Sari la conținut
Forum Roportal
ManOwaR_br

A murit Heavy Metal-ul?

Postări Recomandate

In ultima vreme majoritatea formatiilor noi se axeaza pe hardcore, metalcore, emo si alte genuri de tipul acesta. In afara trupelor consacrate in heavy nu prea se mai aud noutati...cum oare s-a ajuns la asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca si eu m-am intrebat asta! In pricipiu nu am fost niciodata o rockerita in adevaratul sens al cuvantului desi printre preferintele mele se numara colosi ai stilului...insa pot face distinctia intre un rock cu substanta si un non-rock cu influente ridicole si care mai pastreaza din vechiul stil autentic numai ocazionalele riffuri...si acelea pervertite de tot soiul de ambiguitati dezgustatoare...am sa zic o chestie pentru care probabil voi fi improscata cu noroi, cunoscand aversiunea unora pentru formatii precum HIM, dar consider ca sunt printre putinii care au venit totusi cu ceva mai "clasic" in mainstream...sa se inteleaga dintru inceput ca ma refer exclusiv la mainstream-ul cel mai "grosolan" si nu la unul mai subtil. sunt perfect consitenta de existenta formatiilor noi mai heavy si mai valoroase decat HIM. Exista formatii extraordinare care nu sunt difuzate la posturi in timpul zilei si abia mai sunt difuzate dupa orele 22 de catre vreun VH1, desi rareori le-am vazut pana si aici...totusi HIM au reusit sa se faca auziti de un public larg si pe multi i-au initiat in formatii mai "cu substanta" decat ei...(eu am inceput sa ascult maiden,judas priest si black sabbath dupa ce am ascultat vreo doi ani HIM..)

 

In fine, ca sa nu deviez prea mult...mie mi s-a spus ca e doar o idee stupida si ca exista inca formatii deosebite de heavy metal dar despre care trebuie sa afli...cum sa aflu, ma rog? ma intreb cat vor mai rezista, caci si oamenii aia trebuie sa manance, sa-si cumpere instrumente, nu? fara compromisuri dar multa integritate...okay, dar...astea nu tin de foame...personal. m-am saturat sa deschid televizorul si sa aud the killers, coldplay, snow patrol si mai stiu eu ce hibrizi post-linkin-parkisti...ma scarbeste...as vrea si eu sa aud odata un tinerel acolo...sa zic...mai...dar ce mandru ar fi ian gillan de baiatul asta!///

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-am saturat sa deschid televizorul si sa aud the killers, coldplay, snow patrol si mai stiu eu ce hibrizi post-linkin-parkisti...ma scarbeste...as vrea si eu sa aud odata un tinerel acolo...sa zic...mai...dar ce mandru ar fi ian gillan de baiatul asta!///

 

:flowers: da....ai mare dreptate...mi-a placut faza cu gillan! si eu am ascultat HIM la viata mea...bine..k nu mi-au palcut mai mult de 10-15 piese...dar cum ziceai si tu...aveau acea sclipire care-i diferentia de ceilalti. cat despre promovare...cam pe aici vroiam sa ajung si eu...e adevarat ca trebuie sa traiasca si ei..dar sa se ocupe casele de discuri de acest lucru, pt ca oricum beneficiile intra mai mult in buzunarul lor! la tv oricum nu te astepti sa vezi mare lucru...cu atat mai putin pe vh1! sau poate foarte rar...si eu sunt satul pana peste gat de formatii de-astea gen linkin park. muse sau mai stiu eu cum le zice...ma ingrozesc cand dau pe mtv2..au niste denumiri de formatii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca puneti muse, coldplay, the killers sau snow patrol langa linkin park nu e o nota prea buna pentru cunostintele voastre muzicale. faptul ca despre him credeti ca ii depasesc din diverse puncte de vedere pe respectivii iar nu e deloc in favoarea voastra. ambiguitatile alea dezgustatoare de care va vaitati se numesc evolutie, impacati-va cu ideea. atata timp cat muzica simfonica s-a aflat si se afla intr-o evolutie continua de-a lungul secolelor nu stiu cum va asteptati ca un gen care nu exista decat de vreo 35-40 de ani sa ramana neatins. in final, cateva intrebari: care-s formatiile alea cu nume asa de speriat de pe mtv 2? e cumva numai apanajul lor, oare-n genul care va place voua toate titulaturile sunt de la geniale-n sus? si pana la urma conteaza numele formatiei sau ceea ce reuseste sa transmita prin muzica ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
faptul ca puneti muse, coldplay, the killers sau snow patrol langa linkin park nu e o nota prea buna pentru cunostintele voastre muzicale. faptul ca despre him credeti ca ii depasesc din diverse puncte de vedere pe respectivii iar nu e deloc in favoarea voastra. ambiguitatile alea dezgustatoare de care va vaitati se numesc evolutie, impacati-va cu ideea. atata timp cat muzica simfonica s-a aflat si se afla intr-o evolutie continua de-a lungul secolelor nu stiu cum va asteptati ca un gen care nu exista decat de vreo 35-40 de ani sa ramana neatins. in final, cateva intrebari: care-s formatiile alea cu nume asa de speriat de pe mtv 2? e cumva numai apanajul lor, oare-n genul care va place voua toate titulaturile sunt de la geniale-n sus? si pana la urma conteaza numele formatiei sau ceea ce reuseste sa transmita prin muzica ei?

