Sari la conținut
Forum Roportal
andya

Ce mai cititi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum Muntele vrăjit, Thomas Mann. Mi-am luat-o că-s o semidoctă, am găsit odată o "listă cu cărți de citit într-o viață" și am zis că trebuie să intru și eu în lumea bună. Dar bag seamă că e interesantă... foarte interesantă.

Editat de Amarena
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 07.01.2022 la 0:30, Amarena a spus:

Acum Muntele vrăjit, Thomas Mann. Mi-am luat-o că-s o semidoctă, am găsit odată o "listă cu cărți de citit într-o viață" și am zis că trebuie să intru și eu în lumea bună. Dar bag seamă că e interesantă... foarte interesantă.

Îl am si eu pe lista mea, dar nu am mai pus mâna pe vreo carte de vreo luna. :( Am întâlnit și eu liste din astea cu anumite cărți pe care e musai să le citești, pe unele le citisem deja, pe altele le am în plan, iar pe unele le-am ignorat. Cred că ai glumit când ai spus ca ești semidocta, eu nu citesc decât ceea ce ma atrage, în rest, dacă mie o anumită carte mi se pare ca e o aiureală sau o balarie, nu îmi pierd timpul cu ea, nu mă poate convinge nimeni să fac asta, oricâte elogii i s-ar aduce respectivei cărți si oricate recenzii bune aș întâlni desprea ea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

David si Goliat - Malcolm Gladwell. Am parcurs cam 1/3 din carte și o gasesc fascinantă, demolează multe mituri. Acum îmi explic pe deplin de ce echipa mea de handbal câștiga mai mereu când eram eu în apărare (in poarta eram catastrofă  :)) ), rareori cea mai bună tipă în atac, care mai mereu se afla in echipa adversă, reușea să treacă de mine, iar asta o înfuria la culme. Renata era o atacată remarcabilă si a facut ceva vreme handbal de performanță, era cu un cap mai înaltă decat mine și avea o lovitură strașnică, dar eu o urmăream ca o umbră si când se apropia de poarta, era golită de energie și plină de nervi, iar când ea încerca să dea gol, eu saream mai sus decât ea. Poate revin la sfârșit cu o recenzie, dacă nu mi-e lene, așa cum mi-a fost să fac si handbal de performanță când am fost selectată pentru asta, mi-ar fi ocupat prea mult din timpul dedicat activităților extrascolare, si-așa eram obligata să fac parte din curul mare și din curul de camera al școlii, unde trebuia sa cantam ode partidului mult iubit . :)))

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citit Naufragii, de Akira Yoshimura. Splendida carte, atat de simpla si atat de profunda.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum citesc Proiectul Hail Mary, de Andy Weir. Simplut, dar bunut. Se putea mai bine. Naratiunea curge lin si frumos, dar parca prea putina lucratura pe stil, exprimare... mai spre Hollywood, asa.

Ceva imi spune ca Liu Cixin cu Problema celor trei corpuri va fi mult mai interesanta si va arata mai multa profunzime.

Dar, cum ziceam, nu e rea nici asta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Michael Tellinger- Sclavii zeilor

Stefan Erdmann- Pe urmele zeilor

Zecharia Sitchin- A 12-a planetă

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citite: volumul I (Problema celor trei corpuri) si volumul II (Pădurea intunecata) din seria lui Liu Cixin. Stiinta, umanitate, totalitarism, iubire, previziuni SF probabile foarte detaliate... cel mai bun SF citit vreodata! Incep astazi volumul III.

Recomand 1000%.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii de pe Volga, Guzel Iahina. Slab tare anul ăsta cu cititul, abia la a treia carte sunt. Dar nădăjduiesc să-mi revin.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×