Sari la conținut
Forum Roportal
dimaggio

Keratoconus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pentru toti cei interesati sau care sufera din cauza acestei "defectiuni" :friends: as avea cateva sfaturi. ma numesc Catalin si am 27 de ani si de la varsta de aprox 18-19 ani am keratoconus. am urmat un drum normal pt cineva cu aceasta boala: ochelari la inceput apoi lentile de contact dure(insuportabile) apoi pt o mare perioada de timp nimik.boala a avansat incet dar sigur de-a lungul anilor.pt cunoscatorii tratamentului c3r am fost la dresda pt asa ceva dar d-l doctor de acolo mi-a zis ca , corneea fiind destul de stabila nu am nevoie mom de o interventie.si totusi trebuia sa fac ceva. am descoperit pe internet ca la Cluj d-l doctor Nicula Dorin efectueaza implante de inele ferrara (speciale pt cazurile de kc)dupa o consultatie prealabila(pt stab grosimii corneei >400um) a urmat interventia propriu-zisa la o data stabilita(19.09.2006).interventia a decurs bine durerea fiind suportabila iar perioada de refacere destul de scurta.apoi la aprox o luna a urmat interventia la cel de-al doilea ochi(18.10.2006). pe scurt in acest mom sunt f fericit in urma interventiilor viata aproape revenind la normal aici incluzand si condusul masinii pe timp de noapte si restul de lucruri pe care le poate face cineva cu o vedere normala. desi mai e mult pana la perfect sunt f fericit pt moment si multumesc d-lui doctor pt aceasta.pt cei care doresc detalii ma pot suna la *******

 

 

 

Edit

Mie asta imi miroase a reclama :friends:

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt cei care cred ca asta e reclama...de fapt nici nu ma mai obosesc sa le raspund...ce idiot crede ca poti sa glumesti cu asa ceva. daca ar sti cate mii de ore mi-am petrecut cautand pe net raspunsuri legate de kc, ca am fost la Londra pt o operatie de intacs(fiind extrem de scump acolo nu am realizat-o), cate chinuri si de cate ori n-am reusit atatea lucruri pt ca nu puteam vedea bine.clinica din cluj am descoperit-o intamplator (cineva a mentionat ca s-ar face asa ceva la cluj, dar nu era sigur)in fine...operatia este intr-adevar extrem de scumpa pt romania dar merita fiecare banut()costa 34 mil un inel iar de obicei trebuiesc doau inele pt un ochi iar impreuna 43 mil iar rezultatele sunt excelente in marea majoritate a cazurilor.pt a contacta clinica :www.optilens.ro. desi daca stau si ma gandesc chiar fac reclama si as fi dorit acum 6-7-8-9 ani sa fi avut acest noroc sa stiu ca ar exista asa ceva si sa nu fiu dezamagit de atatea ori cautand pe net doar posibile tratamente pt kc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pt cei care cred ca asta e reclama...de fapt nici nu ma mai obosesc sa le raspund...ce idiot crede ca poti sa glumesti cu asa ceva. daca ar sti cate mii de ore mi-am petrecut cautand pe net raspunsuri legate de kc, ca am fost la Londra pt o operatie de intacs(fiind extrem de scump acolo nu am realizat-o), cate chinuri si de cate ori n-am reusit atatea lucruri pt ca nu puteam vedea bine.clinica din cluj am descoperit-o intamplator (cineva a mentionat ca s-ar face asa ceva la cluj, dar nu era sigur)in fine...operatia este intr-adevar extrem de scumpa pt romania dar merita fiecare banut()costa 34 mil un inel iar de obicei trebuiesc doau inele pt un ochi iar impreuna 43 mil iar rezultatele sunt excelente in marea majoritate a cazurilor.pt a contacta clinica :www.optilens.ro. desi daca stau si ma gandesc chiar fac reclama si as fi dorit acum 6-7-8-9 ani sa fi avut acest noroc sa stiu ca ar exista asa ceva si sa nu fiu dezamagit de atatea ori cautand pe net doar posibile tratamente pt kc.

as dori sa iau legatura cu tine pentru a afla mai multe , am fost la multi doctori si clinici unde mi-au spus ca este nevoie de transplant de cornee , pina acuma nici nu am mai auzit de asa ceva. multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am fost saptamana trecuta 13.12.06 la control la cluj si domnul doctor a fost foarte multumit de rezultatele obtinute.doar un singur exemplu: de la -9 pana la -0.75 ...si asta in doar 3 luni.q.e.d.trebuie insa sa recunosc ca poate am avut si noroc in evolutia ulterioara operatiei si toate lucrurile au decurs extrem de bine si de aceea trebuie sa multumesc lui d-zeu pentru noua sansa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt diagnosticata cu kc de 6 ani.Port lentile de contact dure,de 3 ani,dar sunt incomode la praf.De mult timp caut semeni cu aceasta problema.Solicit sa stiu daca implantul de inele ferrara are o anumita perioada de a fi purtat.Inelele se deplaseaza daca te freci la ochi asa cum se in tampla la lentilele de contact?Din ce am citit pe internet nici o "solutie" nu e garantata.E grea interventia?Se simt in ochi?Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt diagnosticata cu kc de 6 ani.Port lentile de contact dure,de 3 ani,dar sunt incomode la praf.De mult timp caut semeni cu aceasta problema.Solicit sa stiu daca implantul de inele ferrara are o anumita perioada de a fi purtat.Inelele se deplaseaza daca te freci la ochi asa cum se in tampla la lentilele de contact?Din ce am citit pe internet nici o "solutie" nu e garantata.E grea interventia?Se simt in ochi?Multumesc.

