Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Dumnezeu = progres sau regres?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Crestini din toate zarile uniti-va si veniti cu argumente impotriva "manusii" aruncate provocator de Soimos&Co., care afirma ca omul ar fi ajuns de mult in paradis, daca Dumnzeul biblic nu l-ar fi impiedicat sa progreseze. Dumnezeu ne face sa batem pasul pe loc sau chiar ne conduce la "retrogradarea" in comuna primitiva.

 

Putem vorbi de evolutie si progres in dreptul tuturor celor care-i urmeaza lui Hristos, sau mai degraba de involutie si regres?

Hai sa lamurim si aceasta problema, si sa inchidem gura Goliatului modern ...cu sabia duhului bineinteles, si sa reabilitam numele lui Dumnezeu dezonorat de acesti, hai sa-i numim, nestiutori.

 

QUOTE(Soimos @ Dec 6 2006, 04:31 PM)

 

Care intuneric?

Cel care purcede din Cunoastere ? si care lumina? aia care vine de la crede si nu invatza (cerceta)?

Pai tocmai ca Dumnezeu inseamna Lumina cunoasterii, el daca era doar religios si nu STIA (de la stiinta) legile naturii nu ar fi creat NIMIC!

Din prostie si religie adica "lumina" dumnezeului biblic nu se pot CREA decat iluzii false si minciuni!

Poate ma contrazici cu argumnete si nu cu citate inventate si puse in seama unor primitivi depasitzi de vremuri!

Te ai intrebat vreodata care ar fi fost mai mantuitor decat asa zisul mantuitor?

Ala care a facut din apa vin?

Sau un om modern care face zilnic minuni...chiar si atunci cand aprinde becul sau vorbeste la telefon?

Ce minuni face omenirea astazi ...din spitale incepand si pana la telecomunicatzii si informatica, cercetarea a spatiului cosmic...si ceminuni a facut un singur om atunci? (nici alea dovedite)

Oare chiar nu vezi ca Mantuitorul este OMUL cu O mare, cel care isi foloseste Ratiunea si Constiinta?

Oare nu vezi ca mantuirea vesnic asteptata de la acest OM a venit!

Si ca astazi sunt milioane de mantuitori pe pamant si nu unul singur!

Ce mantuitor asteptati voi?

Unul care vina sa aduca sfarsitul lumii, si care recunoaste ca nu e bun ba chiar afirma ca a venit sa aduca nu pacea ci vrajba si dezbinarea?

Pai mantuitorul asta e ca si adeptii lui!

Falsi si rai!

 

QUOTE(Elia @ Dec 6 2006, 07:05 PM)

 

Care sunt roadele Omului iluminat de "Dumnezeul cunoasterii"?

Daca ma uit numai pe meleagurile noastre mi se face rauuu...

Cu ce ne-am ales dupa ce l-am exclus pe Dumnezeul biblic din viata noastra?

Unde vezi tu evolutie si progres? Poate in egoismul care distruge totul?

Dimpotriva, mie mi se pare ca fara Dumnezeul biblic degeneram pe zi ce trece.

Niste pigmei, la propriu si la figurat, asta ne rezerva viitorul.

 

Uite ce se asteapta de la impactul "cunoasterii" asupra societatii.

"Gradually, by selective breeding, the congenital differences between rulers and ruled will increase until they become almost different species. A revolt of the plebs would become as unthinkable as an organized insurrection of sheep against the practice of eating mutton."

(Bertrand Russell, The Impact of Science on Society)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Putem vorbi de evolutie si progres in dreptul tuturor celor care-i urmeaza lui Hristos, sau mai degraba de involutie si regres?

:tease: Aici cred ca faci o mica greseala... pui egal intre crestini si "cei ce urmeaza invatatura lui Cristos"... de cele mai multe ori nu e nici un egal... Sunt foarte multi crestini care incalca pe fata invatatura lui Cristos si foarte multi atei care o respecta in mare parte.

