Jump to content
Forum Roportal
andya

Ce mai cititi?

Rate this topic

Recommended Posts

" Musashi " , carte scrisa de Eiji Yoshikawa

Cap.1: Roata norocului

Este o carte exceptionala! 

Fusesem la nepotei si ginerele meu terminase de citit Cap.1  si l-am rugat sa mi-o imprumute, s-o citesc in aceasta perioada. El deja este la Cap 2, pe care o sa-l citesc si eu, bineinteles.

Miyamoto Musashi este considerat cel mai faimos Samurai din istoria civilizatiei nipone.

Pe mine m-a captivat de cum am inceput s-o citesc.

Intradevar, asa cum scrie pe coperta, apare ca " o poveste vie, subtila si imaginativa, pusa in scena prin personaje imemorabile, multe dintre ele cunoscute figuri istorice.

Romanul Musashi a inspirat sapte ecranizari celebre, doua seriale de televiziune si numeroase puneri in scena. "

Edited by Lucia N
  • Like 2

Serotonina - Michel Houellbecq, o carte despre suferinta ajunsa la paroxism. Povestea unui om care im urma unei depresii hotaraste sa renunte la orice legatura cu lumea si ajunge sa traiasca intr-o singuratate aproape extrema. In cele din urma, cand realizeaza ca resursele sale financiare sunt limitate, isi planuieste pana si sinuciderea. Mai mult, no comment.

Lingura care dispare - Sam Kean, despre tabelul periodic al elementelor, despre cei care le-au descoperit, rolul pe care acestea l-au jucat in diverse evenimente importante din istorie. Regretul meu e ca timpul a sters cunostintele mele de chimie si fizica, mi-ar fi placut sa fi ramas intacte, eram destul de buna la cele doua materii, mi-ar fi permis sa inteleg cartea mai bine si sa o gasesc si mai interesanta.

• Like 3