Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

Ceaiul de la ora 5

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi plac foarte mult ceaiurile de orice fel.in fiecare seara beau o cana pentru a dormi mai bine si a fi mai linistita.Din punctul meu de vedere ceaiul e mai mult decat un lichid colorat.Am descoperit acum ceva vreme "Ceainaria din Cotroceni".Mie mi se pare locul super si cu o oferta delicioasa si aromata de ceaiuri cat mai diverse.Voua va plac ceaiurile?sau beti numai cand sunteti bolnavi si nu aveti incotro,asa cum face o prietena?

 

I'm loving it...ceaiul,nu MC-ul ;)

Editat de ada_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi plac foarte mult ceaiurile de orice fel.in fiecare seara beau o cana pentru a dormi mai bine si a fi mai linistita.Din punctul meu de vedere ceaiul e mai mult decat un lichid colorat.Am descoperit acum ceva vreme "Ceainaria din Cotroceni".Mie mi se pare locul super si cu o oferta delicioasa si aromata de ceaiuri cat mai diverse.Voua va plac ceaiurile?sau beti numai cand sunteti bolnavi si nu aveti incotro,asa cum face o prietena?

 

I'm loving it...ceaiul,nu MC-ul :pash:

 

 

Si eu beau ceai zilnic dar cand am chef, nu depinde de nici o ceremonie sau timp batut in cuie!

 

Earl Grey imi place foarte mult si am in casa diferite pachete din toate colturile lumii cu ceai cu aceasta aroma. Acum in zile reci, beau mai mult ceai cald, vara mai mult rece.

 

Se ofera ceai in pachete de cadou pentru Craciun, e traditie americana.

Nu-mi place ceaiul englezilor cu lapte nici mort !!!! si cand le vad ca baga si un biscuite uscat ca piatra in cana si din gura iar inapoi in cana .... deja mi-e rau, nici sa ma uit la ei nu pot !!! mi-e greata de traditia asta ca si de oul fiert moale pentru micul lor dejun si intins galbenusul din ea cu o fasie de pita ;) yuck !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da mie imi place ..beau ceai in fiecare zi Lipton ..cu miere si lamaie ..si cu un t si paine tost ..foarte bun..si citeodata si oua moi la pahar fac . :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una beau ceai ori de cate ori am ocazie...prefer ceaiul de tei, cu menta si lamaie..cateodata mai pun si un strop de esenta de rom... Ma linisteste mereu, iar intr-o zi ploioasa, ceaiul si o carte buna este cel mai bun mod de a te relaxa. :tease:

Editat de dani_quinn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu prefer ceaiul verde, tare, foarte putin zahar si cu lapte condensat, are un gust deosebit. si cel negru este foarte aromat dar trebuie preparat cu grija. in general fac ceaiul din plante, ma feresc de cele de la plic pentru ca nu am incredere si nu stiu cu siguranta ce este in plicul respectiv. ceaiurile de fructe uscate si flori sunt aromate si obisnuiesc sa pap fructele deshidratate :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceai cu ciocolata si mirodenii

 

Ingrediente:

 

1 l apa

o lingura plina de ceai Yogi Tee (coji de cacao, scortisoara, lemn dulce, ghimbir, cicoare, garofita, piper negru si menta )

 

continuare

post-78818-0-77109600-1319101748_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

coji de cacao, lemn dulce, garofita)

 

pe astea le luam de la chinezul din China Town??? el are coji de toate alea si lemne de ceai nu prea dulci din cate am gustat eu, iar cu garofita-mi decorez palaria de pai:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Nu trebuie sa ajungi pana acolo, ceaiul se numeste Yogi Tee si se gasesc in magazinele naturiste, cam piperate si la pret ca -s si bio .. dar is interesante

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Nu trebuie sa ajungi pana acolo, ceaiul se numeste Yogi Tee si se gasesc in magazinele naturiste, cam piperate si la pret ca -s si bio .. dar is interesante

 

 

Asta in ce oras pe Planeta??? eu scriu din Phoenix, Arizona, USA si avem aceste facilitati chiar si doctor chinez care-ti ia tensiunea pe calea cea mai ne_mecanizata si-ti spune toate bolile ce ai fara analiza de sange sau MRI, CT-scan-uri, etc.,

Acum la 5 dimineata beau un ceai din Jasmine tot chinezesc, 80 de pliculete costa 1 dolar intreg!!! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ceaiul, desi nu-l beau atat de des pe cat cafeaua:

 

Ceai negru - Earl Grey, Assam, Ceylon si Darjeeling. As mai bea unul pe care din pacate nu-l gasesc pe la noi - Russian Earl Grey. Ceaiul negru il beau cu lapte sau cu un pic de lamaie, dupa chef.

 

Ceai verde - Sencha, Genmaicha, Jasmine la nevoie. As mai bea un ceai taiwanez, numit Bao Chung, cu o usoara aroma de castane coapte, dar nu este comercializat de vreuna din firmele mari occidentale, se gaseste la noi si nu stiu daca voi mai gasi/primi vreodata asa ceva.

 

Daca cineva gaseste pe undeva aceste ceaiuri (Russian Earl Grey si Bao Chung), va rog sa-mi dati de stire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×