Sari la conținut
Forum Roportal
s_s_s

se contrazice biblia ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre Biblie ? este corect ceea ce transmite ea sau exista greseli si contradictii ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre Biblie ? este corect ceea ce transmite ea sau exista greseli si contradictii ?

1. Hai sa vedem intai ce-i Biblia.

2. Stabilim terminologia cu care operam. Deci ce ar trebui sa insemne greseala si contradictie biblica ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa precizezi la care parte a Bibliei te referi: Noul sau Vechiul Testament? Pentru ca au naturi, istorii si autori diferiti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Hai sa vedem intai ce-i Biblia.

2. Stabilim terminologia cu care operam. Deci ce ar trebui sa insemne greseala si contradictie biblica ?

ok ...incepe tu .. ce crezi tu ca e biblia?

 

Ar fi bine sa precizezi la care parte a Bibliei te referi: Noul sau Vechiul Testament? Pentru ca au naturi, istorii si autori diferiti!

la ambele ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre Biblie ?

interesanta, insa putini o si inteleg

este corect ceea ce transmite ea

da

sau exista greseli si contradictii ?

da

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
interesanta, insa putini o si inteleg

 

da

 

da

daca ambele raspunsuri sunt da... devine cam nasoala situatia... care parte predomina ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok ...incepe tu .. ce crezi tu ca e biblia?

la ambele ...

Stai o clipa, pt. mine Biblia nu are nici o contradictie de tipul celeia la care faci tu referire.

Fiind cineva care a descoperit asa ceva, tu trebuie sa-ti precizezi pozitia de critic competent. Adica incepi prin definirea termenilor si a obiectului de criticat.

Ca eu sa-ti pot raspunde trebuie sa stiu de la ce pleci.

Editat de BogdanP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pozitia mea nu conteaza deocamdata ...astept parerile voastre si dupa aia o sa raspund si eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre Biblie ? este corect ceea ce transmite ea sau exista greseli si contradictii ?

Nu putem dovedi nimic prin demascarea unor contradictii! Dupa cum spuneam si pe alt topic, acestea tin de natura umana. Omul observa si recepteaza evenimentele prin prisma propriului subiectivism, si mai ales prin prisma nivelului sau de intelegere. Pune martori diferiti sa iti descrie acelasi eveniment si vei observa o serie de contradictii! Deci e natura umana de vina si nu dovedeste cu nimic o contradictie ca adevarul nu e adevarat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar totusi ..eu plec de la ideea ca biblia e scrisa de oameni ..si exista greseli ... dumnezeu este altfel decat cel descris in biblie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×