Sari la conținut
Forum Roportal
aimee79

Ce puteti sa faceti in caz de abuz?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca ati fost inscris abuziv in CRB (Centrala Riscurilor Bancare) datorita unor greseli facute de angajatii bancii, mergeti pana la directorul de sucursala pentru a va indrepta greseala.

Trebuie sa stiti sa va sustineti drepturile....

Daca aveti nevoie de ajutor in ceea ce priveste orice tip de credit, va stau la dispozitie cu placere.

Puteti sa ma intrebati orice...

Ana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ati fost inscris abuziv in CRB (Centrala Riscurilor Bancare) datorita unor greseli facute de angajatii bancii, mergeti pana la directorul de sucursala pentru a va indrepta greseala.

Trebuie sa stiti sa va sustineti drepturile....

Daca aveti nevoie de ajutor in ceea ce priveste orice tip de credit, va stau la dispozitie cu placere.

Puteti sa ma intrebati orice... Ana

 

 

 

 

Suna interesant topicul, insa nu inteleg bine terminologia folosita in text.

 

Asa patesc cei plecati de foarte demult. Nu zic, cand am vazut scris prima oara 'neata la fel nu stiam cu ce se maninca !!!

 

Cum se poate inscrie abuziv ??? precis are sens pe romaneste, doar eu nu fac legatura ca si cu numele bancii

Centrala Riscurilor Bancare ?!?!? ce fel de banca e si asta ??? si de ce s-ar inscrie cineva la o banca cu acest nume ???

Abia astept sa merg la Bucuresti. E aproape de banca lui Tiriac ????

 

 

Din titlu sau categorie iese si cuvintul Credit ceea ce-mi inspira ca ar fi vorba de Bad Credit :blink: si de o agentie de Reportat Istorie de Credit de care depinde viata fiecarui om. Precis ce scriu eu nu n-are sens in romaneste ???

 

 

Q: De unde se stie ca cineva a fost inscris abuziv ??? s-au a fost raportat de firma de la care a cerut imprumutul.

Se trimite periodic Credit Report acasa ? sau cand a mai vrut sa ceara a fost refuzat si i s-a spus pe ce motive ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suna interesant topicul, insa nu inteleg bine terminologia folosita in text.

 

Asa patesc cei plecati de foarte demult. Nu zic, cand am vazut scris prima oara 'neata la fel nu stiam cu ce se maninca !!!

 

Cum se poate inscrie abuziv ??? precis are sens pe romaneste, doar eu nu fac legatura ca si cu numele bancii

Centrala Riscurilor Bancare ?!?!? ce fel de banca e si asta ??? si de ce s-ar inscrie cineva la o banca cu acest nume ???

Abia astept sa merg la Bucuresti. E aproape de banca lui Tiriac ????

Din titlu sau categorie iese si cuvintul Credit ceea ce-mi inspira ca ar fi vorba de Bad Credit :blink: si de o agentie de Reportat Istorie de Credit de care depinde viata fiecarui om. Precis ce scriu eu nu n-are sens in romaneste ???

Q: De unde se stie ca cineva a fost inscris abuziv ??? s-au a fost raportat de firma de la care a cerut imprumutul.

Se trimite periodic Credit Report acasa ? sau cand a mai vrut sa ceara a fost refuzat si i s-a spus pe ce motive ???

 

In caz de intarziere exista o baza de date comuna cu toate bancile, numita Centrala Riscurilor Bancare unde se inregistreaza cei care prezinta risc, ca celelalte banci sa stie asta si sa nu mai acorde credit timp indelungat. Unii clienti sunt inscrisi in aceasta centrala in mod abuziv, fie datorita unor comisioane de care nu afla decat cand e foarte tarziu, in general e vb de sume modice, fie primesc tarziu notificarea de a plati rata, astfel incat ei intarzie fara sa stie...

In toate aceste cazuri, este vina BANCII!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ati fost inscris abuziv in CRB (Centrala Riscurilor Bancare) datorita unor greseli facute de angajatii bancii, mergeti pana la directorul de sucursala pentru a va indrepta greseala.

Trebuie sa stiti sa va sustineti drepturile....

Daca aveti nevoie de ajutor in ceea ce priveste orice tip de credit, va stau la dispozitie cu placere.

Puteti sa ma intrebati orice...

