Sari la conținut
Forum Roportal
ManOwaR_br

A murit Heavy Metal-ul?

Postări Recomandate

am rasfoit un pic forumul si am aflat de ce esti asa incantata de him: pentru ca la 13 ani erai obsedata de ville valo. mda, asta explica niste lucruri... cu houellebecq pana la urma ce vrei sa demonstrezi, ca nu esti foarte coerenta, mai intai spui ca nu-ti place dupa care il dai de exemplu pentru a-ti sustine o asertiune de-a ta (el si profu de literatura, desigur, vad ca toata lumea are macar cate un profesor priceput si erudit care merita citat ca referinta incontestabila). pe houellebecq l-am citit, m-a lasat in mare masura rece, acolo e vorba de o fictiune si, intr-adevar, de o ironizare a societatii contemporane, mai exact prin exagerarea pana la extrem a: sexualitatii, libidoului, dorintei de acuplare, fricilor ascunse ale oamenilor, reprimarilor etc. ceea ce n-ai inteles nici tu si se pare ca nici stimatul domn profesor este ca accentul se pune mai putin pe omul contemporan si mai mult pe omul nou, pe omul viitorului, care ar putea sa-si impinga tendintele hedoniste pana la un nivel care sa-i aduca autodistrugerea. si acum, intrebare, care e legatura cu arta contemporana aici? ea ce vina are in toata afacerea asta? nu mai bine te gandesti ce anume ai vrut exact tu sa spui aici, pana sa-i intrebi pe altii despre studiile in domeniul "istoricii" muzicii? te asigur ca am ascultat mult mai mult si mai multe decat tine si decat majoritatea oamenilor si pot sa ma lamuresc destul de repede cam care-s limitele cuiva in materie de muzica, se intampla mult prea rar sa ma surprinda cineva si la voi cu siguranta nu e cazul. iar in ce priveste partea a doua, pe langa faptul ca e un demers penibil si aplicabil mai degraba in cazul unor hamsteri pe amfetamine decat in cazul unui act artistic, deduc ca iarasi nu stii prea bine ce vrei din moment ce n-ai precizat niciun criteriu posibil de comparatie. pastreaza-ti deci aceste comparatii pentru conversatiile cu profesorul tau de literatura meloman, a carui eruditie este de necontestat si cu care se vede ca te intelegi atat de bine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa nu remarc faptul ca discutia este destul de interesanta dar un lucru nu prea remarc: ce-i cu heavy metalul ala? a murit, mai misca? ce ziceti, puteti argumenta si pe tema?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu pot sa nu remarc faptul ca discutia este destul de interesanta dar un lucru nu prea remarc: ce-i cu heavy metalul ala? a murit, mai misca? ce ziceti, puteti argumenta si pe tema?

Multumesc! am observat si eu ca a cam deviat discutia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai desigur ca a deviat din moment ce dirty este mult prea bun si mult prea educat pentru forumul asta...te intreb atunci, daca cei de aici nu te pot penetra atitudinea ta de "non gli me tangere" de ce mai postezi? daca suntem cu totii niste necalificati si niste non-intelectuali...cat despre houellebecq...cum ce legatura are cu arta contemporana? ultimul sau roman a fost publicat in 2003 deci, cred eu, este un reprezentant al contemporaneitatii...si el nu exacerbeaza nimic...personajele sale sunt cat se poate de contemporane noua in concept (este prezentarea rezultatului nefast pe care il vor avea conceptiile actuale) desi "Actiunea" propriu zisa are loc intr-un viitor aproximativ imediat. sunt rezultatele "evolutiei" omului. este reprezentarea "in nuce" a unei perceptii denaturate asupra lumii care se prolifereaza si va ajunge sa domine. ma rog, dar prea suntem offtopic si nu vreau sa-l supar pe seraphimovic :D

 

cat despre chestia cu HIM...LOL...o faci sa sune de parca ai fi sapat prin biografia mea si ai descoperit acest mic detaliu confidential...da, mi-a placut foarte mult HIM intr-o vreme si pentru Valo aveam un soi de admiratie obsesiva dar deh...ale tineretii valuri...am mai crescut un pic de atunci si nu sunt atat de ipocrita incat sa sustin ca nu ii mai respect si admir pentru ca vezi doamne sunt mai buna acum si ei sunt mult sub mine.

 

da, ma inteleg bine cu profesorul meu de literatura si ,cu tot respectul cuvenit, nu am sa ma pogor in fata savantlacului si talcurilor tale vanitoase si arogante. daca doresti sa continuam aceasta conversatie iti dau id-ul meu de messenger si putem sa ne strangem de gat acolo: ioana_furnea. asadar, te astept cu mult drag.

