Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Dumnezeu = progres sau regres?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Decat satanist si mincinos , e mai bine sa fii asa cum zici tu !!! :resent:

 

Stiai demult ? :focus: De unde ma stiai demult ca doar acum cateva zile ai intrat prima data ! :soc: Te dai singur de gol !! Atata poti tu !

 

Te inseli ...acest blinchi este de fapt un duh necurat care a mai bintuit aici sub nikul de SOIMOS si am auzit ca si FORZEUS ! :cry: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
" Eu nu cred ca Dumnezeu a impiedicat vreodata progresul...ci cei care l-au inteles gresit pe Dumnezeu au facut asta in numele sau...Eu nu am gasit in biblie ca Dumnezeu interzice progresul... ".

 

Faptul ca aceasta fiinta inchipuita nu interzice progresul e doar in mintea ta. Omul poate progresa si poate ajunge pe cele mai inalte culmi si fara servitutea acestei notiuni searbade...Religia duce la trandavie din cauza faptului ca ofera o continuitate inventata. Astfel _ individul se multumeste cu niste scanduri putrezite si o ciorba inacrita gandind la viata viitoare si lasand lumea aceasta in paragina...In schimb, stiinta demonstreaza inexistenta spiritului si a " vrajitorilor " care-n epoca feudala de-ar fi aprins un pai de chibrit ar fi fost incinerati instantaneu fara nicio judecata...

Dar stiinta analizeaza si e 100 % veridica in momentul in care ideea e aplicata si sistemul conceput - functionabil. Daca sistemul respectiv nu-si exercita functia gandita, atunci ideea ramane la stadiul de teorie. Comparativ cu domeniul anterior religia e ea insasi o teorie parazita, care suge direct din alchimimentale...

In orice caz, stiinta duce la un progres vizibil _ fiindca individul e pus in miscare datorita necesitatii de-a convietui linistit si confortabil. Stiinta demonstreaza finitul si-l face pe individ sa caute solutii care sa-i aduca eternitatea...

Acest demers inseamna in adevaratul sens al cuvantului - progres catre nivelul summum...si cand va fi atins umanitatea va fi integrala, fapt ce confirma ca fiinta umana e suficienta siesi.

 

Partial sunt de acord cu tine...si totusi stiinta nu a putut si nu o sa poata demonstra faptul ca nu exista spirit. Spiritul nu este ceva material deci nu prea exista loc de demonstratii.

 

Iar daca este doar in mintea mea ca "fiinta inchipuita" nu interzice progresul si eu sunt o persoana care afirma ca "cred in Dumnezeu" inseamna ca daca toti ar gandi ca mine sau ar avea in mintea lor ce am eu in mintea mea nu s-ar mai putea pune problema ca "fiinta inchipuita interzice progresul" :cry: :o:

 

Eu nu am gasit pe nicaieri in biblie ca Dumnezeu ar interzice progresul...poate gasesti tu si imi arati daca esti bun/a. :resent:

 

Stiinta nu este nici ea 100% mereu...sunt multe invataturi care au suferit dese modificari prin toate domeniile...ceea ce este si normal de altfel... :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiinta a fost oferita de Dumnezeu omului pentru a avea confort fizic , iar DRAGOSTEA , pentru a avea confort psihic! Uite ce s-a intamplat cu stiinta , cand a ajuns in mainilie unor oameni ca tine , fara Dumnezeu , satanisti : Hiroshima , Nagasaki !!! Astea s-au intamplat ! Dar , degeaba iti spun , tu nu ai cum pricepe !

 

Si culmea ca nu vedeti contributia majora pe care o au cei care cred in d-zeu :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te inseli ...acest blinchi este de fapt un duh necurat care a mai bintuit aici sub nikul de SOIMOS si am auzit ca si FORZEUS ! :D :roll:

Mai mai, lucrezi cumva la S.C. OCHIUL si URECHEA S.R.L. ???????????????????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Stiinta a fost oferita de Dumnezeu omului pentru a avea confort fizic , iar DRAGOSTEA , pentru a avea confort psihic! Uite ce s-a intamplat cu stiinta , cand a ajuns in mainilie unor oameni ca tine , fara Dumnezeu , satanisti : Hiroshima , Nagasaki !!! Astea s-au intamplat ! Dar , degeaba iti spun , tu nu ai cum pricepe ! ".

