Sari la conținut
Forum Roportal
andya

Ce mai cititi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca "Ciresarii" ar trebui reluat la televizor.

 

Eu intai am vazut filmul si de-abia dupa aia am citit cartile.

 

Acum eu nu cred ca trebuie sa comparam filmele cu cartile. In carte autorul are mult mai multe posibilitati de a te atrage. Pe cand la film cei care joaca personajele sunt pana la urma oameni si apoi un film are o durata de timp bine determinata. Asa ca trebuie sa comprime cartea ca sa incapa in 2-3h.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cum era filmul, cu ce actori? Si in ce perioada a fost la TV. Ma cam obsedeaza faptul ca nu la-am vazut... la cat de mult mi-au placut ciresarii, imi tot imaginam cum arata fiecare, etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum era filmul, cu ce actori? Si in ce perioada a fost la TV. Ma cam obsedeaza faptul ca nu la-am vazut... la cat de mult mi-au placut ciresarii, imi tot imaginam cum arata fiecare, etc...

[snapbacca]26212[/snapbacca]

 

 

N-as putea spune in ce an la-am vazut, dar cred ca era inainte de -85. La varsta aceea mi-au placut filmele foarte mult. Film este alb&negru si a fost realizat in 1972. Cu: ALEXANDRU BOROS , MIRCEA ANGHELESCU .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, in 85 aveam 5 ani si ma uitam la tv, dar daca a fost inainte de 83 slabe sanse sa-la fi vazut... ciudat ca nu sa-a mai difuzat. Multumesc de infomatii ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a placut poezia ;)

Corinae, cum e Henry James? Nu cred ca am citit nimic de el. Si eu incerc sa ciresc mai mult in engleza decat in romana (ca sa nu uit) asa ca am trecut la clasici. Tocmai mi-am luat 3 carti de Joseph Conrad, e oca dar nu sunt entuziasmata.

Iar carti in romana.. in ultimul timp am citi mai mult Harucai Muracaami, un  japonez care scrie superb. Vi-la recomand.

[snapbacca]23644[/snapbacca]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu citesc acum "Padurea norvegiana"(Harucai Muracaami) este foartefrumoasa.

totusi recomand urmatoarele titluri:"Magicianul"(John Fowles);"pe frontul de vest nimic nou" ;) ;) ;) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
The Da Vinci Code mie mi-a placut. Cel putin prezinta o idee originala, spre deosebire de majoritatea best seller-urilor americane.

 

Am vazut la stiri ca se pregatesc sa faca un film dupa aceasta carte si ca cei de la muzeul Louvre si-au dat deja acordul pentru filmare in incinta muzeului.

In schimb biserica refuza sa permita filmarea din motive usor de inteles.

 

Pentru cei interesati pe site-ul autorului http://www.danbrown.com gasiti informatii despre autor, cartile scrise de acesta si imagini reprezentand locurile si operele de arta la care se refera in romanele lui.

[snapbacca]25192[/snapbacca]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu citesc acum "Padurea norvegiana"(Harucai Muracaami) este foartefrumoasa.

totusi recomand urmatoarele titluri:"Magicianul"(John Fowles);"pe frontul de vest nimic nou"  ;)  ;)  ;)  ;)

[snapbacca]26264[/snapbacca]

 

Si mie mi-a placut cu toate ca e putin cam trista, dar si mai mult mi-a placut "Iubita mea Sputnica", tot de Harucai Muracaami. Despre Magicianul am mai scris, merita citita intr-adevar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 2 intrebari:

1.Este adevarat ca dupa ce au citit "Emil Cioran - Pe culmile disperarii" doi adloescenti sa-au sinucis?

2.Am citit f.multe carti care m-au marcat intr-un mod profund.Insa am citit foarte putine carti care sa ma amuze de la prima pana la ultima pagina (Don Quihote e una din ele).Imi poate recomanda cineva cateva titluri de carti ceva mai comice ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am 2 intrebari:

1.Este adevarat ca dupa ce au citit "Emil Cioran - Pe culmile disperarii" doi adloescenti sa-au sinucis?

2.Am citit f.multe carti care m-au marcat intr-un mod profund.Insa am citit foarte putine carti care sa ma amuze de la prima pana la ultima pagina (Don Quihote e una din ele).Imi poate recomanda cineva cateva titluri de carti ceva mai comice ?

[snapbacca]26299[/snapbacca]

 

La prima intrebare nu cunosc raspunsul... eu in general evit cartile deprimante.

 

Cat despre carti comice, ultima carte citita la care am ras cu lacrimi a fost Bridget Jones (ambele volume). Daca esti baiat sa-ar putea sa nu apreciezi genul de umor, desi am vazut un tip un metrou care citea cartea asta si radea singur, daca esti fata sigur o sa-ti placa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×