 

 

revenind la heavy metal...manowar...ce zici de baietii astia de la lordi care sunt dupa parerea mea niste epigoni simpatici...mi-am amintit de the darkness care incercau sa mai aduca in discutie led zeppelin-ul...dar astea sunt aparitii sporadice...ei erau un pic prea anacronici.

Editat de LadyOpium

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca cei de aici nu te pot penetra atitudinea ta de "non gli me tangere" de ce mai postezi?

:D

esti mult prea incoerenta pentru cat suport eu la ora asta, poate o sa vorbim si pe messenger vreodata daca sunt in toane mai bune. intre timp mai uita-te si tu peste ce scrii, fraza aia pe care ti-am citat-o nu are absolut nicio logica si in plus nu stiu nici ce e aia "non gli" me tangere, poate ai vrut sa scrii noli me tangere si nu ti-a iesit... facand un efort sa inteleg cam ce-a vrut sa spuna autorul, o sa-ti zic totusi ca pe forumul asta sunt si oameni care inteleg exact ce spun si cu care comunicarea decurge normal, faptul ca tu nu te numeri printre ei nu este problema mea. m-am lamurit si cu houellebecq, are legatura cu arta contemporana pentru ca este contemporan. totusi discutia parca era in primul rand despre muzica, iar daca tu crezi ca in romanele lui nu este nimic exagerat atunci poate ca ar trebui sa le mai citesti odata... plus ca ultimul lui roman este, din cate stiu eu, la possibilit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-au placut the darkness cu o melodie si am zis ca uite, se mai poate sa fie ceva sa-ti aduca aminte de rockul vechi dar n-am mai prins nimic de la ei asa ca deh.

trooper au si ei influente heavy metal, lucru mai rar vazut in romania.

oricum, heavy metal cum a fost nu o sa mai fie. s-a dus vremea lui. ne multumim cu cei care au fost si cu cei care vor veni si adopta ceva din vechile stiluri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:D ...okay...am scris la post-ul la ora 00:00...gimme a break, will ya'? ah! dar uitasem ca tu nu faci greseli..houellebeq, dragul meu, dupa propriile sale precepte, nu exacerbeaza nimic, dupa el tot ce este scris in romanele sale este de un firesc aproape inabusitor. Exacerbarile sunt percepute doar de cititor. si ce vrei sa spui cu "am inteles la urma urmei ca legatura pe care o are cu literatura contemporana este ca e contemporan"? ce dovada mai mare vrei sa ai? nu sunt critic literar (ca si tine) dar ma pasioneaza lectura si pot sa-mi dau seama de anumite chestii si fara sa am o pregatire temeinica in domeniu. asadar...temele din cartile lui sunt singuratatea existentiala, lipsa de comunicare interumana, alienarea, criza sexualitatii occidentale...eu zic ca mai contemporan de atat nu ai cum sa fii. Ian McEwan ai citit? "Durabila iubire"...din nou, alienare, singuratate existentiala, sexualitate patologizata, desacralizarea completa...atat tot ca evenimentele se desfasoara intr-un cadru contemporan 100%. jerouen brouwers cu "rosu ucigas" aceleasi lucruri carora li se adauga relatia denaturata cu parintii, sursa identitatii corupte a copilului, asta este conceptia "noua" asupra vietii, cel putin asa cum o reprezinta elita literelor...cam trist...majoritatea scriitorilor moderni sau contemporani pe care i-am citit mi-au lasat un gust deosebit de amar...in primul rand pentru ca lor le-au trebuit secole de literatura pentru a putea nega tot...secole impotriva carora nu ma pot revolta.

 

Sincer, Lordi imi plac...cel putin "Would you love a monsterman"..."Blood red sandman"si "My heaven is your hell"...si imi mai plac pentru ca intr-o "epoca" atat de neprielnica pentru asemenea exhibitii, au curajul sa prezinte o altfel de imagine...imagine care in rock cel putin este deosebit de importanta...The Darkness la inceput mi s-au parut penibili, epigoni, anacronici intr-un sens rau...daca vocalistul ar chiui un pic mai low tone cred ca mi-ar placea mai mult...

