Sari la conținut
Forum Roportal
Triple_X

Ce credeti voi despre Rap?

Postări Recomandate

Ma bucur ca exista unii reprezentanti a rap-ului in Romania precum Bita si OMbladon sau Parazitii...

Dar cei mai buni tot mi se par americanii precum: DMX, Ja-Rule, 2 Pac, LL Cool Jay..., si staruri mai noi ca Fabolouse si Chingy....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur ca exista unii reprezentanti a rap-ului in Romania precum Bita si OMbladon sau Parazitii...

Dar cei mai buni tot mi se par americanii precum: DMX, Ja-Rule, 2 Pac, LL Cool Jay..., si staruri mai noi ca Fabolouse si Chingy....

[snapbacca]24518[/snapbacca]

Da ai dreptate....dar dat fiind faptul ca suntem din Romania tre` sa apreciem si rap-ul romanesc :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da intr-adevar pe vremuri facea parte din trupa Ro-Mania.Mie imi place cum canta iar ultimul album,Sevraj mi se pare super oca. :dee

Despre muzica rap am o parere f buna deoarece este si muzica care ma reprezinta.Nu multi inteleg acest gen :roll: ..iar daca nu stii sa citesti printre randuri nu ai cum sa intelegi aceasta muzica.

Daca tot ai cerut niste informatii despre el poti intra pe site-ul http://www.rebelmusic.ro/  :

"*Bita are 25 de ani

A devenit cunoscut datorita colaborarii cu Cheloo (piesa "VICII" a obtinut 4 nominalizari la Premiile MTV 2004).

* A mai colaborat in trecut cu PARAZITII pe piesa "Fara tine" de pe albumul "Categoria Grea" si pe albumul solo al lui OMBLADON.

* Dupa ce a activat in diferite proiecte muzicale in ultimii 7 ani, a semnat cu REBEL MUSIC anul trecut iar in prezent se pregateste de lansarea primului album solo.

* Prima aparitie discografica in noul trip a fost piesa "Verdele meu" de pe compilatia SABOTAJ de anul trecut.

* Pe 7 septembrie va apare pe piata albumul de debut intitulat SEVRAJ.

* Primul single se numeste URMATORUL PAS si este un featuring cu TATAEE care semneaza si productia muzicala. Videoclipul va fi difuzat incepand cu 20 AUGUST.

* Albumul contine 12 piese plus interludii si include featuring-uri cu CHELOO, OMBLADON, TATAEE, RAcaU, FREAcaADADISca, DJ DOX, ADRIAN DESPOT si ca-GULA.

* Primul album soul urban de la noi: stradal, sentimental, sincer, violent, liric."

[snapbacca]24068[/snapbacca]

 

 

 

 

 

 

,,...daca nu stii sa citesti printre randuri nu ai cum sa intelegi aceasta muzica.''

Dar de cand muzica se citeste? Ai putea raspunde: de cand se recita...si poate ai avea dreptate....,dar sa nu indraznesti sa-i spui rap-ului muzica, fiindca muzica presupune a fi arta, or rap-ul...., e ca si cum ai spune despre un film de animatie ca e cinematografie. Poate fi reusit, dar e doar....4 fun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
,,...daca nu stii sa citesti printre randuri nu ai cum sa intelegi aceasta muzica.''

Dar de cand muzica se citeste? Ai putea raspunde: de cand se recita...si poate ai avea dreptate....,dar sa nu indraznesti sa-i spui rap-ului muzica, fiindca muzica presupune a fi arta, or rap-ul...., e ca si cum ai spune despre un film de animatie ca e cinematografie. Poate fi reusit, dar e doar....4 fun.

[snapbacca]25358[/snapbacca]

 

Te rog sa nu-mi interpretezi asa cuvintele oca? :roll: "a citi printre randuri"e folosit cu sens figurat adica sa intelegi ce vor sa spuna artistii dincolo de simplele versuri,sa intelegi mesajul pe care vor sa-la transmita prin muzica....Sa nu indraznesc sa-i spun rap-ului muzica?Ai grija ca prin ceea ce spui jignesti o gramada de oameni care apreciaza si asculta acest gen muzical.Poate ca ceea ce asculti tu celorlalti nu li se pare a fi muzica.Rap-ul nu e doar muzica........e un mod de a fi.Ai dreptul la o parere si ti-o respect...dar incearca sa ti-o spui intr-un mod mai elegant. :cat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rap-ul este muzica pentru ca muzica este o arta ce imbina un ritm cu un text, iar parerea mea e ca rap-ul face cel mai bine acest lucru.

Bine ca apropo de acest topic eu cred ca Bita asta e cam de toata groaza. Si din cate stiu eu el canta hip-hop si nu rap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur ca exista unii reprezentanti a rap-ului in Romania precum Bita si OMbladon sau Parazitii...

Dar cei mai buni tot mi se par americanii precum: DMX, Ja-Rule, 2 Pac, LL Cool Jay..., si staruri mai noi ca Fabolouse si Chingy....

[snapbacca]24518[/snapbacca]

 

 

da man ajea e...da' practic de-acolo a plecat rapu- nu? or sa creasca si-ai nostrii mai repede ca ei...faza e ca noi avem rapperi dejtepti cu jcoala( facultati etc...) si...cu o cultura generala poate prea ridicata pentru unii ( de ex ad litteram), care-si exprima sentimentele mai tare ca eminescu(veritasaga) , parerea mea e ca undergroundu' creste mult in romania (si asta-i bine) si sa creasca-ncontinuare .....peace 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca text,ca mesaj social..da..e oca!spune lucrurilor pe unul din numele lor,in felul propriu acestui gen de " a protesta" la-as numi mai degraba decat altfel.Ca MUZICA....sa ma iertati domniile voastre,dar e ca si cum ai baga boxul la "sporturi inteligente"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand aud "rap" ma gandesc doar ma MC Hammer, la Vanilla Ice, Dr. Alban si alte personalitati asemenea. a...si la taraba de la 2 mai din clasa a 3`a :De

 

We got to pray

Just to macae it today

That-sa word,we pray 8) :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×