ...mama s-a speriat si m-a dus in camera... altadata ...tipam in smn a venit mama sa vada ce zic si ma certam cu pr meu ..intruchipat de perna ..il bateam si tiam nesimtitule idiotule nu tiam zis s anu t duci ce ai cautat aclo:)))) altadata cumanta mea a trecut pe langa mcamera mea si stateam in fund pe pat cu cearceafu pe cap si radeam ca in flmele alea de groasa apoi m-am bagtin pat si am continuat somnu.... aaa si inca ceva ..o amica de-a mea ...intr-o iarna noaptea ...a oluat plapuma si-a pus ciorapi inpicioare a iesit afara in fata blocului s-a asezat in gradinitza in zapada si s-a invelit cu palpuma ..dar s-a trezit repede din cz frigului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

;)

hihihi credeam ca numai eu am prb dastea ...vorbesc mai mereu in somn...rad plang tip ...ma cert cu cienva ma lupt cu perna ...si a doua zi ba e dat disparut un cutit ,,,ba mararul din frigidr....ba prajiturile sunt aruncate in cosul de la baie ... ba lingurita nu se mai gaseste... ma plimb prin casa ...vb cu ai mei... ma duc si ma culc la loc..si a doua zi dimineatanu imi amintsc nimic...tin minte ca odata cu cateva zile inainte de craciun mi-a adus mosu(tata) mobila noua de dormitor ..am monattao eram f fericita ...si noapte la 00.00 cand toata lumea dormea mam trezit ma-ma dus la ai mei in camera si ii zic lu mama ...ce mami nu ai somn nu ai ceas e 12 noaptea dormui acolo ...mama s-a speriat si m-a dus in camera... altadata ...tipam in smn a venit mama sa vada ce zic si ma certam cu pr meu ..intruchipat de perna ..il bateam si tiam nesimtitule idiotule nu tiam zis s anu t duci ce ai cautat aclo:)))) altadata cumanta mea a trecut pe langa mcamera mea si stateam in fund pe pat cu cearceafu pe cap si radeam ca in flmele alea de groasa apoi m-am bagtin pat si am continuat somnu.... aaa si inca ceva ..o amica de-a mea ...intr-o iarna noaptea ...a oluat plapuma si-a pus ciorapi inpicioare a iesit afara in fata blocului s-a asezat in gradinitza in zapada si s-a invelit cu palpuma ..dar s-a trezit repede din cz frigului

 

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×