Cunostintele mele muzicale nu reies din faptul ca am alaturat muse sau nu stiu pe cine langa linkin park!eu doar vreau sa subliniez faptul ca ceea ce se face azi nu prea mai e muzica...compara tu formatii ca Deep Purple, Led Zeppelin, Kiss cu cele din ziua de azi...este o cu totul alta atmosfera...si nu-mi incarc eu memoria cu informatii inutile cum ar fi numele alora...sa ma mai uit si o sa-mi notez, ca sa-ti dau exemple concrete

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna intrebare..... si eu m-am gandit mult la acest aspect..

si asa cum a zis si Lady Opium...nicio formatie noua de heavy metal ... :flowers: mare pacat....

in schimb.... exista destul de multe persoane care asculta heavy metal.... numiti "metalisti" :tease:

well...prin ei...heavy metalul este inca viu...

atata vreme cat heavy metalul va avea audienta....nu va muri niciodata....

sa speram ca o sa apara si trupe noi care sa duca renumele acestul stil mai departe in "istoria muzicii" :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

muzica se face, da tre sa ai si urechi pentru ea... voi puneti problema la modul muzica (buna, desi dispretuiesc aceasta asociere de cuvinte) = muzica pe care o ascult eu/care-mi place mie. asta nu e o abordare care sa stea in picioare, e cel mult o dovada de limitare. a voastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
muzica se face, da tre sa ai si urechi pentru ea... voi puneti problema la modul muzica (buna, desi dispretuiesc aceasta asociere de cuvinte) = muzica pe care o ascult eu/care-mi place mie. asta nu e o abordare care sa stea in picioare, e cel mult o dovada de limitare. a voastra.

Asta nu e doar parerea mea de simplu ascultator...asta mi-au zis-o si oameni care fac muzica si stiu ce vorbesc...si acum..."sa ai urechi pentru ea"...mie sincer nu mi se pare deloc de ascultat...bine, recunosc ca sunt subiectiv la faza asta si imi cer scuze...dar asta e parerea mea si in fond scopul forumului este ca fiecare sa-si spuna liber parerile...sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta nu e doar parerea mea de simplu ascultator...asta mi-au zis-o si oameni care fac muzica si stiu ce vorbesc...si acum..."sa ai urechi pentru ea"...mie sincer nu mi se pare deloc de ascultat...bine, recunosc ca sunt subiectiv la faza asta si imi cer scuze...dar asta e parerea mea si in fond scopul forumului este ca fiecare sa-si spuna liber parerile...sau nu?

right :stars: well...cel putin atata timp cat iti exprimi opinia intr-o maniera placuta..

I mean..fara injurii and stuff.....

 

dirty....nu toti ne adaptam celor spuse de tine...

de exemplu...eu...

recunosc muzica buna..indiferent de gen....

si daca e o melodie dance...sau pop.... (chiar daca aceste stiluri nu-mi plac)

le recunosc valoarea.... :roll: si cred ca mai sunt multi ca mine pe acest forum :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Angel of pain: ma refeream strict la cei doi care au scris inaintea mea. deci nu la tine.

 

ManOwaR_br: cei care fac muzica sunt prin definitie subiectivi si vor recomanda in primul rand ceea ce fac ei si ceea ce le place lor, deci parerea lor e irelevanta aici. ca sa nu mai zic ca multi oameni care fac muzica in romania, cei mai multi de fapt, au o cultura muzicala aproape egala cu zero si limitata strict la genul pe care-l fac si pe care-l asculta. in principiu fiecare ar trebui sa asculte si sa se hotarasca de unul singur, bazandu-se numai pe bunul gust si bunul simt personal, daca ceea ce aude ii place sau nu. care bun simt ar trebui de asemenea sa spuna ca nu numai ceea ce ne place are valoare, ca mai exista muzica si in afara ariei noastre de preferinte, si ca e foarte posibil ca o parte sau tot din ceea ce noi consideram muzica buna sa fie in realitate mediocru sau penibil. deep purple, led zep si kiss au fost foarte bune in contextul lor, unele melodii ale lor rezista si in ziua de azi, altele nu, dar a trimite la cosul de gunoi tot ce se face in prezent pe motiv ca nu mai seamana cu ce faceau respectivele acum 30 de ani e pur si simplu o prostie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×