Sari la conținut
Forum Roportal
petre.radu

Interpretare analize - Teme combinate.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si o astfel de problema. Am facut analize zi doctorita mi-a spus ca bilirubina este triplu marita in comparatie cu valoarea ei normala si nu am hepatita A (rezultat din analize). Acum voi reface analizele si mi-a adaugat sa fac analize pt hepatita B si C care m-au speriat. Totusi acum un an am facut analize pentru hep B si C si au iesit negative. Nu am fost la dentist in schimb am avut operatie de apendice acum 8 luni. Stiu ca nimeni nu imi poate prezice nimic dar sunt speriat si as avea nevoie de parerea unui forumist patit. Sa nu uit sa mentionez am fost destul de stresat in ultimele 6 luni . Multumesc

 

 

 

Azi 12.12.2008 dupa o saptamana de sperietura groaznica , mi-au iesit testele ( analize sange complete) pentru hepatita A , B , C . Negativ totul sau in limite normale . :blink: :blink: :roll: :pope:

Asta dupa o analiza la cererea mea de urina in care ceva a iesit marit . 2 medici au sarit ca este hepatita , asta foarte ferm , eu am stat o saptamana stresat la maxim .

 

Concluzie , dup acare plec sa ma imbat :blink: , pana nu ies toate analizele nimic nu este sigur ci sansele sunt 50-50% .

Nu o sa ai nimic !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Azi 12.12.2008 dupa o saptamana de sperietura groaznica , mi-au iesit testele ( analize sange complete) pentru hepatita A , B , C . Negativ totul sau in limite normale . :doh: :doh: :doh: :doh:

Asta dupa o analiza la cererea mea de urina in care ceva a iesit marit . 2 medici au sarit ca este hepatita , asta foarte ferm , eu am stat o saptamana stresat la maxim .

 

Concluzie , dup acare plec sa ma imbat :) , pana nu ies toate analizele nimic nu este sigur ci sansele sunt 50-50% .

Nu o sa ai nimic !

 

multumesc pentru sustinere!!! Eram tare speriat dar acum am primit rezultatele si sunt negativ la toate hepatitele. Cica as avea sindromul Gilbert parca se numeste din acest motiv bilirubina ar fi marita. OUhhh se va lasa cu o bauta :D)

 

SANATATE LA TOATA LUMEA !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU stiu daca am ales bine categoria pentru acest tread, sper sa nu va suparati:

 

Am niste nelamuriri legaet de urmatoarele analize:

 

ECO abdomen inferior:

Ficat - dimensiuni normale:- lob stang: diametrul antero-posterior: 6 cm; - lob caudat: diametrul anteroposterior: 1.9 cm; - lob drept: diametrul prerenal: 15.5 cm. - contur net, structura omogena; - fara dilatatii de cai biliare intrahepatice; - retea vasculara normala. Vena porta in hil: 11 mm, cu flux prezent hepatopet. Cale biliara principala: 3.5 mm. Colecist: mult destins (8/3.5 cm), cudat infundibular, perete subtire, cu reziduu biliar moderat, fara calculi. Pancreas cu dimensiuni normale, contur net, cu structura omogena. Splina cu axul lung: 10.6 cm, cu structura omogena, fara dilatatii vasculare in hil. Rinichi drept- cu forma, pozitie si dimensiuni normale: 11 cm (ax longitudinal); - cu parenchim de grosime normala- 20 mm, cu ecogenitate normala. - sinus renal- fara dilatatii; fara calculi. Rinichi stang- cu forma, pozitie si dimensiuni normale: 11.4 cm (ax longitudinal); - cu parenchim de grosime normala- 22 mm, cu ecogenitate normala. - sinus renal- fara dilatatii; fara calculi. Fara modificari patologice vizibile echografic in lojele suprarenaliene. Fara adenopatii retroperitoneale. Fara lichid liber peritoneal

 

Ma nelinisteste "Colecist: mult destins (8/3.5 cm), cudat infundibular, perete subtire"

 

Analize: (o sa postez doar profilul lipidic)

HDL-C mg/dL 35

CHOL mg/dL 190

TG mg/dL 207

VLDL mg/dL 41

LDL mg/dL 114

 

De asemenea probleme mai sunt la:

 

Alaninaminotransferaza (GPT/ALAT/ALT) U/L 61

GamaglutamiltranspeptidazaGGT U/L 89

Calciu ionic Ch umeda 2 kit 1 mg/dL 3,7

 

Doctorita m-a intrebat daca am avut hepatita sau ceva de genu si mi-a mai dat de facut analize: Electroforeza prod. serice, Magneziu seric, Ag HBs, Anti - HCV

 

Alte analize:

EKG: normal

Raze plamani: Normal

RMN: normal

 

Problema mea, motiv pentru care deschid acest topic, este o ameteala permanenta pe care o am in ultima luna. Am o stare de instabilitate locomotorie, nu pot zice ca se invarte camera cu mine sau eu cu camera, doar ca parca as fi semi-beat.

