Sari la conținut
Forum Roportal
andya

Ce mai cititi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este adevarat ca dupa ce au citit "Emil Cioran - Pe culmile disperarii" doi adloescenti sa-au sinucis?

 

nu stiu daca neaparat dupa ce au citit "pe culmile disperarii", dar eu stiu sigur de o fata din ploiesti parca.. acum un an si ceva... se pare ca era o fana a lui cioran; intr-o seara, fara nici o explicatie si, aparent, fara nici un motiv, sa-a aruncat de la etajul 4 sau 5, ma rog... era o eleva eminenta si nimanui nu i-ar fitrecut prin cap ca ar putea sa faca una ca asta. in jurnalul ei sa-au gasit dupa moartea ei aprox. o suta de poezii despre moarte. macabru, nu?

 

de ce stiu atat de mult despre asta? am auzit toata povestea la stiri si cum aveam vreo 15 ani si vroiam sa citesc cioran, mi-a ramas in cap. cazul mi sa-a parut f interesant.

 

insa nu stiu de ce moartea ei a fost asociata cu faptul ca citea f mult cioran. pot sa ma laud cui lectura catorva carti de-ale sale( pe culmile disperarii, silogismele amaraciunii, ispita de a fi ) si pot sa zic ca nu ar trebui sa iei totul atat de la propriu. cioran a fost un filozof si , cel putin asta m-a ajutat pe mine, daca n-ai un indrumator la inceput pe cararile filozofiei,. o sa ajungi intr-un punct in care nu cred ca ai vrea.

 

spre exemplu, pe culmile disperarii impinge f mult la ateism, desi autorul nu spune nicaieri ca ar fi ateu. vorbeste despre angoasa existentialista... si mie imi place f mult cioran, dar asta nu inseamna ca m-as sinucide din cauza unei carti pe care a scris-o el.

 

sinuciderea - pe cat de stupida este in majoritatea cazurilor prezente in soc. noastra - ar trebui sa fie ceva din interior. nu pentru ca te-a parasit iubita, nu pentru ca nu ai reusit la un examen, ci pentru ca simti undeva in strafundul

spiritului tau ca asta trebuie sa faci.

asta a fost cazul celor doua sinucideri, sau cel putin al celei despre care am vb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum cei care se sinucid sa-ar putea sa aiba ideea asta de mai multa vreme si nu ca din cauza cartii au facut-o. Adica sunt putin anormali.

 

In ce priveste carti comice am inteles ca cele scrise de David Lodge sa-ar incadra in aceasta categorie. Vezi ca au aparut in editura Polirom.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar despre carti sf ce ziceti?

 

Ce carti au mai aparut pe piata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar despre carti sf ce ziceti?

 

Ce carti au mai aparut pe piata?

[snapbacca]26902[/snapbacca]

 

Am citit o carte superba, care nu pot sa spun daca e chiar sf. Se cheama Omuletul rosu si e scrisa de Doina Rusti. E un roman despre un forum si despre un haccaer. Dar nu are numai asta: are de toate - iubire, crime, realism, dar mai ales niste aventuri spectaculoase in virtual. E facut pe tema subliminalului. Dar in primul rand e misto scrisa. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu daca neaparat dupa ce au citit "pe culmile disperarii", dar eu stiu sigur de o fata din ploiesti parca.. acum un an si ceva... se pare ca era o fana a lui cioran; intr-o seara, fara nici o explicatie si, aparent, fara nici un motiv, sa-a aruncat de la etajul 4 sau 5, ma rog... era o eleva eminenta si nimanui nu i-ar fitrecut prin cap ca ar putea sa faca una ca asta. in jurnalul ei sa-au gasit dupa moartea ei aprox. o suta de poezii despre moarte. macabru, nu?

 

de ce stiu atat de mult despre asta? am auzit toata povestea la stiri si cum aveam vreo 15 ani si vroiam sa citesc cioran, mi-a ramas in cap. cazul mi sa-a parut f interesant.

 

insa nu stiu de ce moartea ei a fost asociata cu faptul ca citea f mult cioran. pot sa ma laud cui lectura catorva carti de-ale sale( pe culmile disperarii, silogismele amaraciunii, ispita de a fi ) si pot sa zic ca nu ar trebui sa iei totul atat de la propriu. cioran a fost un filozof si , cel putin asta m-a ajutat pe mine, daca n-ai un indrumator la inceput pe cararile filozofiei,. o sa ajungi intr-un punct in care nu cred ca ai vrea.

 

spre exemplu, pe culmile disperarii impinge f mult la ateism, desi autorul nu spune nicaieri ca ar fi ateu. vorbeste despre angoasa existentialista... si mie imi place f mult cioran, dar asta nu inseamna ca m-as sinucide din cauza unei carti pe care a scris-o el.

 

sinuciderea - pe cat de stupida este in majoritatea cazurilor prezente in soc. noastra - ar trebui sa fie ceva din interior. nu pentru ca te-a parasit iubita, nu pentru ca  nu ai reusit la un examen, ci pentru ca simti undeva in strafundul

spiritului tau ca asta trebuie sa faci.

asta a fost cazul celor doua sinucideri, sau cel putin al celei despre care am vb.

[snapbacca]26371[/snapbacca]

 

Si cartile te pot influenta. Pot sa accentueze o predispozitie. Asa mi sa/a intamplat mie cand am citit Greata lui Sartre: mi/am pierdut cheful de viata. Uite, o carte care te repune in circuit este Omuletul rosu, un roman supermisto si romanesc :oca: aparut de curand. la/ai vazut cumva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Savatie Bastovoi

Intre Freud si Hristos 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe departe cea mai amuzanta carte pe care am citit-o este Trei intr-o barca de Jerome ca. Jerome, am ras cu lacrimi, chiar trebuie sa o cititi. Mai nou citesc literatura asiatica (japoneza si chineza), recomand Stol de pasari albe si Vuietul muntelui de Yasunari caawabata. Am devorat cam tot ce am gasit de Hemingway si-la recomand cu caldura tuturor.

si orice ar zice lumea despre Cohelo mie mi-a placut enorm de mult, recomand Alchimistul si Macatub. Carti captivante: orice de James Clavell, carti romanesti (nu in ultimul rand): Cartarescu (Nostalgia), Voiculescu.

Alte carti care mi-au placut: Creatie deEmile Zolasi orice de Orwell

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma chinui sa citesc Andre Gide. Tare plicticos mai e. Cred ca pana la urma renunt cu toate ca nu-mi sta in fire. Mi-am cumparat o carte noua (am luat-o de la anticariat): Iulian de Gore Vidal. Sper sa fie captivanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am amintit de o carte care mie mi-a placut foarte mult: Memoriile lui Carlo Goldoni. Este o carte extraordinar de comica. V-o recomand cu multa caldura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ma chinui sa citesc Andre Gide. Tare plicticos mai e. Cred ca pana la urma renunt cu toate ca nu-mi sta in fire.

[snapbacca]27730[/snapbacca]

 

Interesant. Mie mi-a placut Gide suficient de mult ca sa-la recitesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×