Sari la conținut
Forum Roportal
andya

Ce mai cititi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum citesc "Codul lui Da Vinci". N-as putea spune ca este o carte buna, dar te captiveaza. Desigur nu sunt de acord cu ce scrie el acolo, dar daca o iei ca o poveste este destul de captivanta.

 

Anul asta m-am hotarat sa-mi fac timp sa citesc. Pe vremuri citeam foarte mult, dar timpurile alea au cam trecut. Imi place foarte mult sa cumpar carti, asa ca acum am o veritabila rezerva de carti necitite care asteapta sa fie citite.

 

Anul asta am citit Spartacus (am luat-o de la Carrefour cu 30.000 lei) si Omul invizibil (si pe asta tot de acolo am luat-o cu 20.000 lei).

 

Lectura placuta! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The Da Vinci Code mie mi-a placut. Cel putin prezinta o idee originala, spre deosebire de majoritatea best seller-urilor americane.

 

Am vazut la stiri ca se pregatesc sa faca un film dupa aceasta carte si ca cei de la muzeul Louvre si-au dat deja acordul pentru filmare in incinta muzeului.

In schimb biserica refuza sa permita filmarea din motive usor de inteles.

 

Pentru cei interesati pe site-ul autorului http://www.danbrown.com gasiti informatii despre autor, cartile scrise de acesta si imagini reprezentand locurile si operele de arta la care se refera in romanele lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit foarte mult pana acum, dar pentru faptul ca am inceput, totusi, sa citesc ii sunt recunoscatoare profesorului meu de romana (care in fiecare ora ne face de rusine cu extrem de vasta sa cultura literara).

 

Din ce mi-a trecut prin manute, in mod deosebit mi-a placut Milan caundera. Si mi-a placut suficient de mult incat sa-la declar preferatul meu.

 

Si, mai nou, m-a cuprins o dorinta ciudata, usor obsesiva, de a citi cat mai mult Dostoievscai. Desi integral n-am citit decat o carticica. Insa incepui "Idiotul", care imi place...

 

In fine, universul cartilor ma atrage foarte foarte mult. Si ador faptul de a sta in biblioteca si de a ma plimba printre rafturi. Ajung sa am acasa cate 6-7 carti de citit.. Si pe toate le pastrez, pentru ca, ma gandesc eu, daca data viitoare nu le mai gasesc?! :cat:

Si ma mai plimb si cu "Procesul" de caafcaa. Si asta carticica imi place.

 

In schimb, cu mana pe inima declar, nu reusesc sa-la suport pe Balzac! Si auzisem totusi vorbe de bine despre el.. :roll:

 

Cert e ca imi plac cartile. Si imi pare teribil de rau pentru ca m-am trezit atat de tarziu. Dar, vorba aia, inca mai sunt tinerica... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ultima carte pe care am citit-o a fost semnata de virginia woolf - "valurile"

mi se pare una din cea mai buna carte poe care am citit-o, desi nu pot sa ma decid intre cartile lui joyce, lui fowles sau ale lui dostoievscai.

cartea care m-a surprins cel mai mult in toata experienta mea cu cartile a fost ulise.

cea in care m-am regasit a fost "valurile"

magicianul luio fowles a fost mai mult decat as putea spune in cuvinte.

 

sa stii ca lumea citeste.

si important nu e tocmai ce citeste, important e ca eu t5u sau altul ne dam seama de importanta cartilor in viata unui om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut niste reactii foarte puternice la Magicianul. Aveam momente cand imi venea sa arunc cartea pe geam dar in acelasi timp nu puteam sa o las din mana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa cititi literatura grea va recomand Camus - pe care la-am descoperit la orele de filosofie, Garcia Marquez & Ernesto Sabato - i-am descoperit cand faceam armata.

 

Am citit si Balzac pe la 14 ani si mi-a placut (acum nu imi mai place), dar e adevarat ca uneori poate parea plicticos. De fapt prima carte pe care am citit-o si care mi-a deschis apetitul pentru carti (si ce apetit, ajunsesem sa citesc o carte pe zi) a fost "Old Surehand" de caarl May. Daca pot sa spun asa ceva sunt un adevarat veteran in ceea ce priveste cititul deoarece m-am apucat de citit pe la 11 ani.

 

Acum citesc Andre Gide - "Pivnitele Vaticanului". Deocamdata nu pot sa va spun ceva despre cartea asta deoarece de-abia am ajuns la pagina 30.

 

Oricum recomand tuturor forumistilor sa citeasca macar 5 pagini de beletristica pe zi.

 

Lectura placuta! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din ce mi-a trecut prin manute, in mod deosebit mi-a placut Milan caundera. Si mi-a placut suficient de mult incat sa-la declar preferatul meu.

 

Dap si mie mi-a placut desi nu stiu de ce mi-as fi dorit mai mult de la el.

Am citit "Cartea rasului si a uitarii/plansului" (nu mai stiu exact cum se numeste) :(

 

Si, mai nou, m-a cuprins o dorinta ciudata, usor obsesiva, de a citi cat mai mult Dostoievscai. Desi integral n-am citit decat o carticica. Insa incepui "Idiotul", care imi place...
Este una din foarte putinele carti pe care nu le-am putut termina.

Nu reuseste sa ma captiveze iar construirea personajului principal cu o "aura de fraier" m-a facut sa renunt pana la urma la carte.

Am facut bine, am facut rau....I don-te canow. ;)"

 

 

Si ma mai plimb si cu "Procesul" de caafcaa. Si asta carticica imi place.

