Sari la conținut
Forum Roportal
petre.radu

Interpretare analize - Teme combinate.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu si prietenul meu ne-am facut analizele pentru hepatita b (in doua locuri diferite) si ne-au iesit urmatoarele rezultate

 

eu:

AgHBs - negativ

AntiHbs - negativ

 

prietenul meu:

AgHBs - negativ

AntiHbs (cantitativ) - 47,9 pozitiv

AgHBe - negativ

AntiHBe - pozitiv

 

Sunt de ajuns aceste analize pentru a da un diagnostic pentru fiecare?

Eu sunt sigur ok, sau mai trebuie sa-mi fac vreo analiza ca sa vad exact?

Prietenul meu are hepatita B sau este imun? Poate transmite vre-un virus sau nu?

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de ajuns aceste analize pentru a da un diagnostic pentru fiecare?

Eu sunt sigur ok, sau mai trebuie sa-mi fac vreo analiza ca sa vad exact?

Prietenul meu are hepatita B sau este imun? Poate transmite vre-un virus sau nu?

 

Multumesc

cum sa fie imun mai?....nu este imun....nu poti spune ca unn om este imun la asa ceva 100% nici dupa ce a facut vaccinul...

................

poate transmite virusi ca toata lumea..

.....

vezi ca ti-am dat un respuns mai larg pe celalalt topic deschis de tine

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@newtask momentan prietenul ei nu are hepatita B. Sau cel putin nu mai are virusul pentru ca organismul l-a eliminat. Dovada stau AgHbs negativ si Anti Hbs pozitiv. Uite un link sa te lamuresti: http://www.systoc.com/outcomes_protocols/h...itisB_Panel.htm

 

Omul e sanatos acum si singurul mod de a-i reveni hepatita, dar nici ala nu e sigur, e ca Doamne Fereste, sa urmeze un tratament cu citostatice (sper sa nu fie niciodata cazul) si chiar si atunci ar fi o probabilitate destul de redusa sa se reactiveze.

 

Ce e de facut? irinag sa isi faca vaccinul, si asta nu pt ca ar putea sa ia de la prieten ci din alta parte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@newtask momentan prietenul ei nu are hepatita B. Sau cel putin nu mai are virusul pentru ca organismul l-a eliminat. Dovada stau AgHbs negativ si Anti Hbs pozitiv. Uite un link sa te lamuresti: http://www.systoc.com/outcomes_protocols/h...itisB_Panel.htm

 

Omul e sanatos acum si singurul mod de a-i reveni hepatita, dar nici ala nu e sigur, e ca Doamne Fereste, sa urmeze un tratament cu citostatice (sper sa nu fie niciodata cazul) si chiar si atunci ar fi o probabilitate destul de redusa sa se reactiveze.

 

Ce e de facut? irinag sa isi faca vaccinul, si asta nu pt ca ar putea sa ia de la prieten ci din alta parte.

vezi ca i-am dat un raspuns mai clar pe un alt topic ( topic deschis tot de ea si cu aceiasi tema)...fi mai atent/a..

....

nu-mi da linkuri de interpretarea analizelor..nu este cazul.. :P

am raspuns pe ambele topicuri...pe unul concret, pe altul ( adica asta ) am continuat :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am citit si celalalt topic al ei si AgHbs prietenul ar trebui sa il urmareasca doar daca urmeaza un tratament cu citostatice sau capata o boala care ii afecteaza grav sistemul imunitar. Eu sper sa nu fie cazul, pana una alta, insa, prietenul ei are suficient de multi antiHbs pt a nu-si face griji decat in situatii critice, nu crezi? Iar link-ul cu interpretarea analizelor nu trebuie sa il iei ca pe o jignire ci ca pe o confirmare.

 

Cateva circumstante in care se poate reactiva virusul: infectia ulterioara cu HIV, tratament cu citostatice, malignitati, sarcina... sansele de reactivare sunt mai mari la cei care au avut hepatita cronica si au obtinut seroconversia ca urmare a tratamentului, apoi la bolnavii cronici care au obtinut seroconversia spontan (cazuri rare) si cel mai rar se opserva o reactivare la cei care au obtinut seroconversia ca urmare a unei forme acute.

 

Fara suparare insa, de dragul limbii romane: "fii mai atent/a" ar fi fost corect, ok?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am citit si celalalt topic al ei si AgHbs prietenul ar trebui sa il urmareasca doar daca urmeaza un tratament cu citostatice sau capata o boala care ii afecteaza grav sistemul imunitar. Eu sper sa nu fie cazul, pana una alta, insa, prietenul ei are suficient de multi antiHbs pt a nu-si face griji decat in situatii critice, nu crezi? Iar link-ul cu interpretarea analizelor nu trebuie sa il iei ca pe o jignire ci ca pe o confirmare.