"A solicita" suna cam imperativ dar poate e doar senzatia mea...in legatura cu perioada de purtare a inelelor: poate un exemplu bun ar fi :care este valabilitatea unui organ transplantat...nu poate sti decat D-zeu si depinde de organismul fiecaruia..eu unul sper ca lentilele sa ramana acolo unde sunt acum toata viata...daca se deplaseaza daca te freci la ochi? grea intrebare pt ca nu am mai realizat operatia de frecare la ochi din momentul implantarii inelelor...pur si simplu mi-a intrat in reflex sa nu ma mai frec la ochi...in legatura cu garantia vreunei solutii : nu se garanteaza o simpla operatie de apendicita asa ca iese din discutie garantia pt kc mai ales ca este un domeniu nou in care realizarile sunt extrem de recente(eu astept de aprox 9 ani noutati).interventia nu este grea deloc iar lentilele nu se simt absolut decoc dupa o perioada f scurta de la operatie. in principiu dupa aprox un an de la operatie lentilele devin parte integranta a ochiului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna am 30 de anii si am fost diagnosticat acum 3 luni ca am keratoconus as vrea sa vb cu persoane care au aceasi boala.astept raspuns

Trebuie sa porti lentile de contact dure si vederea se va imbunatati.Du-te la clinica Optimed din Bucuresti.Trebuie sa ai grija mare la praf,lacrimeaza mult ochii.Daca vrei un control mai amanuntit du-te la Cluj poate vei face un transplant cu inele ferrara.

Citeste pe forum .Sunt care au facut ,dar trebuire sa ai o anumita grosime a corneei .Succes.Eu m-am obisnuit cu lentilele de contact ,insa foarte greu.Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Ma numesc Catalin, sunt student in anul VI la Facultatea de Medicina Generala din cadrul UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca si urma cu 7 ani am fost diagnosticat cu keratoconus.

In primul rand mii de multumiri lui dimaggio pentru ca a deschis acest topic. Stau in Cluj de 6 ani, dar nu am dat importanta clinicii respective. Pentru afectiunea mea am fost la mai multe clinici in Bucuresti si la Szeged in Ungaria, am purtat ochelari ( care nu m-au ajutat cu absolut nimic), apoi lentile de contact rigide ( care initial au fost o adevarata revelatie, dar in ultima vreme le suportam din ce in ce mai greu). Citisem cate ceva pe Internet despre implanturile intracorneene, dar nu le dadusem prea mare atentie deoarece nu erau foarte multe date despre ele.

Oricum in data de 25 aprilie sunt programat pentru interventie la OD si sunt nerabdator sa vad bine din nou.

De asemenea a fost o adevarata surpriza sa aflu ca la Clinica Optilens se realizeaza si cross-linking cu riboflavina (C3-R). Cu siguranta voi recurge la aceasta procedura pentru OS, dar dupa examenele de Licenta si Rezidentiat, deoarece perioada de recuperarea dupa aceasta interventie este ceva mai lunga. Mai multe detalii despre C3-R gasiti aici, iar aici gasiti povestea unui pacient caruia i s-a facut aceasta interventie.

 

Acum am o mare rugaminte. Lucrarea mea de Diploma se numeste " Implicatii genetice in keratoconus " si, pe langa o parte teoretica, trebuie sa contina si o parte practica pentru care am nevoie de un numar de cazuri de bolnavi cu keratoconus pentru a realiza o analiza statistica. De aceea apelez la bunavointa dumneavoastra si va rog, daca puteti, sa-mi trimiteti o serie de date despre dumneavoastra:

 

- varsta, sex, unde locuiti;

- la ce varsta ati fost diagnosticat cu keratoconus;

- stadiul in care se afla boala in momentul actual;

- ce tratamente ati urmat pentru keratoconus;

- daca in familia dumneavoastra (copii, parinti, bunici, frati) exista cazuri de keratoconus sau alte afectiuni oftalmologice (de exemplu miopie, glaucom, cataracta) sau alte afectiuni din afara sferei oftalmologice ( de exemplu hipertensiune arteriala, diabet zaharat);

- de ce alte boli mai suferiti;

- orice alta informatie care vi se pare importanta in legatura cu boala dumneavoastra.

 

 

Va asigur ca toate aceste informatii vor fi strict confidentiale. In lucrare vor aparea numai date statistice rezultate in urma analizarii informatiilor primite de la dumneavoastra.

 

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Va rog sa ma ajutati cu adresa unei clinici f bune, preferabil din Buc, dar merg si la Cluj, care poate face o diagnosticare a stadiului de keratoconus.

Si eu am fost diagnosticat cu Kc acum 4 ani, am incercat lentile dure, am dat o gramda de bani la Optimed si retelat nua fost buna, adica nu vedea bine cu ele. Au zis ca peste lentile sa-mi pun si ochelari. Acum port numai ochelari si vad acceptabil. Chiar o doctorita din Chisinau mi-a spus ca la varsta mea, 38 a, nu mai progreseaza,,,,

Nu vreau o clinica unde , ca la Optimed, vin dupa serviciul lor de la spital , sunt obositi, fac un consult la 7 seara si iti gresec reteta. Mi s-a intamplat de 3 ori, de 2 ori au uitat sa scri componenta sferica la ochelari si o data au gresit lentilele.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×