Sari la conținut
Forum Roportal
lauryn

Ciroza la ficat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

scuze pt sumara descriere ,

tatal meu are 68 de ani,el a inceput sa bea in urma cu 5 ani ,iar de aproape 8 luni a inceput sa slabeasca fenomenal,acum are 40 de kg si asta e sperietor.de analize finale din spital nu pot sa va informez datorita faptului ca eu nu sint in romania.am inceput sa vizitez mai multe siteuri pt remedierea cirozei,si chiar am gasit tratamente naturale pentru remedierea cirozei si am ramas surprinsa .

puteti sa o cititi .....

[ 1. Reteta din patru radacini

 

Este un remediu care include doua componente inedite: radacina de dud si cea de maces. Acest tratament ne-a fost semnalat de o cititoare din Brasov, care a asistat la o vindecare miraculoasa a unui pacient bolnav de ciroza in ultima faza, pacient care fusese pur si simplu trimis acasa sa moara si care cu acest remediu a fost complet restabilit in cateva luni. De asemenea, cu acest tratament s-a vindecat o cititoare din Magurele - Prahova, d-na Georgeta Stanciu, de hepatita acuta si psoriazis. Iata reteta:

Mod de preparare: In 3 l de apa se pun la fiert 3 lingurite de radacina de dud maruntita (Morus alba) si cate 1 lingurita din radacinile urmatoarelor plante: maces (Rosa canina), pir (Agropurym repens) si urzica vie (Urtica dioica). Se lasa sa fiarba la foc mediu pana cand mai ramane 1 l de apa, dupa care se da deoparte vasul, se adauga jumatate de lingurita de iarba de rostopasca si se lasa sa se raceasca, dupa care se filtreaza.

Administrare: se consuma 1 l de preparat pe stomacul gol, pe parcursul unei zile, iar a doua zi se face o noua portie (intotdeauna se consuma ceai proaspat). In cazul ascitei, se face tratament pana abdomenul ajunge la volumul normal, dupa care se face o pauza de doua saptamani si apoi se reia.

Cateva observatii importante:

- pentru a marunti radacinile de dud si maces - specii arborescente cu radacini foarte tari, lemnoase

- se recurge la o lama cu care se taie aschii subtiri din radacina, ca si cum am ascuti un creion.

- radacina de dud este extrem de importanta in ascita (acumularea de lichid in cavitatea abdominala), ajutand la eliminarea lichidului respectiv prin urina. Din cauza acestei radacini, cat timp va lua ceaiul, pacientul va urina foarte des, iar la inceputul tratamentului urina va fi de culoare rosie - simptome normale, care arata ca procesul de vindecare a inceput.

- pe timpul tratamentului se tine regim sever (fara carne, grasimi, alcool, prajeli) si se recomanda odihna absoluta la pat in primele doua-trei saptamani.

- dupa vindecare se va relua tratamentul in fiecare an cate una-doua luni.

 

in aceasta situatie e si tatal meu ,din moment ce doctorul la trimis acasa.intrabarea mea este credeti ca se poata trata ciroza pe cale natural?

 

 

 

 

Buna!

Nu vreau sa te sperii,sa dea Dumnezeu sa nu fie asa...dar am cateva intrebari.

Sti k ciroza este de fapt cancer da?

Ce ciroza are?uscata sau umeda?

In ce stadiu este?Si sti cumva daca este cancer sau canceroaica?

Intr-adevar ficatul se regenereaza...dar depinde si de stadiul in care este si daca este cancer.

Daca este femela(canceroaica)chiar daca se face operatie o sa regenereze.

Daca nu este destul de avansat,si este cancer,are cele mai mari sanse sa traiasca si sa se vindece....dar numai cu tratamentul adecvat si regimul strict.

Spun asta in cunostinta de cauza.Tatal meu a murit acum 3 ani de ciroza uscata(avea 47 de ani)

Cand am descoperit in cele din urma ce are(dupa aproape 2 ani de umblat prin toate spitalele si nici un raspuns concret) ...era deja in metastaza(ultima faza a cancerului).Medicul respectiv i-a mai dat de trait intre o luna si 6 luni.A mai trait fix o luna.Pot spune ca in luna aia a slabit extraordinar de mult,ajungand doar pielea si osul de el(inainte era mai mult decat normal).Am incercat tratamente naturiste...dar era prea tarziu.Nici calmantele nu-si mai afceau efectul.

In ultima saptamana a inceput sa verse bucatele de ficat...cam cat o boaba de porumb....nu mai putea sa manance absolut nimic....doar apa mai bea...iar la aproximativ 15 ore de cand a varsat ultima oara...s-a dus.

Ma rog la Dumnezeu sa nu pateasca nici cei mai rai oameni asa ceva...si sa nu aveti ghinionul sa aveti pe cineva in ipostaza asta...sa stati langa el si sa nu aveti cu ce sa-l ajutati,sa-l vedeti cum se duce...usor si sigur...sa-l paziti cu randul zi si noapte sa nu moara.

Nu vreau sa te sperii,nici sa cobesc,dar umbla acum cat poti,si vezi daca se poate salva.