 

Cateva circumstante in care se poate reactiva virusul: infectia ulterioara cu HIV, tratament cu citostatice, malignitati, sarcina... sansele de reactivare sunt mai mari la cei care au avut hepatita cronica si au obtinut seroconversia ca urmare a tratamentului, apoi la bolnavii cronici care au obtinut seroconversia spontan (cazuri rare) si cel mai rar se opserva o reactivare la cei care au obtinut seroconversia ca urmare a unei forme acute.

 

Fara suparare insa, de dragul limbii romane: "fii mai atent/a" ar fi fost corect, ok?

.....

nu ma simt jignit absolut deloc....( de ce ai tras tu concluzia asta?)..in fine...

postarile mele care sunt raspusuri la intrebari cu tema medicala sunt reletiv evazive....de ce?...pentru ca asa trebuie sa fie..

nu stiu daca ma intelegi1!!( deontologie?)...nici in ruptul capului nu vreau ca, un raspuns al meu sa fie luat ca fiind cel mai bun si demn de urmat...chestia cu trimiterea la acel link!!..niciodata nu am avut si nu o sa am incredere in astfel de interpretari ale analizelor pe net..si stii de ce?..rezultatele sunt cifre si orice virgula da peste cap tot...poate "imbolnavi" un om..."gratuit"....

referitor la frumoasa limba romana.....--nu am scris din nestiinta--ci din graba, cum fac multi "tastaturisti"--

..vezi?...daca in loc de acel "fi", intr-un alt context, era vorba de niste cifre?...ok?

..nu judeca. vei fi judecat/a la randu-ti.

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Markeri hepatici

Anti-HBC 0.11

Anti-HBC_I Nonreactive

_HBsAg 0.004

HCV_3 0.05

_HBsAg_I Nonreactive

HCV_3_I Nonreactive

AcHBs 0.22

AcHBs_I Nonreactive

 

Biochimie (voi trece doar ce este peste limitele normale din Analiza)

ALT/TGP 71

LIPIDE TOTALE 1010

COLESTEROL 300

TRIGLICERIDE 245

GGT 150

 

 

Aceste analize le-am facut asa sa vad cat de sanatos sunt. Doctorul de la Matei Balas mi-a spus ca ar trebui sa tin o perioada regim alimentar si sa revin pt. un nou sed de analize insa doctorul de familie m-a trimis la Colentina la infectioase

spunandu-mi ca cel mai probabil am o hepatita cronica. Va rog daca se pricepe cineva sa-mi spuna despre ce este vb pana ajung la spital.

P.S. Am uitat doctorul de la Bals mi-a recomandat sa fac un vaccin pe hepatita.

P.S.2 Sunt destul de speriat.

Va Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am baiatul de 20 ani, care la analizele din ianuarie a fost gasit cu :TGO=87 SI TGP=132

Medicul de familie i-a recomandat sa tina regim si sa ia timp de 2 luni HEPATOPROTECT SI LIV 52

VREAU SA STIU DACA ACESTE REZULTATE SUNT INGIJORATOARE SI DACA DA CE TREBUIE FACUT?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Valorile sint destul de mici ca sa aiba hepatita. Recomandarile sint bune, in plus trebuie sa se odihneasca si sa doarma suficient. Poti sa incerci sa-i faci o analiza care se cheama Ag HBS ptr. siguranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt chiar asa de bune recomandarile...

VI-o spun cu mana pe inima ca eu am avut valori mai mici la transminaze si am fost gasit cu hepB....am tot 20 ani

Faceti neaparat analizele pentru virusii B si C ...e la fel de posibil sa aiba unul din astea doua, nu ii doresc dar e mai bine sa stiti exact, in treaba asta nu e loc de presupunere, cu cat descoperiti mai din timp cu atat mai bine

 

luati in considerare ce v-am zis mai ales daca a avut vre-o interventie chirurgicala, stomatologica, sau chiar si o simpla injectie facuta nesteril , tatuaj pearcing, sau altele...

 

Insist in ce spun, faceti markerii virali b , si pt C cai este mult probabil sa fie o hepatita cu virus,

...dar nu e o lege ...transminazele pot creste si din alte motive, oricum e mai bine pt linistea sufleteasca

eu am avut transminaze in jur de80 si 50, am fost gasit cu fibroza grad 3.asta nu e buna deloc, si eu in tot timpul ma simteam perfect sanatos

...sper k v-am convins

sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×