 

M-a cam bulversat la inceput, fiind prima carte de caafcaa citita si m-a intrigat la culme . Apoi....am descoperit ca uneori acele lucruri din carte se mai intampla si in viata. :(

Buna carte. ;)

 

 

In schimb, cu mana pe inima declar, nu reusesc sa-la suport pe Balzac! Si auzisem totusi vorbe de bine despre el..  ;)
Am citit cateva carti scrise de el, insa o carte care ti-ar placea tie si pe care am citit-o a fost: "Stralucirea si suferintele curtezanelor", unde latura lui spre descrieri este mai estompata si pune mai mult accent pe sentimente si actiuni. ;)

 

 

Cert e ca imi plac cartile. Si imi pare teribil de rau pentru ca m-am trezit atat de tarziu. Dar, vorba aia, inca mai sunt tinerica...

 

Esti pe drumul cel bun. :)

Observ ca am citit cam aceleasi carti. ;)"

 

Acum citesc Andre Gide - "Pivnitele Vaticanului". Deocamdata nu pot sa va spun ceva despre cartea asta deoarece de-abia am ajuns la pagina 30.

 

Am citit si eu. Te las pe tine sa descoperi. :pee

Am incadrat-o in categoria : carti care au un "singur" rand bun, insa pentru asta merita sa citesti toata cartea. :)

Editat de -=Adi=-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cumva prin Bucuresti exista cumva seri de lectura (in care autorul citeste cateva pasaje din cartea sa si apoi le comenteaza)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja, imi pare din ce in ce mai bine ca am intrebat ce mai citeste lumea :) ;)

 

Am retinut cativa autori pe care nu "i-am incercat inca" din recomandarile voastre pentru cand mai dau o raita prin librarii dupa provizii...

 

Daca vreti sa cititi literatura grea va recomand Camus - pe care la-am descoperit la orele de filosofie, Garcia Marquez & Ernesto Sabato - i-am descoperit cand faceam armata.

 

 

Am citit si Balzac pe la 14 ani si mi-a placut (acum nu imi mai place), dar e adevarat ca uneori poate parea plicticos. De fapt prima carte pe care am citit-o si care mi-a deschis apetitul pentru carti (si ce apetit, ajunsesem sa citesc o carte pe zi) a fost "Old Surehand" de caarl May. Daca pot sa spun asa ceva sunt un adevarat veteran in ceea ce priveste cititul deoarece m-am apucat de citit pe la 11 ani.

 

[snapbacca]25495[/snapbacca]

 

Mi-a placut Garcia Marquez - mai ales Dragoste in vremea holerei si o sa incerc si Ernesto Sabato. Apropo de scriitori sud-americani va recomand Isabel Allende, mai ales "Casa Spiritelor".

 

Curios, si eu am citi Balzac cand eram mica si mi-a placut, dar aveam obiceiul sa trec peste descrierile mai lungi... :"> Acum nu stiu daca as mai avea rabdare.

 

M-am tot gandit ce carte mai serioasa am citit prima oara (fara poze :;): )... si nu am reusit sa-mi deau seama ;)" . Oricum, am inceput sa citesc serios din clasa 3-4, probabil povesti... Imi aduc aminte sigur ca citeam "O mie si una de nopti" pe la 8-9 ani. De fapt eram putin cam dependenta de citit... in loc sa-mi fac temele citeam :"> .... si multi ani am ramas cu reflexul de a ascunde cartea pe care o citeam cand intrau ai mei la mine in camera :;): . Una dintre primele carti intr-adevar serioase pe care am citit-o in copilarie si care mi-a placut f mult a fost "Mizerabilii" de Hugo.

 

Stiti cumva prin Bucuresti exista cumva seri de lectura (in care autorul citeste cateva pasaje din cartea sa si apoi le comenteaza)?

[snapbacca]25739[/snapbacca]

 

Din pacate nu am informatii, dar cred ca mi-ar place si mie asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ati observat ca. in general, avem tendinta sa uitam oarecum de scriitorii romani? si nu ma refer la numnele mari pe care cu totii le studiem la scoala, ci la scriitori mai putin cunoscuti, dar care poate cu o valoare mai mare. cand mi-am dat seama de asta( acum vreun an) am incercat sa caut sa indrept lucrurile. am inceput cu victor ion popa si cu velerim si veler doamne. am continuat cu mihail drumes si invitatia la vals. acum sunt la mihail sebastian- de care, spre rusinea mea, nu auzisem pana de curand- si la al sau roman de doua mii de ani..., care, desi ma aflu la jumatate, m-a impresionat f mult.

o carte extraordinara pe care o citesc in paralel se numeste greata de jean paul sartre. existentialistii, de la romanele lui caafcaa incoace, m-au captivat, dar sartre m-a dat peste cap.

 

sunt surprins sa vad ca lumea citeste numai beletristica. sau cel putin doar beletristica este mentionata aici. pot fi doua cauze: fie nu se citeste altceva, fie parerea generala e ca nu ar merita sa se vb despre alt fel de carti. oricum ar fi, nu e bine.

 

daca nu cititi carti stiintifice si cititul pentru voi e doar o pasiune, va recomand sa incercati si altceva dintr-un simplu motiv: sa va hraniti creierul. faceti-o din interes, pe langa pasiune.

 

daca cititi, si daca gasiti interesanta o carte de psihologie, filosofie, fizica sau ce-o mai fi, simtiti-va liberi si aduceti-o in discutie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×