Editat de LadyOpium

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de publicity stunts ai auzit? houellebeCq a "omorat-o" si pe maica-sa in interviuri, pana cand respectiva a scris unei reviste ca nu e deloc moarta, dimpotriva... asa ca pastreaza-ti tonul asta gen "houellebeq, dragul meu, dupa propriile sale precepte, nu exacerbeaza nimic" pentru discutiile cu dom' profesor, care poate o sa-ti spuna ca nu "preceptele" clamate in public de un autor sunt grila cea mai buna pentru a-i interpreta opera.

 

si ce vrei sa spui cu "am inteles la urma urmei ca legatura pe care o are cu literatura contemporana este ca e contemporan"? ce dovada mai mare vrei sa ai?
seamana asta cu ce am scris eu? nu seamana, pentru ca eu am scris "m-am lamurit si cu houellebecq, are legatura cu arta contemporana pentru ca este contemporan. totusi discutia parca era in primul rand despre muzica". imi pare rau ca nu reusesti sa percepi o ironie, e vina mea, n-ar fi trebuit sa te supraevaluez. uite, promit ca n-o sa se mai intample...

 

majoritatea scriitorilor moderni sau contemporani pe care i-am citit mi-au lasat un gust deosebit de amar...in primul rand pentru ca lor le-au trebuit secole de literatura pentru a putea nega tot...secole impotriva carora nu ma pot revolta.

la paragraful asta da-mi voie sa ma prabusesc de pe scaun de ras si sa te las pe tine si pe cine-o mai citi ce aberam noi aici sa descopere cum reusesti sa-ti darami singura toata argumentatia de pana acum prin aceste doua randuri.

 

Sincer, Lordi imi plac...cel putin "Would you love a monsterman"..."Blood red sandman"si "My heaven is your hell"...si imi mai plac pentru ca intr-o "epoca" atat de neprielnica pentru asemenea exhibitii, au curajul sa prezinte o altfel de imagine...imagine care in rock cel putin este deosebit de importanta...

iti plac lordi. foarte bine. citeste cu incredere reply-ul meu anterior, esti in target. o zi buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:blink: ...multumesc dirty, la fel si tie! totusi, ceea ce eu nu reusesc nicicum sa inteleg este ostilitatea asta a ta...esti chiar atat de deranjat de faptul ca a indraznit cineva sa te contrazica? probabil ca gasesti nenumarate voluptati in a scrie post-uri care abunda in pompa doar de dragul de a demonstra pe un amarat de forum cat este de covarsitoare inteligenta ta...nu ti-o contest, nu sunt in masura sa fac asta...si as aprecia daca nu te-ai mai referi de acum incolo la capacitatea mea de comprehensiune, pentru ca, dupa cum ai obsevat...eu totusi te respect. de asemenea, te rog fi mai precis cu ceea ce ai vrut sa spui despre felul in care m-am contrazis afirmand ca scriitorului modern i-au trebuit secole de literatura pentru a putea nega tot pentru ca nu prea sunt in clar cu ceea ce ai vrut sa demonstrezi, nu pentru ca as fi deosebit de insensibila la uimitoarele tale subtilitati ci pentru ca nu ai reusit sa iti coordonezi informatia in asa fel incat sa iasa ceva inteligibil (vezi? suntem doi). pe houellebecq il inteleg, este totusi un scriitor cu mare renume si apreciat de catre critica, dar tu? ai scris vreo carte? care a aportul tau deosebit in aceasta lume de esti atat de cutezator si de vanitos? te rog, nu mi-o lua in nume de rau, este o simpla nedumerire pe care o am. a! si daca ai observat, am scris corect in toate celelalte post-uri...nu stiu de ce esi atat d obsedt in a gsi gresei...

 

da, imi plac lordi, imi plac HIM, god damn! din cand in cand ascult si the cardigans si alte chestiuni siropoase...mai demult imi placea sway de la the pussycat dolls...ei? si ce? asta sunt eu si ma simt foarte ok in sfera gusturilor mele...nu ma simt nicidecum complexata si nici nu simt nevoia de a demonstra cat sunt de inteligenta si ce cunostinte am eu...asta e domeniul tau de activitate...in fine...eu zic sa incetam cu asta pentru ca vom ajunge la jigniri si chiar nu vreau sa jignesc un om pe care nu il cunosc, si nici sa fiu jignita de el...poti de alta sa postezi ceva in stilul tau recalcitrant ca sa ai ultimul cuvant...sincer...cum zic astia din telenovele: me importa un comino LOL

Editat de LadyOpium

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

copii, stiu ce ar trebui sa fac. sa invizibilizez toata discutia s-o pot citi doar eu :blink:

haideti mai ca va vad destepti, aruncati ceva si de metalele alea :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×