Sari la conținut
Forum Roportal
andya

Ce mai cititi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

the doors, daca iti place Sebastian iti recomand calduros Jurnalul lui. Cred ca este cea mai buna carte pe care a scris-o. Este foarte interesant mai ales ca nu a fost destinat publicarii si ca Sebastian a fost evreu si a trait in timpul regimului Antonescu.

Nu am gasit niciunde "De 2000 de ani" desi mi-as fi dorit foarte mult sa o citesc, dar celelalte romane ale lui sunt cam dezamagitoare. Parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vad ca ne potrivim la gusturi. Imi place de ea ca are mult umor. Si cartile cu  Melania si ;) Mirciulica sunt super  :pee

[snapbacca]24441[/snapbacca]

 

Si eu sunt fan-a ;), si pe langa asta mai imi plac si cartile ei istorice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am citit "Accidentul" si mi sa-a parut o carte deosebita. Sa stii ca am citit si scriitori romani. Dupa ce am terminat gimnaziul am citit toata bibliografia scolara. Asa ca am citi si carti de scriitori romani.

 

Acum nu prea mai citesc astfel de carti deoarece nu prea stiu care scrie bine si care nu. Iar preturile cartilor sunt cam mari ca sa imi permit sa incerc.

 

N-ati vazut ce preturi mari sunt la cartile debutantilor. Pai cum sa le cumpar cartile cand ei le dau atat de scump.

 

Daca stiti autori romani contemporani buni recomandati-mi si mie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ati observat ca. in general, avem tendinta sa uitam oarecum de scriitorii romani? si nu ma refer la numnele mari pe care cu totii le studiem la scoala, ci la scriitori mai putin cunoscuti, dar care poate cu o valoare mai mare. cand mi-am dat seama de asta( acum vreun an) am incercat sa caut sa  indrept lucrurile. am inceput cu victor ion popa si cu velerim si veler doamne. am continuat cu mihail drumes si invitatia la vals. acum  sunt la mihail sebastian- de care, spre rusinea mea, nu auzisem pana de curand- si la al sau roman de doua mii de ani..., care, desi ma aflu la jumatate, m-a impresionat f mult.

o carte extraordinara pe care o citesc in paralel se numeste greata de jean paul sartre. existentialistii, de la romanele lui caafcaa incoace, m-au captivat, dar sartre m-a dat peste cap.

 

sunt surprins sa vad ca lumea citeste numai beletristica. sau cel putin doar beletristica este mentionata aici. pot fi doua cauze: fie nu se citeste altceva, fie parerea generala e ca nu ar merita sa se vb despre alt fel de carti. oricum ar fi, nu e bine.

 

daca nu cititi carti stiintifice si cititul pentru voi e doar o pasiune, va recomand sa incercati si altceva dintr-un simplu motiv: sa va hraniti creierul. faceti-o din interes, pe langa pasiune.

 

daca cititi, si daca gasiti interesanta o carte de psihologie, filosofie, fizica sau ce-o mai fi, simtiti-va liberi si aduceti-o in discutie

[snapbacca]25784[/snapbacca]

 

 

In general citesc tot felul de carti. Atat beletristica cat si carti de stiinta popularizata, religioase. Timp sa fie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca stiti autori romani contemporani buni recomandati-mi si mie

[snapbacca]25860[/snapbacca]

 

Nu stiu prea multi, dar am prieten care mai face experimente din cand in cand si cumpara astfel de carti. Asa am citi o culegere de povestiri "Atunci i-am ars doua palme" de Teodorovici Lucian Dan. La inceput nu prea mi-a placut, dar pana la urma nu a fost rea ... destul de realiste povestirile, uneori usor deprimante (de asta nu mi-au placut unele). Nu prea am aceleasi gusturi la carti cu prietenul meu, dar pana la urma incep sa imi placa cartile pe care mi le da el, asa am facut si cu Harucai Muracaami, care mi se parea cam deprimant uneori dar a trebuit sa recunosc ca scrie f bine.