Ana

 

 

BUNA! EU NU AM FOST INSCRISA ABUZIV IN CRB CI DIN VINA MEA. AM AVUT UN CARD DE CREDIT (PRIMUL MEU CARD DE CREDIT) L-AM UTILIZAT PENTRU A-I CUMPARA FRATELUI MEU UNA, ALTA, CA ERA PROASPAT INSURATEL. EL URMA SA PLATEASCA RATELE. VINA LUI? S-A INCURCAT! VINA MEA? NU AM VERIFICAT! AM AFLAT CA SUNT IN EVIDENTA BIROULUI DE CREDITE, CU OCAZIA SOLICITARII UNUI CARD DE CREDIT DE LA BCR. IN MOMENTUL DE FATA SUNT IN IMPOSIBILITATE DE A MAI CONTRACTA VREUN CREDIT, INTRUCAT NIMENI NU MA IA IN SEAMA (EU SPUN DE PROBLEMA MEA INAINTE DE A FI VERIFICATA PRIN ACORDUL DE VERIFICARE IN CRB) IAR O BANCA CE ACORDA CREDITE FARA A TE VERIFICA IN CRB NU STIU (INCA). AR TREBUI SA GASESC O BANCA A CAREI POLITICA SA NU INCLUDA VERIFICAREA IN CRB . CUNOASTETI ASA CEVA? AS VREA SA-MI FAC O CASUTA CA TOT OMU' DAR NIMENI NU MA MAI BAGA IN SEAMA.... MULTUMESC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banci care acorda credit si daca figurati restanti in CRB (cu conditia sa fi rambursat acel credit integral si cred ca depinde si de numarul de rate intarziere) sunt BCR si Alpha Bank. Eu am avut credite contractate la ei, la BCR chiar imobiliar, insa a contat probabil ca am mai fost clientul lor si unul bun platnic.

 

Aimee, in cazul meu nu stiu cat a fost abuz si cat nu, am avut o linie de creditare pe cardul de salariu, pe care am folosit-o (2,8 milioane in 2004). Dupa un anumit timp am schimbat banca la care viram salariul si nu am mers lunar sa platesc dobanda aferenta celor 2,8 mil. Nu am fost anuntata nici acasa si nici la locul de munca. Dupa 4 luni abia a venit o adresa la locul de munca prin care se solicita lichidarea contului. Am mers, am achitat linia de credit+dobanda (3,5 mil) si cam atat. Problema a venit cand mi-am depus dosarul pentru un credit ipotecar la Banca Romaneasca si am platit avansul pentru un apartament in conditiile in care creditul meu a fost pre-aprobat. Dupa verificare, banca mi-a respins dosarul, datorita faptului ca figuram in CRB cu acea restanta la BRD. Am reusit sa recuperez avansul dat, dar cu taraita si dupa luni de zile. Apoi am mers la BCR de unde am reusit sa iau creditul. Problema mea este de acum inainte, pentru ca luna trecuta am intentionat sa iau un credit de la CEC si mi-a fost respins dosarul tot din cauza restantei. Acum vreau sa incerc la o alta banca, astept modificarile gradului de indatorare pentru a lua o suma mai mare, insa mi-e teama ca voi fi refuzata pe motiv ca sunt un client rau-platnic. Am mers la BRD si mi-au spus ca doar daca erau restante provenite din comisioane ma puteau scoate din baza de date.

E vreo sansa in cazul meu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Banci care acorda credit si daca figurati restanti in CRB (cu conditia sa fi rambursat acel credit integral si cred ca depinde si de numarul de rate intarziere) sunt BCR si Alpha Bank. Eu am avut credite contractate la ei, la BCR chiar imobiliar, insa a contat probabil ca am mai fost clientul lor si unul bun platnic.

 

