Sari la conținut
Forum Roportal
petre.radu

Interpretare analize - Teme combinate.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna Flory,

 

din analizele scrise de tine iti pot spune ca ai infectie cu virus hepatitic B (Ag HBs reactiv). Primele indicii ar fi cum ca virusul nu se inmulteste (Ag HBe negativ). Dar trebuie sa mai faci si urmatoarele analize:

 

1. Analize specifice infectiei cu VHB

- Ac HBc IgM. Daca iese pozitiv, inseamna ca esti in faza acuta a infectiei. Astepti 6 luni si refaci analizele sa vezi daca te-ai vindecat spontan de virusul B. Daca iese negativ, insemana ca esti in faza cronica (sansele sunt aproape zero sa te mai vindeci vreodata, dar poti sa fi doar purtator sanatos si sa traiesti 90 de ani cu problema asta) si continuu cu urmatoarele analize de mai jos:

- ADN VHB PCR - viremia (incarcatura virala). Ne indica cat de mult se replica/ inmultesc copiile virale. Iti doresc o valoare mica sau nedetectabila

- Ac HDV totali - ca sa vezi daca nu cumva este o coinfectie cu virusul hepatitei D (virusul D poate coexista cu virusul B)

 

2. Analize specifice ficatului:

- TGP (ALT/ ALAT) - transaminaza

- TGO (AST/ ASAT) - transaminaza

- bilirubina (totala si directa)

- Gama GT

- fosfataza alcalina

- fibrinogen

- hemoleucograma cu formula leucocitara

- AFP (Alfa fetoproteina)

 

3. Ecografia hepatica

 

Revino, te rog cu aceste analize si iti putem spune mai multe.

 

Sanatate!

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am hepatita B cronica,am facut si tratament cu Pegasys timp de un an de zile si totul a mers bine in timpul tratamentului transaminazele revenisera la valori normale si Ac antiHBe a devenit din negativ-pozitiv dar la 3 luni de la terminarea tratamentului am facut recadere,transaminaze TGP 259.TGO 113 asta pe 28.04.2009 ultima viremie am facut-o in 2007 ADN-VHB 26.300.000 ui/ml pe mine ma interesa mai mult ce inseamna HBeAg_I- nonreactive pt ca din ce am inteles de la doctorul meu care este foarte zgarcit in explicatii ca asta inseamna ca am prins anticorpii in urma tratamentului cu pegasys si nu eram sigura daca intradevar este asa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HBeAg_I- nonreactive inseamna ca antigenul HBe (responsabil pentru replicarea virala) este negativ.

Anti_HBe_I- reactive inseamna ca anticorpii anti HBe si-au facut aparitia si deci ei au dus la seroconversia Ag HBe.

Dar asta conteaza prea putin. Ar trebui sa iti refaci viremia ca sa vezi daca mai exista replicare virala.

Ma intreb daca nu cumva ai inteles gresit de la doctorul tau cand a spus ca ai prins anticorpii? Care anticorpi? Da, anticorpii anti HBe sunt pozitivi, dar scopul final este acela de aparitie a anticorpilor Anti HBs.

Sa stii ca si tu esti zgarcita in a da detalii despre tine. Cum crezi ca pot eu sa imi dau cu parerea la starea ta daca tu nu spui care sunt ultimele analize.

Daca te interesa sa afli doar ce inseamna HBeAg_I nonreactiv, iata ca ai aflat.

 

Sanatate!

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!va rog sa ma aj si pe mine!am fct viremia la hep c si mi-a iesit173ui/ml!sunt si insarcinata,in 2 ln jumate si vreau sa stiu dak poate lua si copilul si dak da care ar fi procentajul!astept pareri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna!din intimplare am dat peste tine. de ce nu consulti un dr?sau deja ai facuto?vad ca nu ai intrat de mult pe net.ori cum nu e de neglijat cele 2 rezultate.poate ne mai auzim. sanatate maxima!ela60.fii fericit ca nu ai hepatita.poate daca ne mai auzim pot sa-ti recomand un tratament naturist.

