Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Orice zici, depresie nu fac doar cei care au boli psihice sau dereglari biochimice.

Asa ca depresia nu este o boala. Punct.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stau si eu langa aceasta parere ca este o delasare si plangere de mila dar nu boala care necesita medicamente sa ridice moralul nimanui.   Alea sint nacrotice de care se poate dezvolta o dependeta daca se abuzeaza fara rost, si acesti depresati celebri din lumea mondena stiu sa joace rolul "vanatului" fara multa exersare.  Am observat la tineri in State ca toti aproape sint cu ceva antidepressant atasati, ca nu-s iubiti, n-au prieteni, bani, cariera, educatie, parinti iubitori, si mai sint motive inventate cea mai celebra fiind: - "am avut o copilarie nefericita" ... :pardon: 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/4/2020 at 1:36 AM, Stu' said:

Orice zici, depresie nu fac doar cei care au boli psihice sau dereglari biochimice.

Asa ca depresia nu este o boala. Punct.

Pai depresia e boala psihica cum nu ? E insasi o boala, daca nu cunosti domeniu nu mai spune ca nu e boala. E de la dereglari chimice in creier, de acolo vine, mediul doar agraveaza, atat. Deci trebuie tratata ca altfel se agraveaza si e mai rau apoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/4/2020 at 8:55 AM, The Unknown said:

Stau si eu langa aceasta parere ca este o delasare si plangere de mila dar nu boala care necesita medicamente sa ridice moralul nimanui.   Alea sint nacrotice de care se poate dezvolta o dependeta daca se abuzeaza fara rost, si acesti depresati celebri din lumea mondena stiu sa joace rolul "vanatului" fara multa exersare.  Am observat la tineri in State ca toti aproape sint cu ceva antidepressant atasati, ca nu-s iubiti, n-au prieteni, bani, cariera, educatie, parinti iubitori, si mai sint motive inventate cea mai celebra fiind: - "am avut o copilarie nefericita" ... :pardon: 

Ba e boala, iti zic eu sigur din experienta si studiul personal si fac de psihologie facuta, cand urca chimia revii la normal. Nu sunt idioti milioane de medici de pe tot globul, e o boala ce pune in pericol viata, poti sa fi asa jos ca te sinucizi doamne fereste. Medicatia corecteaza chimia defecta si o redreseaza in multe cazuri, dupa aia trat se scoate si ramane omul bine, unii iau trat mereu, depinde, dar se stabilizeaza si sunt cat de cat okey. Nu mai va dati cu parerea daca nu cunoasteti medicina si cu ce se mananca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, Mosotti a spus:

Pai depresia e boala psihica cum nu ? E insasi o boala, daca nu cunosti domeniu nu mai spune ca nu e boala. E de la dereglari chimice in creier, de acolo vine, mediul doar agraveaza, atat. Deci trebuie tratata ca altfel se agraveaza si e mai rau apoi.

Poti spune ca e un dezechilibru de circumstante, dar NU o boala. Boala e doar la cei care au alte boli, de fapt. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, Mosotti a spus:

Ba e boala, iti zic eu sigur din experienta si studiul personal si fac de psihologie facuta

Cat iei pe ora? As recomanda unor prieteni un psiholog neconformist, care vorbeste cum ii trece prin cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, observant a spus:

Cat iei pe ora? As recomanda unor prieteni un psiholog neconformist, care vorbeste cum ii trece prin cap.

Metoda usoara de a se imbogati!!!   Azi ori unde merg la doctori primele cateva consultatii sint despre starea de spirit, daca am teendinte de sinucidere ca am o durere undeva!!! 

Am spus clar ca nu ma intereseaza discutia asta si a iesit din sala de consultatie, parerea mea nu conteaza!!!  I-am povestit niste minciuni si se amuza batranul doctor de numa' ... i-am spus ca bunicul avea cate 5 copiii cu fiecare femeie din sat si m-a crezut.   Ca de ce am eu doar 2 copiii il interesa.  Oare unde-l agata in acel profil indormatia asta??? 

Gasesc ridicol aceasta metoda unde sint interesati sa stie de  bunicul cate amante a avut daca bunica a nascut aproape de 20 de copiii???  asta doar sa-mi "construiasca" un profil de  ... habar n-am ce dupa care se vor orienta in tratarea mea cu o durere de un muschi pe un picior.   Nu zic avansam cu stiinta si tehnolgia!!!     

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 9/22/2020 at 2:20 PM, Stu' said:

Poti spune ca e un dezechilibru de circumstante, dar NU o boala. Boala e doar la cei care au alte boli, de fapt. 

Nu e nici un dezechilibru de ciscumstante ptr ca 3 insi in acelasi mediu si circumstante se pot comporta diferit. Boala nu e doar la aia care au alte boli, de unde prostia asta ? Si alea alte boli de unde ? Nu le-a avut prima oara. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

las-o balta, nu intelegi ce vreau sa spun.

poate odata vei intelege.

degradarea se poate intampla si abrupt, vindecarea, in schimb, nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
15 hours ago, Stu' said:

las-o balta, nu intelegi ce vreau sa spun.

poate odata vei intelege.

degradarea se poate intampla si abrupt, vindecarea, in schimb, nu.

Pai explica ca sa inteleg, eu in general spun clar ce am de spus sa inteleaga omul. Ai dreptate, degradarea poate aparea abrupt sau f lent (ca la mine), insa si vindecarea poate aparea mai repede sau mai incet, depinde de pacient, unu isi revine in 4 luni, mai ia 3 luni trat, il scoate si ramane bine, altul isi revine in 9 luni, scoate trat si recade iara, deci e relativ si la vindecare, ca si la medicatie, ce-mi  merge mie bine, poate sa nu-ti mearga tie si invers, sau sa mearga la amandoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×