Sari la conținut
Forum Roportal
andya

Ce mai cititi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Zecharia Sitchin- Regatele pierdute / Cartea pierdută a lui Enki/ Trepte spre cer

Erich von Daniken- Provocarea zeilor

Interesantă teoria evoluției omului pe Pământ. S-ar putea ca intervenția ”zeilor” (de pe altă planetă)  să fie veriga lipsă de care se tot vorbește. Și Doru Davidovici a scris ceva legat de acest subiect  - Lumi galactice. ” De aceea nu cred că străbunii din neolitic au construit imensele monumente megalitice din Asia, America, Europa. Nu -i văd, în blănuri și morți de foame, calculând drumuri de aștri, eclipse, echinocții și desprinzând din trupul planetei hălci de stâncă (,) care și azi ar ridica probleme serioase cu prelucratul și transportatul.(...) Poate că noi abia bâjbâim în domenii prin care ei se plimbau lejer.”

Editat de *elle
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Quo vadis m-a marcat. Când am ajuns la Colosseum pt prima dată, am plâns de emoție. :bag:

Iar Alberto Angela e mișto. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
39 minutes ago, Amarena said:

Quo vadis m-a marcat. Când am ajuns la Colosseum pt prima dată, am plâns de emoție. :bag:

Iar Alberto Angela e mișto. 

Din ce am citit pana acum, pot confirma.

Le recomand!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ultima apariție a lui Ildefonso Falcones, din noiembrie 2022, Esclava de la liberdad, încă nu s-a tradus în românește. Tot ficțiune istorică, cu o noutate, atinge problema sclavilor africani răpiți și aduși cu navele în Cuba. Prima lui carte "progresistă", dar mi-a plăcut mult, nu pot să mă supăr pe el. 

Mi-am luat o carte, The little Venice bookshop, o scriitoare contemporană, Rebecca Raisin. Cartea a ieșit tot in 2022.. o luasem să am ceva (foarte) ușor de citit pe drum, dar am terminat-o deja. Un fel de colecția Harlequin, dar e cu cărți și cu Italia, deci a fost ok.

Am început tot un roman de ficțiune istorică, am impresia că mă fură genul din ce în ce mai mult, Seniorul din Barcelona ar fi traducerea în românește, autorul Llorens Josè. Despre Spania de pe la anul 1000. 

Am începută și "It didn't start with you", Mark Wolynn. Este o lucrare destul de "tehnică" despre mecanismele de transmitere a traumelor generaționale. Foarte interesantă, doar că la un moment dat începe să folosească un jargon care mie-mi este complet necunoscut și lectura devine mai lentă. 

Astea toate sunt ebooks. Carte pe hârtie începută am Tai-Pan, de James Clavell. Dacă prind drag de un scriitor, îmi place să-i citesc cât mai multe cărți, cele mai bune sau pe toate. De la Clavell îmi lipsește Shogunul.

Editat de Amarena
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pământul fertil - Viktor Schauberger

Cum funcționează natura? Care este esența unui copac? Cum crește un fir de iarbă? Ce înțelegem cu adevărat din evenimentele și forțele interne răspunzătoare pentru împingerea lor în sus spre ceruri și mai departe de ce condiții depind aceste energii? De unde vin și cum interactioneaza ele? Ce inhibă interacțiunea lor adecvată și ce o îmbunătățește? 

Când privim îndeaproape rețeaua enorm de complexă a vieții, este imposibil să nu fii surprins de modului în care toate lucrurile vii - inclusiv rocile și cristalele - sunt interconectate.

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astea noi am invatat la gradinita pe vremuri in Secuime.  In scoala mereu experimentam ceva in grupurile lui Michurin dupa varsta, cei mari deja au invatat cum se altoiesc pomii.  In zonele rurale atunci asta era important de stiut, desi nu era o materie indicat de predat, educatorii au facut timp sa ne explice multe despre PAMANT si roadele ce culegem.   Azi nu mai stiu care-i preocuparea, insa deloc agricultura.  Cand aud prin magazine ca lumea vrea cartofi proaspeti ... ma apuca rasul. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×