 

Oricum , daca vrei sa nu dai banii pe carte poti sa cauti pe net povestirile lui Teodorovici, parca am citit in prefata ca le-a publicat si pe internet.

 

 

Hai ca intre timp am cautat pe net - incearca www.atelier.liternet.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din pacate n-am inca varsta necesara pentru a citi ce titluri de autori si ce nume de carti am gasit pe aici,dar va pot spune si eu cateva din cartile pe care le citesc.....

tocmai am terminat de citit "Hobbitul" si mi sa-a parut interesanta (pacat ca nu sa-a facut film si dupa cartea asta ;) ),acum citesc "Destinul Sufletelor" de Michael Newton si va asigur ca este foarte interesanta (desi la inceput mi sa-a parut foarte plictisitoare) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din pacate n-am inca varsta necesara pentru a citi ce titluri de autori si ce nume de carti am gasit pe aici,dar va pot spune si eu cateva din cartile pe care le citesc.....

tocmai am terminat de citit "Hobbitul" si mi sa-a parut interesanta (pacat ca nu sa-a facut film si dupa cartea asta ;) ),acum citesc "Destinul Sufletelor" de Michael Newton si va asigur ca este foarte interesanta (desi la inceput mi sa-a parut foarte plictisitoare) ;)

[snapbacca]26025[/snapbacca]

 

Sunt multe carti pe cale le poti citi si la varsta ta, desi sa-ar putea sa nu le intelegi sau sa nu-ti placa pur si simplu. Si mie mi-a placut Hobitul si am citit toata trilogia Stapanul Inelului, mi-au placut cartile mult mai mult decat filmele.

 

Poti sa iti mai recomand Cronicile din Narnia de C.sa. Lewis (sunt 7 romane separate, cel mai cunoscut este "Sifonierul, Leul si Vrajitoarea" - nu mai stiu daca in ordinea asta). Am auzit ca in decembrie 2005 va aparea si un film - probabil ca o sa fiu dezamagita dupa ce am citit cartea, mi se intampla mereu...

 

Mi-am adus aminte de Ciresarii... cartile mereu preferate din copilarie, cred ca le-am recitit de zeci de ori, pacat ca nu sa-au facut filme dupa ele. Sau sa-au facut? Parca am vazut odata ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sa-au facut filme dupa Ciresarii.

Au fost interesante, insa cartile sunt mult mai bune decat filmele facute. ;)

 

Nepturion, este bine ca citesti. Asta este un lucru foarte bun. Am citit si eu Hobbitul si LOTR-urile. si mi-au placut.

 

Este foarte important pentru tine daca ai pe cineva care sa-ti recomande carti adecvate varstei tale pentru ca le percepi altfel.

 

Eu de exemplu am citit foarte tarziu Moby Dicca ( la 20 de ani) si nu a mai reusit sa ma fascineze cum poate ar fi reusit daca as fi citit-o la o varsta mai mica.

 

Spor la citit. ;)

Editat de -=Adi=-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, sa-au facut filme dupa Ciresarii.

Au fost interesante, insa cartile sunt mult mai bune decat filmele facute.  ;)

 

[snapbacca]26166[/snapbacca]

 

Eu nu mai tin minte decat o secventa, cred ca era dupa volumul 4 "Pe aripi de zapada", parca asa se numea, nu? Ciudat ca nu au fost difuzate cand eram eu mica, ma uitam mult la tv si le-as fi vazut. De fapt, parca si secventa am vazut-o pe bulgari... sau nu mai tin minte bine?

 

Oricum ai dreptata, n-am vazut nicodata un film facut dupa o carte care sa imi placa mai mult decat cartea, de fapt de cele mai multe ori ma dezamageau f tare filmele, uneori pentru simplul motiv ca nu respectau firul din carte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×