 

O parere va rog legata de aceste analize.

 

Multumesc

as spune ca ai o infectie pe undeva in organism, dar e greu de dat asa un diagnostic corect

 

 

Am si o astfel de problema. Am facut analize zi doctorita mi-a spus ca bilirubina este triplu marita in comparatie cu valoarea ei normala si nu am hepatita A (rezultat din analize). Acum voi reface analizele si mi-a adaugat sa fac analize pt hepatita B si C care m-au speriat. Totusi acum un an am facut analize pentru hep B si C si au iesit negative. Nu am fost la dentist in schimb am avut operatie de apendice acum 8 luni. Stiu ca nimeni nu imi poate prezice nimic dar sunt speriat si as avea nevoie de parerea unui forumist patit. Sa nu uit sa mentionez am fost destul de stresat in ultimele 6 luni . Multumesc

atentie! si stressul poate influienta rezultatul analizelor

continua controlul medical pana la elucidarea suspiciunii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!!!

Am o fetita de 3 ani jumate si am fost cu ea internata in spitalul Judetean"ARAD" deoarece in urma cu 2 saptamani cand i sau facu analizele au fost descoperite valorile de TGP-ul 364 si a TGO-ului 368 si dupa aceea transaminazele i-au crescut la 1100,i sau facut testele de HEPATITA A,B dar nu a fost gasita cu nici una dintre ele.Acum cand am iesit cu ea din spital a avut TGP-ul 180.

Poate avea fetita valori asa de mari? si sa nu aibe HEPATITA?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

Am citit mesajul dmv. abia acum, cam tarziu dar am tinut sa va avertizez ca nu ati pomenit nimic despre testul pentru hepatita C, transaminazele pot fi ridicate si din alte cauze, dar sa no lasati moale, ca bolile de ficat in speta hepatitele sunt foarte grave pentru copii.

Dar sper ca pana acum fetita dmv. este sanatoasa si in acest caz tot trebuie sa ii repetati testele hepatice odata pe an macar in urmatorii 3-4 ani

Multa sanatate tuturor !!!!

Editat de DODO38

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am facut recent la un laborator privat analizele pt HEPATITA B PT sotia mea care este insarcinata si am primit urmatorul rezultat :

 

 

HEPATITE B: HBSAG (MEIA) POSITIF AN

HEPATITE B:ANTI-HBSAG 0,0

(SI mai mare 10 MUI/mL: patient imun)

 

HEPATITE B :CORE AC TOT. POSITIF

HEPATITE B :CORE AC IGM NEGATIF

HEPATITE B : ANTI-HBEAG POSITIF

 

 

 

 

asta este rezultatul analizelor pe care l-am primit

 

SUNT MOTIVE DE INGRIJORARE ?

ESTE VORBA DE O HEPATITA ?

ORI E LA LIMITA ?

 

multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt motive de ingrijorare mai ales ca sostia este insarcinata, dar inca nu stim exact care e starea. Din ce ai postat pana acum pot sa-ti spun urmatoarele:

- sotia ta are infectia cu virusul hepatitei B

- infectia este cronica pt. ca anticorpii HBc tip IgM sunt negativi

- din fericire anticorpii HBe sunt pozitivi ceea ce ma face sa cred ca e posibil ca antigenul HBe (responsabil cu replicarea virala) sa fie negativ. Adica virusul nu se inmulteste acum. Dar asta trebuie aflat prin efectuarea viremiei (ADN VHB PCR).

Sper din tot sufletul ca viremia sa fie nedetectabila sau cat mai mica, astfel ea putand fi incadrata la categoria de purtatos inactiv de virus B.

De asemenea, mai trebuie facute niste analize de sange care sa determine daca exista afectare hepatica. Pt. asta trebuie sa faca:

1. transaminazele (TGP, TGO denumite si ALT, AST)

2. bilirubina totala si pe fractii

3. electroforeza proteinelor serice

4. hemograma completa

5 ecografie abdominala

 

Daca viremia nu este foarte mare (de ordinul milioanelor, miliardelor de copii/ ml), atunci sarcina nu e afectata. La nastere, bebelusului ii vor fi administrate imunoglobuline specifice (imunizare pasiva) dupa care i se va administra vaccinul impotriva hepatitei B.

