Sari la conținut
Forum Roportal
lauryn

Ciroza la ficat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ,tatal meu sufera de ciroza la ficat ,a slabit foarte mult ,pofta de mincare nu prea are.el a fost internat la spital tratat cu perfuzii (vitamine pt intarire)pe o perioada de o saptamina .nu vor sa-l tina in spital pt ca spun ei ca nu mai au ce face .ei l-au trimis in cluj pt o decizie finala.va intreb ESTE CUMVA UN REMEDIU PE ORICE CALE CA TATAL MEU SA-SI REVINA? VA ROG SA MA AJUTATI

SALUTARI LAURYN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ,tatal meu sufera de ciroza la ficat ,a slabit foarte mult ,pofta de mincare nu prea are.el a fost internat la spital tratat cu perfuzii (vitamine pt intarire)pe o perioada de o saptamina .nu vor sa-l tina in spital pt ca spun ei ca nu mai au ce face .ei l-au trimis in cluj pt o decizie finala.va intreb ESTE CUMVA UN REMEDIU PE ORICE CALE CA TATAL MEU SA-SI REVINA? VA ROG SA MA AJUTATI

SALUTARI LAURYN

 

 

 

Eu zic sa astepti raspunsul din Cluj. Noi de pe forum n-am vazut analizele sau nimeni nu stie datele pacientului: varsta, ce a agravat boala, de ce nu s-a tratat si mai inainte ??? si multe altele.

 

Cred ca ma intelegi ca din sumara descriere nu se pot trage concluzii asa de importante.

 

Sanatate tatalui tau si tie liniste sufleteasca sa petreceti Sarbatori Fericite !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scuze pt sumara descriere ,

tatal meu are 68 de ani,el a inceput sa bea in urma cu 5 ani ,iar de aproape 8 luni a inceput sa slabeasca fenomenal,acum are 40 de kg si asta e sperietor.de analize finale din spital nu pot sa va informez datorita faptului ca eu nu sint in romania.am inceput sa vizitez mai multe siteuri pt remedierea cirozei,si chiar am gasit tratamente naturale pentru remedierea cirozei si am ramas surprinsa .

puteti sa o cititi .....

[ 1. Reteta din patru radacini

 

Este un remediu care include doua componente inedite: radacina de dud si cea de maces. Acest tratament ne-a fost semnalat de o cititoare din Brasov, care a asistat la o vindecare miraculoasa a unui pacient bolnav de ciroza in ultima faza, pacient care fusese pur si simplu trimis acasa sa moara si care cu acest remediu a fost complet restabilit in cateva luni. De asemenea, cu acest tratament s-a vindecat o cititoare din Magurele - Prahova, d-na Georgeta Stanciu, de hepatita acuta si psoriazis. Iata reteta:

Mod de preparare: In 3 l de apa se pun la fiert 3 lingurite de radacina de dud maruntita (Morus alba) si cate 1 lingurita din radacinile urmatoarelor plante: maces (Rosa canina), pir (Agropurym repens) si urzica vie (Urtica dioica). Se lasa sa fiarba la foc mediu pana cand mai ramane 1 l de apa, dupa care se da deoparte vasul, se adauga jumatate de lingurita de iarba de rostopasca si se lasa sa se raceasca, dupa care se filtreaza.

Administrare: se consuma 1 l de preparat pe stomacul gol, pe parcursul unei zile, iar a doua zi se face o noua portie (intotdeauna se consuma ceai proaspat). In cazul ascitei, se face tratament pana abdomenul ajunge la volumul normal, dupa care se face o pauza de doua saptamani si apoi se reia.

Cateva observatii importante:

- pentru a marunti radacinile de dud si maces - specii arborescente cu radacini foarte tari, lemnoase

- se recurge la o lama cu care se taie aschii subtiri din radacina, ca si cum am ascuti un creion.

- radacina de dud este extrem de importanta in ascita (acumularea de lichid in cavitatea abdominala), ajutand la eliminarea lichidului respectiv prin urina. Din cauza acestei radacini, cat timp va lua ceaiul, pacientul va urina foarte des, iar la inceputul tratamentului urina va fi de culoare rosie - simptome normale, care arata ca procesul de vindecare a inceput.

- pe timpul tratamentului se tine regim sever (fara carne, grasimi, alcool, prajeli) si se recomanda odihna absoluta la pat in primele doua-trei saptamani.

- dupa vindecare se va relua tratamentul in fiecare an cate una-doua luni.

 

in aceasta situatie e si tatal meu ,din moment ce doctorul la trimis acasa.intrabarea mea este credeti ca se poata trata ciroza pe cale natural?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intrabarea mea este credeti ca se poata trata ciroza pe cale natural?

 

 

 

Am vazut un barbat care arata poze cat era de gras si bolnav de ciroza exclusiv de la alcool, si dupa ce a fost in spital un timp indelungat, s-a vindecat complet si era cu vreo 40 de kg mai putin ca inainte, sanatos si cu o viata normala. S-a regenerat ficatul, asa ne-a explicat desi medicii l-au taiat de pe lista celor vii.