Este tragic sa-ti pierzi un parinte,si in felul asta.

 

Buna ...tatal meu are urmatoarele boli....ciroza la ficat toxica,hipertensiune,diastaza abdominala neohepatic,metastaze hepatice,sindrom anemic,spondiloza ,diabet zaharat.intrbarea ea este...credeti ca NICOLITUL este un tratament bun pt tatal meu?

tatal meu a fost externat din spital fara nici o prescriptie medicala.va rog din inima daca sunteti in cunostinta sa-mi da-ti un raspuns cit mai urgent

 

 

Buna!

Nu ti se pare k sunt cam multe boli si nici un raspuns?

Ai mers si in alte parti cu el?

Eu l-am plimbat 2 ani pe tatal meu prin toate spitalele si nimeni nu a zis nimic concret...pana cand un doctor din Campina(Prahova) ne-a dat verdictul clar :CIROZA HEPATICA faza METASTAZA(ULTIMA)

In 2 ani nimeni nu a pomenit nimic...si poate avea sanse de supravietuire...dar doctorii nu te baga in seama.

Asa k ...acest doctor ne-a spus exact ce avea....dar era deja foarte tarziu...dupa o luna nu mai era printre noi.Si asta din cauza lipsei de interes al doctortilor.Duceti-va si dati-le in cap....k sunt paltiti pentru a ne trata si a ne spune ce avem.

Jegosii dracului....vor bani cat mai multi dar nici macar ce avem nu ne spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Canceroaica....? :lol2:

Tu te-ai uitat cand sunt scrise mesajele?

Te rog sa nu mai scri ca pe mirc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor,imi pare rau dar nu am mai intrat de foarte mult timp pe acest forum,cred ca am evitat o perioada sa aflu mai multe despre aceasta boala,citesc mesaje noi,dar din pacate tot despre boala.Cu ceva timp in urma ma plangeam si eu pe aici despre bolile sotului meu,au fost ffff.multe persoane care m-au sfatuit si m-au ajutat sa trec peste unele probleme,carora le multumesc.Mi-am citit chiar si mesajele mele,disperate,de a afla ceva ce mi-ar putea vindeca sotul.Din pacate minunile nu le poti cumpara.Un singur lucru am invatat:Ca poti controla boala si o poti duce pe picioare.Sotul meu este una din persoanele care a reusit sa invinga una din cele mai importante bariere,in momentul in care medicii ii mai dadeau 8 luni de trait(au trecut 3 ani).Au mai aparut si alte boli intre timp,dar pot spune ca o minune il tine in viata.A trecut prin atatea probleme, boli,operatii,incat medicii spun ca este fenomenul medicinii.Incurajativa si nu disperati,starea psihica conteaza mai mult ca orice medicament

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Doresc sa realizez un nou proiect si am nevoie de oameni care sa ma ajute. Este un proiect frumos, indraznet si in acelasi timp controversat.

Se adreseaza tinerilor care sufera de o boala incurabila si care isi cunosc sansele de supravietuire.

Este un show despre viata, despre puterea de lupta a unor tineri care vor sa traiasca din plin pana la sfarsit.

 

Ce vreau eu sa fac?

 

Vreau sa le indeplinesc toate dorintele!

 

Un reality show cu si despre viata lor si sa le aduc un zambet pe buze. Stiu ca uneori conteaza mai mult decat orice altceva.

 

Cati dintre noi nu si-au dorit sa il cunoasca pe Gica Hagi sau sa mearga in culise la un concert Iris? Orice se poate daca iti doresti!

 

Asadar astept sa imi scrieti povestile voastre si eu va voi indeplini dorintele!

 

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua Dorinam. Ma numesc Simona si locuiesc in cluj.Sotul meu a fost diagnosticat cu ciroza hepatica in 2007 , cind a avut o hemoragie digestiva din varice esofeg. care sau spart. Am avut parte de multe necazuri de cind am depistat aceasta boala, dar d-zeu a foat bun si nea ajutat de fiecare data. Mas bucura din suflet sa putem schima citeva vorbe, dat fiind ca si tu treci prin aceeasi situatie ca si mine. Astept cu nerabdare mesajul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceai de pedicuta,urzica si rostopasca.Ajuta...

Cura e personalizata,altfel.

"stemxcell" pentru regenerare.

Rugaciune,dieta dura si multe lichide incarcate energetic cu ...iubire.

Oameni buni,nu va lasati! :D Dzeu e cu voi.

Mai e putin si vom da cu tifla acestei boli.

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si sanatate tutror,Tatal meu sufera de ciroza hepatica.a ajuns la spiatl in stare grava cu afectiuni ale splinei,un nr destul de mic de trombocite 27mii,dupa 1 sapt de tratament transfuzii etc....nr trombocitelor a ajuns la 29 de miii....destul de mic incat sa se poate realiza operatia de splina.!Acum se pregatesc sa.l externeze, sistemul medical dovedindu.si inca odata ineficienta!Se zvonea sa.i prescrie tratament cu entecavir,ce imi puteti spune de aceasta decizie?va multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×