 

N-a oferit niciun dumnezeu nimic. Stiinta a provenit din nevoia burgheziei occidentale de a detine bunastare, rupand sarma ghimpata ce insangera inimile populatiilor tinute sub jurisdictie pontificala. Si nu exagerez cu nimic. Voi deschide un topic legat de aceasta tema, in care voi aduce argumente palpabile... Sa te vad atunci amice, ce-ai sa mai spui...

Cat despre dragoste... :queen: pfoaii, tu nici acum nu ai realizat ca dragostea deriva din sexualitate. Iti lipseste educatia... si nu numai...

 

 

" Iar daca este doar in mintea mea ca "fiinta inchipuita" nu interzice progresul si eu sunt o persoana care afirma ca "cred in Dumnezeu" inseamna ca daca toti ar gandi ca mine sau ar avea in mintea lor ce am eu in mintea mea nu s-ar mai putea pune problema ca "fiinta inchipuita interzice progresul"

Eu nu am gasit pe nicaieri in biblie ca Dumnezeu ar interzice progresul...poate gasesti tu si imi arati daca esti bun/a.

Stiinta nu este nici ea 100% mereu...sunt multe invataturi care au suferit dese modificari prin toate domeniile...ceea ce este si normal de altfel... ". - Marinaru.

 

Convingerile tale sunt abstracte. Fara indoiala ca aceasta fiinta nu interzice progresul, din moment ce este imaginata de propria ta persoana intr-un mod individual ( am mai specificat odata...) avand cu siguranta o configuratie diferita fatza de semenii cucernici. E un sistem de valori pe care ti-l impui tu insuti, sistem conceput constient sau inconstient cu menirea de-a trai acalmic... Si ar mai fi si constrangerile statale care au acelasi scop ca cel enuntat precedent. Deci cam asa stau lucrurile - legile sunt date de sinastrofia umana si nu de vreo entitate, iar tu te adaptezi la mediu...

Astfel as putea pretinde ca si tine intr-un mod nemijlocit - o legitate a fetitzelor Power Puff, care sa-mi permita un voyage prin aero alaturi de ele _ spre culmile progresiste...

Dar nu e vorba numai de biblie, ci de intreaga doctrina. Fii atent la ce indeamna parintele Nicodim Mandita intr-una din micile pravalioare redactate de acesta - " Nu va temeti nici de-o moarte - nu va temeti nici de-un jug ! Pentru dumnezeu fiti gata si de jertfa si de plug ! ". Ca sa vezi ce asociere intre jertfa si plug... :queen: e scris si cuvantul jug :king: ...deja tot tacamul dar nu subtil - ashaa...direct pe fatza. De-ar fi fost numai jertfa ar mai fi fost ceva...Dar sa indemni la plug e deja parsiv. Si sa nu-mi spui ca-i alegorica si aceasta exprimare... :jester: In traducere ar insemna - noi punem boii sa traga plugul ca mai apoi sa ne extragem roadele...de parca le-ar fi muncit ei insisi... :jester: Slava reformelor statale care au adoptat secularizarea, pamanturile si agricultorii fiind desprinse de sub robie...

Oricum, astfel de indemnuri nu numai ca fac progresia substantiala sa stagneze, dar o si ruineaza. E spalare de creier in masa...

Si uite si vreo doua citate biblice, in care scriptura spre a-i indemna pe evrei la ascultarea legii _ spune ca dumnezeu i-a ales inaitea altor popoare ( vezi Deuteronom, cap 10, v. 15. ), ca lor le este aproape pe cand altora nu ( Deuteronom, cap 4, v. 4, 7 ) ca numai lor le-a prescris legi drepte ( acelasi capitol, v 8. ), in sfarsit _ ca numai lor li s-a facut cunoscut iar pe ceilalti i-a nesocotit ( acelasi capitol, v. 32 etc. ). Oferindu-le toate aceste privilegii e ca si cum ar avea asigurare pe viata. Prin urmare, la ce sa mai transpire pentru constructia comunitatii !? :queen: Din aceasta cauza, religia careia ii slujesti manifesta huzur fatza de societate - slava fatza de fiinta inchipuita reprezentata prin biserica...si e un parazit infect pentru umanitatea evolutiva. :king2:

 

 

P.S. " poate gasesti tu si imi arati daca esti bun/a. ". Sunt bun dar _ mi-as fi dorit sa fiu buna. :king:

 

 

 

" pamanturile si agricultorii fiind desprinse de sub robie..."