 

Se aude aproape zilnic de un miracol si asta ne face sa mai credem in ingeri.

 

Eu am auzit si vazut foarte multe cazuri triste din cauza cirozei in familie si intre prieteni unde persoane de 16, 27, 34, 49, 59 de ani au murit de acesta boala dupa foarte scurta suferinta, de 3 saptamini maxim.

 

Deci nu se poate pune la numitor comun, cazurile sint individuale si fiecare om are timpul lui, noi nu decidem nimic doar acceptam soarta.

 

Eu as incerca ceaiul de radacini, daca poate sa bea 1 litru de lichid amar deodata, inseamna ca e cale lunga inaintea lui inca.

 

Am uitat sa mentionez si cer scuze pentru asta, ca nu sint in profesie medicala doar am experienta de la cat timp am cheltuit in spitale langa diferite persoane bolnave, traduceam ce spunea doctorul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti multumesc mult pt opinia ta .situatia domnului se pare ca nu este ca si a tatalui meu ,datorita faptului ca tatal meu a fost internat o saptamina dupa care l-au externat,pe baza ca nu mai este nici un reediu pt el.in timpul internarii a fost tratat cu vitamine pt intarirea corpului.partea buna e ca nu are dureri la ficat,dar din pacate i s-a slabit inima ,cum am spus are doar 40 kg.el fost operat inaite de tumoare abdominala si DUMNEZEU L-A SCAPAT.

cred totusi ca ceaiul de radacini e un inceput bun

salutari lauryn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul cirozei nu are voie sa manance sarat( nici muraturi) si nici alcool . Pt eliminarea apei din org e bun si ceaiul din radacini de pir,in amestec cu ceaiul de dud(radacini).Da-i zilnic suc din radacinoase(morcov,telina,patrunjel ,sfecla rosie) si mere,dimineata,inainte de masa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ...tatal meu are urmatoarele boli....ciroza la ficat toxica,hipertensiune,diastaza abdominala neohepatic,metastaze hepatice,sindrom anemic,spondiloza ,diabet zaharat.intrbarea ea este...credeti ca NICOLITUL este un tratament bun pt tatal meu?

tatal meu a fost externat din spital fara nici o prescriptie medicala.va rog din inima daca sunteti in cunostinta sa-mi da-ti un raspuns cit mai urgent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum citeva saptamani,tatal meu a fost diagnosticat cu ciroza hepatica.Tratamentul l-a inceput de circa o saptamina si asta datorita medicilor.Are si ascita.Nu asta ar fii singura problema.In urma investigatiilor i s-au mai descoperit si urmatoarele:pietre la fiere(circa 40-50 de calculi),varice esofagiene,un ulcer cu o rana de circa 4 cm si.....o formatiune tumorala pe peretele superior al stomacului.I s-au luat probe din acestea si urmeaza sa apara rezultatul peste citeva zile.Pina acum citeva saptamani,NU A SIMTIT ABSOLUT NIMIC.In urma unui efort mai mare i s-a declansat ascita.A slabit foarte mult in acest timp,pt ca nu a putut minca mai nimic fiind balonat.A eliminat singur 750 ml de lichid,dar pentru al detensiona abdominal i s-au scos 4 litrii de lichid.Medicii spun ca nu il pot opera nici de fiere,nici la stomac,pt ca datorita ficatului nu ar rezista la operatie.Aveti idee ce as putea face?Se poate ca acea formatiune la stomac sa nu fie canceroasa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se poate............

dar starea de sanatate nu-i imbucuratoare

ramaneti tari langa el indiferent de ce va urma!

sanatate maxima!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum citeva saptamani,tatal meu a fost diagnosticat cu ciroza hepatica.Tratamentul l-a inceput de circa o saptamina si asta datorita medicilor.Are si ascita.Nu asta ar fii singura problema.In urma investigatiilor i s-au mai descoperit si urmatoarele:pietre la fiere(circa 40-50 de calculi),varice esofagiene,un ulcer cu o rana de circa 4 cm si.....o formatiune tumorala pe peretele superior al stomacului.I s-au luat probe din acestea si urmeaza sa apara rezultatul peste citeva zile.Pina acum citeva saptamani,NU A SIMTIT ABSOLUT NIMIC.In urma unui efort mai mare i s-a declansat ascita.A slabit foarte mult in acest timp,pt ca nu a putut minca mai nimic fiind balonat.A eliminat singur 750 ml de lichid,dar pentru al detensiona abdominal i s-au scos 4 litrii de lichid.Medicii spun ca nu il pot opera nici de fiere,nici la stomac,pt ca datorita ficatului nu ar rezista la operatie.Aveti idee ce as putea face?Se poate ca acea formatiune la stomac sa nu fie canceroasa?

 

 

1.Ciroza chiar cu lichid se poate trata

2. Pietrele la fiere daca nu dau complicatii (febra, icter, etc) pot sa ramana pe loc.

3. Problema este formatiunea din stomac, care daca este canceroasa (se poate vedea la biopsie ), chiar ar trebui operata, deoarece datorita bolii de ficat, NU se poate trata cu citostatice (l-ao mora inaintea distrugerii tumorii)

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×