Cred ca ar trebui sa mai repeti inca odata markerii hepatici.Pe langa transaminaze ar trebui sa faci si alte analize:trigliceride,colesterol si o ekografie.Poate fi vorba de o steatofibroza hepatica ,unde regimul are foarte mare importanta(sa elimini din alimentatie in special grasimile si dulciurile)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si multa sanatate tuturor.

As dori sa va intreb daca rezultatul viremiei este mare ?

L-am primit de la Synevo si din pacate nu-mi pot contacta medicul care are probleme personale grave.

Toate analizele uzuale inclusiv electroforeza sint excelente,exceptie facind cele care se lucreaza la Bals .

Se pare ca antigenul HBs este mare insa nu am cum sa il stiu pina nu voi lua legatura cu medicul.

Avind doar rez la viremie de 2239 UI/ml ( nr de copii/ml= nr UI/mlx 5,82) sint destul de nerabdatoare sa stiu ce semnificatie are ?

Repet faptul ca absolut toate analizele uzuale (TGP,TGO ,electroforeza,fibrinogen...etc) sint normale si ca Ag HBs este crescut (lucrat la 2 laboratoare dupa metode diferite).

Stiu ca am hepatita B cronica ,diagnosticata din intimplare,la 42 de ani dupa ce sotul meu a fost diagnosticat cu hepatita C.

Sotul meu a urmat trat cu Interferon( pegays si copegus) timp de un an,negativindu-se la 3 luni de la inceperea trat;virusul C este nedetectabil si acum la 5 ani de la inceperea trat.

Editat de cristina58

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa va intreb daca rezultatul viremiei este mare ? = 2239 UI/ml este foarte mica, te ti tare, ai ficat bun, anticorpi tari. dar asta nu te va scuti in viitor de tratamentul cu Interferon. bine ar fi daca l-ai incepe acum dar cum la asa analize in tara nu ai nici o sansa de gratuitate, poti sa faci contra cost sau mai e o metota amintita pe forum cu sanse mari de obtinere a tratamentului si tot gratuita (nu cea cu o clinica privata). gandeste-te ca sotul tau avea sanse 50 % sa scape de virus, tu ai 85 %, orice an pierdut de tine in asteptare inseamna afectarea ficatului si fibrozarea lui pe viitor. deci ai varianta 1 clasica cu dosar in tara dar sanse zero acum la tine de aprobare, varianta 2 no coment cu sanse 99 % de obtinere tratament, varianta 3 - injectii de pe piata la pret mic din afara, varianta 4- cea cu clinica capcana. raspunsul la obiect = viremia ta e mica. probabil ai F0. sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[ varianta 2 no coment cu sanse 99 % de obtinere tratament, varianta 3 - injectii de pe piata la pret mic din afara, varianta 4- cea cu clinica capcana. raspunsul la obiect = viremia ta e mica. probabil ai F0. sanatate

Mi-ar fi de folos daca mi-ai explica la ce se refera variantele 3 si 4 .

Si cum poti sti daca fibroza e zero,fara sa faci testele specifice de fibroliza ?

Editat de cristina58

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu, doar presupun referitor la F0. dar un fibrotest-fibromax sau o punctie va trebui la dosar. varianta 3 s-a comentat pe site (100 euro injectia, din CE aduse, pret la liber pe piata, vezi topicele respective) iar varianta 4 tot asa se comenteaza pe site, o clinica privata sanohep sau sanohelp care ofera gratis tratament interferon fara liste de asteptare, probabil la cazurile grave (si cu siguranta sunt multe in romania) citeste topicele de pe site, eu atat am vrut sa-ti spun ca viramia ta e mica si ca personal cred ca ficatul tau este ca nou inca. inca odata sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×