 

Retusez - pamanturile si agricultorii fiind desprinsi de sub robie. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-a oferit niciun dumnezeu nimic. . Voi deschide un topic legat de aceasta tema, in care voi aduce argumente palpabile... Sa te vad atunci amice, ce-ai sa mai spui...

Cat despre dragoste... :jester: pfoaii, tu nici acum nu ai realizat ca dragostea deriva din sexualitate. Iti lipseste educatia... si nu numai...

OK , astept topicul. Sa revin la dragoste ! Dragostea cu care un parinte ( tatal sau mama ) isi iubeste un copil , de exemplu tu . vine din sexualitate ? Crezi ca mama se gandeste la copilul ei , ca la un obiect sexual ? :queen: Adre_Dicovici , ma intreb cum mai pot sa citesc asemenea postii pe care le scrii aici . Auzi tu la el , DRAGOSTEA deriva din sexulitate ! Inseamna ca dragostea parintilor tai pentru tine , se rezuma la sexualitate ! :jester:

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Convingerile tale sunt abstracte. Fara indoiala ca aceasta fiinta nu interzice progresul, din moment ce este imaginata de propria ta persoana intr-un mod individual ( am mai specificat odata...) avand cu siguranta o configuratie diferita fatza de semenii cucernici. E un sistem de valori pe care ti-l impui tu insuti, sistem conceput constient sau inconstient cu menirea de-a trai acalmic... Si ar mai fi si constrangerile statale care au acelasi scop ca cel enuntat precedent. Deci cam asa stau lucrurile - legile sunt date de sinastrofia umana si nu de vreo entitate, iar tu te adaptezi la mediu...

Astfel as putea pretinde ca si tine intr-un mod nemijlocit - o legitate a fetitzelor Power Puff, care sa-mi permita un voyage prin aero alaturi de ele _ spre culmile progresiste...

 

Imaginatia ta ce spune ?

 

Dar nu e vorba numai de biblie, ci de intreaga doctrina. Fii atent la ce indeamna parintele Nicodim Mandita intr-una din micile pravalioare redactate de acesta - " Nu va temeti nici de-o moarte - nu va temeti nici de-un jug ! Pentru dumnezeu fiti gata si de jertfa si de plug ! ". Ca sa vezi ce asociere intre jertfa si plug... :crazy: e scris si cuvantul jug :) ...deja tot tacamul dar nu subtil - ashaa...direct pe fatza. De-ar fi fost numai jertfa ar mai fi fost ceva...Dar sa indemni la plug e deja parsiv. Si sa nu-mi spui ca-i alegorica si aceasta exprimare... :friends: In traducere ar insemna - noi punem boii sa traga plugul ca mai apoi sa ne extragem roadele...de parca le-ar fi muncit ei insisi... ;) Slava reformelor statale care au adoptat secularizarea, pamanturile si agricultorii fiind desprinse de sub robie...

Oricum, astfel de indemnuri nu numai ca fac progresia substantiala sa stagneze, dar o si ruineaza. E spalare de creier in masa...

 

Eu nu prea am nici o legatura cu "parintele Nicodim Mandita"...daca imi arati ce spune informativ nu ma deranjeaza...:lol:

 

Si uite si vreo doua citate biblice, in care scriptura spre a-i indemna pe evrei la ascultarea legii _ spune ca dumnezeu i-a ales inaitea altor popoare ( vezi Deuteronom, cap 10, v. 15. ), ca lor le este aproape pe cand altora nu ( Deuteronom, cap 4, v. 4, 7 ) ca numai lor le-a prescris legi drepte ( acelasi capitol, v 8. ), in sfarsit _ ca numai lor li s-a facut cunoscut iar pe ceilalti i-a nesocotit ( acelasi capitol, v. 32 etc. ). Oferindu-le toate aceste privilegii e ca si cum ar avea asigurare pe viata. Prin urmare, la ce sa mai transpire pentru constructia comunitatii !? :P Din aceasta cauza, religia careia ii slujesti manifesta huzur fatza de societate - slava fatza de fiinta inchipuita reprezentata prin biserica...si e un parazit infect pentru umanitatea evolutiva. :)

P.S. " poate gasesti tu si imi arati daca esti bun/a. ". Sunt bun dar _ mi-as fi dorit sa fiu buna. :aikido:

" pamanturile si agricultorii fiind desprinse de sub robie..."

