Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

Ceaiul de la ora 5

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie nu-mi place felul cum beau acel ceai cu lapte englezii!!!   Merg departe si de la mirosul de lapte fiert sa nu lesin sau sa mor, nu-l pot suferi laptele fiert.

De ce fac ei o problema din asta cand nimeni nu le-a cerut sa-si schimbe obiceiurile, desi acele pauze oriunde pentru baut de ceai devine evervant.

Nu merg des pe acolo si am invatat sa le ocolesc si n-am treaba.   Am refuzat cateva persoane de la ceai si s-au suparat.

Ei nu pot pricepe ca nu-mi place nici casa neaerisita si nici laptele fiert cu ceai.   N-a ajutat nici aia la care eram pentru 2 zile la Londra, era nervoasa ca pe

ei niciodata n-a chemat nimeni la ceai si pe mine imediat cum m-au vazut si refuz acesta unica ocazie sa fiu considerata nu stiu cine si cum. 

Mai inainte am terminat de baut 1 litru de ceai fara nimic decat cald, nu fierbinte, imi place si rece.    Am fiert ieri aproape 6 litri dar se duce repede daca-i

frig si afara ca este foarte gustoasa si doar il incalzim in microunde si ne face placere sa-l bem.   Fierb in oala mare sa nu-mi stropeasca afara dar sa fiarba, 

apa cumparata nu care are gust de Clor sau altceva, doar apa cumparata in sticle mari folosesc si al fiert cartofi in coaja.  Altfel mancarea are gust rau de tot.

In apa imediat adaug o bucata de radacina de Ginger cam de 10-13 cm feliat subtire, 3 seminte de Cuisoare mici si 3 de Cardamom.  Le las sa fiarba binisor

pana apa devine galbuie si observ ca a mai scazut limita apei in oala.   Adaug o lingurita de flori de Lavanda uscata, le cumpar intr-un magazin BIO de langa

mine se vinde la liber cat vrei pui in punga speciala pentru toate alea ce se vinde pe acel raft de ierburi uscate pentru toate scopurile.  Mai adaug cate 2

pliculete de ceai Verde, Earl Grey si Negru sau English Breakfast sau ce am si vreau, las sa mai clocoteasca 10 minute, opresc focul, acopar pentru o vreme

si e gata.   Las sa se raceasca si-l strecor, si le pun in sticle in frigider.   A 3-a zi deja e terminat.  Ce ramane dupa portionat, OMU'l pune in oala sa de ceai si-l

mai combina cu ideila sale, pe urma se arunca, el fierbe mai lung timp, mie nu-mi place tare ceaiul.  Nu vreau sa devin Englez, beau ceaiul cum imi convine

   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

index.jpeg?p=f%3Dpng%26w%3D650%26h%3D650%26r%3Dcontain%26q%3D91%26a%3D0     Ceai de Ceapa!!!

Nu cred ca cineva se gandeste la Ceapa cand comanda un ceai undeva!!!   O sa incerc odata, insa in restul timpului prefer o cana de supa clara

unde am pus foarte multa ceapa, un Pui/Gaina imensa, multe legume si altele, care dau o zeama super apetisanta, aromata si gustoasa!!!

Ziarul adevarul reclama asa ceva, dar las sa lamureasca pocaitii la ceai de ceapa in loc de alcool.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.realitatea.net/stiri/actual/cate-cani-de-ceai-trebuie-sa-bei-zilnic-pentru-a-trai-mai-mult-licoarea-care-incetineste-procesul-de-imbatranire_65b4b6c861bce31787706503

Din canauta asta dragalasa, din site-ul de mai sus, as bea ceai si de 100 ori pe zi, insa nici la Goodwill/Second Hand magazin n-am vazut asa un model original si vechi de cel putin 200 de ani!!!

Mai ales ca incetineste si îmbătrânirea, nu se stie cana sau ceaiul face miracole  :o:  dar nu cred in fraza asta ca am cunoscut persoane aici in State de peste 100 de ani, 

care doar ceai au baut in viata lor si aratau parca scosi din cosciug inca de cand aveau 60 de ani.   N-au muncit o secunda in vietile lor si n-au suferit lipsa de nimic si tot

de boli ca Diabet, Arthritis au murit in dureri.   Nu cred ca ceaiul este secretul tineretii vesnice ci conditia ca nu se gasesc alimente ca in tarile dezvoltate si chiar daca se

gasesc n-au bani cu ce sa le cumpere si mananca ce gaseste in natura!!!   Iar ceaiul provine din plante si flori de pe pomi locali din gradini si pasuni din jurul casei, nu din

fabrici preparati special in cutii si pliculete.   Iar acum merg sa ma iut in jur ce mai e noutate la magazinul meu de second ca-i aproape, desi-i mai scump ca Walmart.

 

Editat de The Unknown
era otravit acel ceai sau de ce s-a sters ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×