Editat de Cavaleru' Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elia , daca tot nu puteti separa adevarul de fantasmele voastre si credinta in fratii grim, ati face mai bine sa nu mai scrieti aberatii pe unde apucati....cand o sa ajungeti sa puteti recunoaste adevarul si sa vedeti realitatea asa cum este , abia atunci aveti dreptul sa vorbiti in cunostinta de cauza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elia , daca tot nu puteti separa adevarul de fantasmele voastre si credinta in fratii grim, ati face mai bine sa nu mai scrieti aberatii pe unde apucati....cand o sa ajungeti sa puteti recunoaste adevarul si sa vedeti realitatea asa cum este , abia atunci aveti dreptul sa vorbiti in cunostinta de cauza

Mai schimba si tu CD-ul. Inafara de generalitati bla, bla, nu poti sa debitezi si tu ceva mai concret. Care este adevarul tau si aberatiile mele, la ce realitate te referi, ca asta de pe pamant o cunosc foarte bine. Sau tu vii de pe alta planeta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:tease: Aici cred ca faci o mica greseala... pui egal intre crestini si "cei ce urmeaza invatatura lui Cristos"... de cele mai multe ori nu e nici un egal... Sunt foarte multi crestini care incalca pe fata invatatura lui Cristos si foarte multi atei care o respecta in mare parte.

Ai perfecta dreptate. Crestinii cu numele conduc, prin comportamentul lor, la terfelirea numelui lui Dumnezeu printre necredinciosi.

Cum crezi totusi ca ar putea fi reabilitat numele lui Dumnezeu in acest caz?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum crezi totusi ca ar putea fi reabilitat numele lui Dumnezeu in acest caz?

Exista un principiu, un sfat pe care l-am gasit recent... e un sfat pentru scriitori... despre cum sa-si imbunatateasca textele pe care le creeaza... si spune ceva de genul "Nu spune, Arata!" (Show, don't tell). E un sfat foarte bun si pentru crestinii care vor sa traiasca dupa invatatura lui Cristos.

 

Un exemplu....

a spune: "Simt o recunostinta teribila pentru darul asta numit viata!"

a arata: "Nu prea dispun de resurse, dar... sunt dispus sa pun la bataie X lei. Nu e cumva pe aici cineva din orasul Y care sa ma ajute sa incercam sa dam o masa calda la Z popor?"

 

 

Dupa fructe sunt cunoscuti urmasii lui Cristos... si... tare acre mai sunt astea de se vad pe la noi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista un principiu, un sfat pe care l-am gasit recent... e un sfat pentru scriitori... despre cum sa-si imbunatateasca textele pe care le creeaza... si spune ceva de genul "Nu spune, Arata!" (Show, don't tell). E un sfat foarte bun si pentru crestinii care vor sa traiasca dupa invatatura lui Cristos.

 

Un exemplu....

a spune: "Simt o recunostinta teribila pentru darul asta numit viata!"

a arata: "Nu prea dispun de resurse, dar... sunt dispus sa pun la bataie X lei. Nu e cumva pe aici cineva din orasul Y care sa ma ajute sa incercam sa dam o masa calda la Z popor?"

Dupa fructe sunt cunoscuti urmasii lui Cristos... si... tare acre mai sunt astea de se vad pe la noi...

Totusi noi ne aflam aici pe forum. Cum putem sa-l lasam fara munitie pe Soimos si cei ca el?

Editat de Elia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai schimba si tu CD-ul. Inafara de generalitati bla, bla, nu poti sa debitezi si tu ceva mai concret. Care este adevarul tau si aberatiile mele, la ce realitate te referi, ca asta de pe pamant o cunosc foarte bine. Sau tu vii de pe alta planeta?

 

mai bine ai schimba si tu revista si te+ai apuca sa citesti carti si sa retii esentialul.....caci pentru cel care traieste in rea credinta adevarul se confunda cu minciuna...iti suna cunoscut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai bine ai schimba si tu revista si te+ai apuca sa citesti carti si sa retii esentialul.....caci pentru cel care traieste in rea credinta adevarul se confunda cu minciuna...iti suna cunoscut?

Eu am citit o carte care mi-a dat raspuns la toate intrebarile. Ti-o recomand si tie. Se numeste "Tragedia veacurilor" sau "Marea lupta dintre Hristos si Satan". Poti sa o citesti online aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am citit o carte care mi-a dat raspuns la toate intrebarile. Ti-o recomand si tie. Se numeste "Tragedia veacurilor" sau "Marea lupta dintre Hristos si Satan". Poti sa o citesti online aici.

 

multumesc pentru link , chiar o sa arunc o privire pentru ca nu are cum sa nu fie interesant......ti-as recomanda si eu niste carti dar nu le-ai intelege

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×