 

Tine-ma la curent cu celelalte rezultate si mai vorbim.

Sanatate!

 

P.S. sotia ta sa mearga la un medic infectionist sau gastroenterolog pentru a fi luata sub observatie si a merge mai departe cu investigatiile

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, sunt motive de ingrijorare mai ales ca sostia este insarcinata, dar inca nu stim exact care e starea. Din ce ai postat pana acum pot sa-ti spun urmatoarele:

- sotia ta are infectia cu virusul hepatitei B

- infectia este cronica pt. ca anticorpii HBc tip IgM sunt negativi

- din fericire anticorpii HBe sunt pozitivi ceea ce ma face sa cred ca e posibil ca antigenul HBe (responsabil cu replicarea virala) sa fie negativ. Adica virusul nu se inmulteste acum. Dar asta trebuie aflat prin efectuarea viremiei (ADN VHB PCR).

Sper din tot sufletul ca viremia sa fie nedetectabila sau cat mai mica, astfel ea putand fi incadrata la categoria de purtatos inactiv de virus B.

De asemenea, mai trebuie facute niste analize de sange care sa determine daca exista afectare hepatica. Pt. asta trebuie sa faca:

1. transaminazele (TGP, TGO denumite si ALT, AST)

2. bilirubina totala si pe fractii

3. electroforeza proteinelor serice

4. hemograma completa

5 ecografie abdominala

 

Daca viremia nu este foarte mare (de ordinul milioanelor, miliardelor de copii/ ml), atunci sarcina nu e afectata. La nastere, bebelusului ii vor fi administrate imunoglobuline specifice (imunizare pasiva) dupa care i se va administra vaccinul impotriva hepatitei B.

 

Tine-ma la curent cu celelalte rezultate si mai vorbim.

Sanatate!

 

P.S. sotia ta sa mearga la un medic infectionist sau gastroenterolog pentru a fi luata sub observatie si a merge mai departe cu investigatiile

 

multumesc frumos pentru raspuns !

deja un doctor a prescris toate aceste analize afisate de tine mai sus !

 

NELAMURIREA mea este urmatoarea ......

daca infectia este cronica ! .de ce nu a avut nici un fel de simptome pana acum sotia ?...

si medicul a fost destul de mirat auzind acestea (medicul de la borator care a efectuat analizele )..

nu a avut niciodata dureri de ficat ...nici un fel de simptoma........nici macar o simpla raceala ..........

 

noi initial vazand analizele si mai citind pe forum .........am crezut ca poate nu este declansat virusul ........dar daca este vorba de infectie cronica inseamna ca sunt mai mult de 6 luni de cand a contactat acest virus si ar fi trebuit sa se declanzeze deja ..........sau gresesc eu ?

 

multumesc frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Robert,

 

nu este asa cum crezi tu. In primul rand ficatul nu doare.

Infectia cu virus B poate sa dea semne (hepatita acuta) sau poate sa nu dea semne deloc. Unii au avut infectie cu virus B si s-au vindecat inca din faza acuta fara ca ei sa stie. Dupa ani de zile au aflat pur intamplator ca au trecut printr-o infectie virala.

Pe de alta parte, sunt oameni care afla ft tarziu (ciroza). De multe ori, infectia cu virus B ramane persistenta, deci nu progreseaza si, implicit, nu produce stricaciuni ficatului foarte multi ani, chiar toata viata. Si asta in conditiile in care transaminazele sunt normale. Deci medicul de care vorbest tu, se mira cam degeaba. Un medic infectionist sau gastroenterolog in hepatite ti-ar spune ca se poate intampla sa existe oameni cu rezultate ale analizelor bune, dar cu infectie persistenta.

Deci, sotia ta sa faca toate analizele specifice iar tu NEAPARAT sa te vaccinezi impotriva virusului hepatitei B. Apropos, inainte de vaccin, trebuie sa te testezi si tu sa vezi daca nu cumva esti si tu in aceeasi oala. Sper ca nu. Pana atunci, sa te protejezi cu prezervativ (daca e cazul).

 

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua am o problema in legatura cu niste analize pe care domnul doctor nu prea mi le-a explicat

Anti_HBe- 0,04

Anti_HBe_I- reactive

HBeAg- 0,981

HBeAg_I- nonreactive

HBsAg- 2587,42

HBsAg_I-reactive imi poate spune si mie cineva ce inseamna aceste analize

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×