 

Retusez - pamanturile si agricultorii fiind desprinsi de sub robie. :dwarf:

 

Si despre crestini se spune ca sunt alesi dinainte de vreme...totusi nu mi-ai dat un verset care sa spuna "nu progresati ci ramaneti la carul cu boi"...ci doar speculatiile tale pe anumite versete...:nep:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" OK , astept topicul. Sa revin la dragoste ! Dragostea cu care un parinte ( tatal sau mama ) isi iubeste un copil , de exemplu tu . vine din sexualitate ? Crezi ca mama se gandeste la copilul ei , ca la un obiect sexual ? Adre_Dicovici , ma intreb cum mai pot sa citesc asemenea postii pe care le scrii aici . Auzi tu la el , DRAGOSTEA deriva din sexulitate ! Inseamna ca dragostea parintilor tai pentru tine , se rezuma la sexualitate ! ". - Lupini.

 

Esti ignorant si nu vrei sa percepi realitatea asa cum este. Puneti dioptrii la ochiul mintii ! Eu ma refeream in primul rand la relatia dintre cupluri. Cat despre mama... ala se numeste instinct matern. :lol:

 

 

" Imaginatia ta ce spune ? ". - Marinaru

 

Imaginatia mea imi spune ca exista dumnezeu. Prin urmare, existenta acestei fiinte este imposibil sa fie veridica din moment ce personajul este imaginat.

 

" Eu nu prea am nici o legatura cu "parintele Nicodim Mandita"...daca imi arati ce spune informativ nu ma deranjeaza..." - Marinaru.

 

Ce ma intereseaza pe mine daca ai tu ca serv al acestui daunator denumit religie, vreo legatura cu Nicodim _ sau daca nu !?...

Pe mine ma intereseaza ( in primul rand ) sa ajung sa-i umilesc pe insasi cei care aservesc si intuneca mintile popoarelor, inlantuind astfel luminanta progresului. Papasilor trase de sfori incerc sa le redau libera cugetare...

 

 

" Si despre crestini se spune ca sunt alesi dinainte de vreme...totusi nu mi-ai dat un verset care sa spuna "nu progresati ci ramaneti la carul cu boi"...ci doar speculatiile tale pe anumite versete... ".

 

Nu e nicio speculatie. Asta e traducerea citatelor respective numai ca si tu la fel ca si Lupini, ignori aceste aspecte mai mult din dorinta de a-ti sustine propria apreciere si nu veritatea la un nivel care sa cuprinda intregul ( specific crestinilor ). Incearca sa scrutezi dupa cortina ! :crazy: Caci de sunt alesi si crestinii, doctrina devine si mai primejdioasa ducand astfel la o decadenta latenta prin aservirea la nivel global ( ceea ce s-a si dorit ). Si am mai spus odata _ dar prin repetie nu se naste nimic nou... In fine, o sa mai spun odata poate vei observa...

Religia careia ii slujesti manifesta huzur fatza de societate - slava fatza de fiinta inchipuita reprezentata prin biserica, aceste aspecte fiind demonstrate in mesagiul anterior.

Si nu sunt " speculatiile " mele - sunt ideile principale extrase de mine dintr-un fragment analitic bine pus la punct de filosoful Benedict Spinoza, fiind corespunzatoare ad litteram cu ceea ce s-a intamplat in timpurile innegurate si cu ceea ce inca se mai intampla... Oricum, imi dau seama ca in sinea voastra sunteti constienti de aceste chestiuni... dar nu inteleg ce va retine - teama impusa prin educatia de cu sila !?...

 

 

 

 

 

 

" Papasilor trase de sfori incerc sa le redau libera cugetare... "

 

papusilor*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×