Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Propun un subiect: PROGRAMAREA MENTALA PENTRU ESEC


Postări Recomandate

v-ati gindit vreodata de ce noi, rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca oamenii de afaceri (multi dintre ei hoti si escroci), gandesc pozitiv, atunci cred ca lumea sa-a intors cu sus-ul in jos, adica negativul a ajuns pozitiv si invers. Nu cred ca exista o programare pentru esec facuta de parinti, ci faptul ca oamenii devin din ce in ce mai ignoranti, sunt "coate goale, mate fripte", dar mor de grija altora si cred ca "tot ce zboara este comestibil". Asa cum foarte bine a pus punctul pe I, Dan-Marius, adunatura asta de nulitati care formeaza mass-media, trage societatea in jos, servindu-i "paine si circ", pardon, fara paine. La TV si in presa, sunt ridicati in stratosfere, fel de fel de vietuitoare cu aspect umanoid, care mai de care mai needucat, limitat, indivizi care nu sunt in stare de nimic si se fac "vedete". Singurele vedete pe care le-am vazut eu, au torpile, rachete si alte radare ::): . Revenind, aceste personaje ne sunt date ca exemplu de succes in viata si in profesie, sunt preamariti, iar cand respectivii deschid gura si debiteaza zgomote, semi-analfabetismul lor devine etalonul Limbii Romane contemporane. Asta este, acesti paraziti patrund, pentru ca populatia a devenit o masa de disperati care-si duc zilele, vai de ei cum, niste "miratori" (vezi Divertis la Cascada Niagara), care se mira si cad pe spate cand vad pe pitcu' minune sau pretul mobilului lui Mutu. Daca se poate vorbi de programare pentru esec, atunci cei de mai sus, sunt cei mai acerbi "programatori". :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu depinde (doar de) educatie sau mass media, cel mai important e cat te duce pe tine capul, ca individ, sa reusesti in viata. De cate esti TU in stare, ca persoana. Indiferent de ce ti se spune la TV sau in alte asemenea surse de "programare" :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca oamenii de afaceri (multi dintre ei hoti si escroci), gandesc pozitiv, atunci cred ca lumea sa-a intors cu sus-ul in jos, adica negativul a ajuns pozitiv si invers.
Pai cea mai mare parte a oamenilor gindesc pozitiv. Problema e ca foarte multi gindesc pozitiv doar din punctul lor de vedere, doar pentru ei, iar asta inseamna deseori o gindire negativa fata de ceilalti.

 

Nu cred ca exista o programare pentru esec facuta de parinti, ci faptul ca oamenii devin din ce in ce mai ignoranti, sunt "coate goale, mate fripte", dar mor de grija altora si cred ca "tot ce zboara este comestibil".

 

Ba da, exista o "programare" pentru esec. Educatia = una dintre metodele cele mai eficiente de programare. Parintii trebuie sa isi educe copiii pentru a fi capabili sa se integreze in societate, si chiar sa aiba succes mai departe... acei copii care nu se integreaza esueaza intotdeauna.

 

Asa cum foarte bine a pus punctul pe I, Dan-Marius, adunatura asta de nulitati care formeaza mass-media, trage societatea in jos, servindu-i "paine si circ", pardon, fara paine. La TV si in presa, sunt ridicati in stratosfere, fel de fel de vietuitoare cu aspect umanoid, care mai de care mai needucat, limitat, indivizi care nu sunt in stare de nimic si se fac "vedete". Singurele vedete pe care le-am vazut eu, au torpile, rachete si alte radare ::): . Revenind, aceste personaje ne sunt date ca exemplu de succes in viata si in profesie, sunt preamariti, iar cand respectivii deschid gura si debiteaza zgomote, semi-analfabetismul lor devine etalonul Limbii Romane contemporane. Asta este, acesti paraziti patrund, pentru ca populatia a devenit o masa de disperati care-si duc zilele, vai de ei cum, niste "miratori" (vezi Divertis la Cascada Niagara), care se mira si cad pe spate cand vad pe pitcu' minune sau pretul mobilului lui Mutu. Daca se poate vorbi de programare pentru esec, atunci cei de mai sus, sunt cei mai acerbi "programatori". :)

 

Mass-media e doar o alta metoda de programare prin manipularea accesului la informatii al fiecare fiinte umane la care are acces.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord , mentalitatea comunista condamna aprioric un intrprinzator<exploatator,bisnitar> dar acum cei ce nu se pot desprinde de aceasta mentalitate se autocondamna.

In trecut statul avea nevoie de mana de munca ieftina, si nepretentioasa, acum se pune problema ca mana de munca nepretentioasa este ieftina dar de proasta calitate, oameni care nu pot stapanii tehnologiile noi, oameni cu metehne comuniste (sa facut ora 16 si am plecat, nu conteaza ce am facut toata ziua) sau mai rau cu obiceiul de a completa veniturile prin furt. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca este vorba de o mentalitate pur comunista. Exista tari ex-comuniste, in care sa-a facut treaba buna si "inainte" si "dupa". As putea spune ca mai exista un factor si anume cel etnic. Este foarte clar ca latinii sunt mai "taraie-brau" decat celelalte popoare europene. Prin anii 80, spaniolii plecau la munca prin Germania, Tarile de Jos si cele scandinave, cam la fel cum fac romanii acum. Italienii se zbat si acum in coruptie, evaziuni si alte hotii, iar noi romanii, "urmam traditia". Si mai avem noi romanii o problema: suntem cam cheliosi, dar vrem tichie de margaritare. Pur si simplu, dormim pe noi si din cand in cand, vrem sa mai sarim peste o etapa istorica si economica, ca sa nu se vada ca am ramas de caruta. Dar ce conteaza? Cainii latra, caravana trece....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Optimismul "ne impinge" sa spunem NU, nu sunt "programati" pentru. esec. Asa o fi? N-o fi asa? Cert este faptul ca unii sunt programati sa-i traga in jos, pe cei ce vor sa avanseze! Deschizi gura, ai alte idei? poc! una peste ceafa...

Gresesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Optimismul "ne impinge" sa spunem NU, nu sunt "programati" pentru. esec. Asa o fi? N-o fi asa? Cert este faptul ca unii sunt programati sa-i traga in jos, pe cei ce vor sa avanseze! Deschizi gura, ai alte idei? poc! una peste ceafa...

Gresesc?

[snapbacca]54047[/snapbacca]

Nu...nu gresesti....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×