Aimee, in cazul meu nu stiu cat a fost abuz si cat nu, am avut o linie de creditare pe cardul de salariu, pe care am folosit-o (2,8 milioane in 2004). Dupa un anumit timp am schimbat banca la care viram salariul si nu am mers lunar sa platesc dobanda aferenta celor 2,8 mil. Nu am fost anuntata nici acasa si nici la locul de munca. Dupa 4 luni abia a venit o adresa la locul de munca prin care se solicita lichidarea contului. Am mers, am achitat linia de credit+dobanda (3,5 mil) si cam atat. Problema a venit cand mi-am depus dosarul pentru un credit ipotecar la Banca Romaneasca si am platit avansul pentru un apartament in conditiile in care creditul meu a fost pre-aprobat. Dupa verificare, banca mi-a respins dosarul, datorita faptului ca figuram in CRB cu acea restanta la BRD. Am reusit sa recuperez avansul dat, dar cu taraita si dupa luni de zile. Apoi am mers la BCR de unde am reusit sa iau creditul. Problema mea este de acum inainte, pentru ca luna trecuta am intentionat sa iau un credit de la CEC si mi-a fost respins dosarul tot din cauza restantei. Acum vreau sa incerc la o alta banca, astept modificarile gradului de indatorare pentru a lua o suma mai mare, insa mi-e teama ca voi fi refuzata pe motiv ca sunt un client rau-platnic. Am mers la BRD si mi-au spus ca doar daca erau restante provenite din comisioane ma puteau scoate din baza de date.

E vreo sansa in cazul meu?

sansa ta si a multor altora e sa se stearga baza de date a nenorocitilor astia de la biroul de credit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ati fost inscris abuziv in CRB (Centrala Riscurilor Bancare) datorita unor greseli facute de angajatii bancii, mergeti pana la directorul de sucursala pentru a va indrepta greseala.

Trebuie sa stiti sa va sustineti drepturile....

Daca aveti nevoie de ajutor in ceea ce priveste orice tip de credit, va stau la dispozitie cu placere.

Puteti sa ma intrebati orice...

Ana

buna ziua doamna ana.si eu am fost inregistrat la CRB dar am fost constient de situatie.problemele de familie mau impiedicat sa fiu corect.in schimb am achitat creditul cu mult timp inainte.cred ca cu 2 ani.sotia e in tema cu datile.acum mam resemnat dar ma simt ca un criminal.sincer.am incercat sa mai obtin un credit auto si mau respins 3 banci.trebuie sa astept pina in 2011 sa ma pot numi din nou cetatean roman.cer ajutor.succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ziua doamna ana.si eu am fost inregistrat la CRB dar am fost constient de situatie.problemele de familie mau impiedicat sa fiu corect.in schimb am achitat creditul cu mult timp inainte.cred ca cu 2 ani.sotia e in tema cu datile.acum mam resemnat dar ma simt ca un criminal.sincer.am incercat sa mai obtin un credit auto si mau respins 3 banci.trebuie sa astept pina in 2011 sa ma pot numi din nou cetatean roman.cer ajutor.succes.

buna seara doamna ana.in primul rind multumesc pentru raspuns.asa cum vam spus si data trecuta am stiut si am fost constient de aceasta pedeapsa,asa cum vreau eu sa o numesc(rau platnic CRB),dar imprejurarile de atunci nu miau dat de ales.pe scurt va spun CV-ul meu.am 38 ani,sint militar profesionist de 14 ani,si am activat in multe teatre de operatii militare de razboi.am fost prima oara in Somalia,apoi in Angola,Albania,iar Angola,Bosnia,Cosovo,Bosnia,Iraq si in ianuarie mam intors din Afghanistan.este ultima parte a carierei mele la care tin f.mult.(ma refer la evenimentele groaznice si amintirile frumoase avute in acesti ani)prin ochii mei ii multumesc lui dumnezeu ca avem pace in tara.sotia mea nu stie ce am facut eu acolo si fiica mea nici atit.in fine am vrut sa obtin un credit pentru achizitionarea unui autorurism nou de la Volskbank si mau refuzat ,de Piraeus bank la fel si la raifeisen Bank de asemenea.am renun tat ca nu are rost sa umblu pe drumuri aiurea.acesta este motivul pentru care ma simt ca un CRIMINAL.va rog ca acest mesaj sa nu fie pus la vedere.contine multe date comfidentiale.cum pot obtine deci un credit de la o banca oare care?multumesc si va doresc o seara buna.succes.AC.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Am intarziat plata ratelor la banca Raiffeisen, deoarece am fost dat afara de la CFR ,apoi m-am angajat la o alta societate ,iar salariul meu s-a diminuat la jumatate. Dupa reangajare plata salariului se face prin banca Raiffeisen, pentru aceasta a trebuit sa fac un card de salariu. Banca Raiffeisen imi opreste tot salariul de doua luni. Este normal sa imi fie oprit tot salariul fara a fi notificat? mentionez ca mai am si alte inprumuturi pe care nu am cum le onora. Va rog a ma sfatui ce pot face in acest caz ? Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×