Sari la conținut
Forum Roportal
petre.radu

Interpretare analize - Teme combinate.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

la cat timp dupa efort a fost recoltat sangele?

depinde f. mult ce valoare au cele doua

si nu numai....

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sangele a fost recoltat la max 12 ore dupa efort.....ideea e ca era prima seara in care ma duceam la sala dupa muuulta vreme si am tras ca nemancatu', a doua zi avand programare pentru analize. TGO si TGP au fost singurele valori care sareau de normal! Nu am ajuns inca la medic pentru interpretare, dar vroiam sa stiu la ce sa ma astept!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte posibil sa creasca. De obicei, fie cresc amandoua si la valori apropiate, fie doar AST. Ar fi fost ideal sa iti faci atunci si creatin kinaza. Din cate stiu, dupa un efort intens, mai ales dc ai si febra musculara, are loc o distrugere musculara, distrugere ce se evidentiaza atat in cresterea transaminazelor cat si a CK (creatinin kinazei). Poti sa vezi dc tine de distrugere musculara sau de ficat, daca iti faci atat CK cat si GGT. Dc prima nu iti iese bine, inseamna ca e de la febra musculara, daca a doua nu iese bine e de la ficat. Insa binenteles ca pot creste TGO si TGP atunci cand ti se recolteaza analizele dupa un exercitiu intens.

 

Ca sa fii sigur iti poti repeta peste 2 saptamani, pentru siguranta, analizele si sa nu uiti sa ceri si CK (creatinin kinaza) si GGT. Binenteles, daca medicul iti recomanda aceste analize.

Dar, ca sa fii tu linistit, ii poti cere medicului sa iti recomande si analize pentru depistarea hepatitei B si C. Sper ca sa nu fie cazul, dar macar stii ca la momentul asta ai sau nu ai hepatita.

Oricum, in ce ai scris parca ar fi fratele meu. A patit exact acelasi lucru, cu mentiunea ca lui, medicul de la laborator, care ne e prieten, i-a facut si CK, GGT, markerii pt hepatita B si C si a exclus orice alta cauza. Si dupa 3 zile de la prima recoltare (care a fost ca si in cazul tau la 12 ore dupa un exercitiu intens) analizele aproape ca isi revenisera la normal.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

revin si eu cu o intrebare la voi legata de TGP si TGO In cazul hep B

-analize in octombrie:

TGP-140

TGO-48

-analize in noiembrie:

TGP-63

TGo-34

-analize in decembrie:

TGP-73

TGO-34

asta dupa o alta luna de regim ,essentiale liv 52 si alte naturiste, intrebarea mea e daca e posibil sa creasca TGP din cauza unei mici infectii urinare si putina oboseala?(analizele s-au recoltat dupa 2 zile de condus cam 600km)....eu personal nu prea cred ca astea ar duce la scresterea TGP-ului, dar sper si eu .....

 

va multumesc si astept si parerea voastra

 

sanatate multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

i-am facut analize fiului meu la 3 laboratoare, TGO TGP i-au iesit mari , din ce in ce mai mari, ultima ara dublu fata de valorile inscrise la normal, nu stiu ce sa cred,

urmeaza sa plec la Bucuresti, dar nu inteleg cum pot iesi valori foarte diferite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma-o, fii putin mai explicita.....,pe rezultatul de la analize erau trecute si valorile normale?..ca eu stiu ca astea difera de la un laborator la altul.....,dar chiar e curios sa nu fie macar 2 rezultate asemanatoare,

spune macar in ce oras le-ai facut, ca si eu am intalnit un caz la mine in galati, care la interval de o sapt. la un lab. avea anticorpi de hbe si la altul nu avea.

sanatate multa fiului tau si sper sa te lamureasca cineva, pe mine una ma depaseste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc ptr urari, am fost la Inst M. Bals si i le-am repetat a patra oara, si au fost bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor!

 

Am o problema. Povestea incepe asa: acum doi ani am facut analize de sange care au aratat TGO si TGP marit. Am facut martorii hepatici si au iesit bine (deci nu am hepatita), iar mai apoi ecografie la care s-a observat un ficat marit steatotic(parca asa i spune) . Am urmat cateva serii de 3 luni de tratamente cu lagosa. Dupa fiecare serie s-a simtit o imbunatatire in analize. Dupa fiecare 3 luni de tratament am luat pauza de 3-6 luni. In ultima serie de 3 luni de tratament nu am mai gasit lagosa si am luat silimarina simpla( care este cam de 6 ori mai slaba ca lagosa).

Acum la 2 luni dupa ultimul tratament am refacut analizele si acestea au fost rezultatele :

 

TGO ------ 64 ----------intervat biologic de referinta 15 -37

TGP ------ 180 ----------intervat biologic de referinta 30 -65

 

Trei precizari in plus:

* lucrez foarte mult , de dimineata pana seara si in conditii de stress destul de grele . La fel si in weekend-uri;

** am peste 100 kg;

*** regimul pt ficat nu l-am respectat decat partial;

 

Acum intrebari:

A mai avut cineva o situatie de genul asta?

Mi s-a spus sa incerc un tratament naturist.....e mai bine asa?

Stie cineva sa imi recomande vreun doctor in Cluj pt asa ceva?

 

Va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!din intimplare am dat peste tine. de ce nu consulti un dr?sau deja ai facuto?vad ca nu ai intrat de mult pe net.ori cum nu e de neglijat cele 2 rezultate.poate ne mai auzim. sanatate maxima!ela60.fii fericit ca nu ai hepatita.poate daca ne mai auzim pot sa-ti recomand un tratament naturist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×