Sari la conținut
Forum Roportal
andya

Ce mai cititi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hotul de carti - Markus Zusak 

Ar fi multe de spus despre cartea asta, insa o sa spun doar atat: este o carte despre oameni care daruiesc mult. Si fac asta in ciuda faptului ca au foarte putin.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,,Tentația de a fi fericit'', de Lorenzo Marone .

Mi-a plăcut mult, am devorat-o fara să respir in câteva ore. E o carte scrisa simplu și direct, fara artificii, fara paranteze, fara descrieri obositoare.

Ce simpla ar fi viața daca nu ne-am mai complica atât!

În câteva cuvinte, este despre un septuagenar care își mărturisește cele mai umane păcate, regrete și ganduri, schiopatand incomod în relația cu o prostituata, fiul homosexual, fiica nefericita cu un amant mai mare cu 30 de ani decât ea și o tânără vecina abuzata de soț.

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noua terapie prin acceptare si angajament - Steven Hayes. O carte care iti poate schimba viata. Sau macar viziunea asupra vietii. Recomand

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput Ratacirile fetei nesabuite, de Mario Vargas Llosa. Nu imi place deloc, dupa doua carti care mi-au incantat sufletul, asta e o mare dezamagire. :sad: Daca stiam ca e o carte de dragoste, o carte in care actiunea se invarte in special in jurul unui personaj frivol, cochet si superficial, lipsit de substanta, nu as mai fi citit-o veci. Pentru ca nu obișnuiesc sa abandonez ceva ce deja am inceput (obicei prost), o sa o continui sa o citesc.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamna și cățelul de Cehov, de fapt, sunt mai multe povestiri in carte. Un întreg univers, o bijuterie pentru suflet. Până acum am parcurs ,,Salonul Nr.6" și ,,Zvăpăiată".

Nu l-am mai citit pe Cehov de ani buni și sunt de acord cu Tolstoi, care îl numește Pușkin in proza. Are un stil foarte curat , descrieri nu foarte lungi, merge mereu pe firul esenței valorice și spirituale. 

Am inceput cartea azi și bănuiesc că o voi termina in zori, dacă reușesc să nu adorm. Pur și simplu e balsam pentru minte.

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ‎17‎.‎02‎.‎2019 la 19:14, Fiero a spus:

Am inceput Ratacirile fetei nesabuite, de Mario Vargas Llosa. Nu imi place deloc, dupa doua carti care mi-au incantat sufletul, asta e o mare dezamagire. :sad: Daca stiam ca e o carte de dragoste, o carte in care actiunea se invarte in special in jurul unui personaj frivol, cochet si superficial, lipsit de substanta, nu as mai fi citit-o veci. Pentru ca nu obișnuiesc sa abandonez ceva ce deja am inceput (obicei prost), o sa o continui sa o citesc.

Pana la final a a juns sa imi placa. Da, stiu, sunt sucita.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamnele de marți, de Monika Peetz.

Mi-a plăcut. Am citit-o in 3 ore. O carte usoara. Prea ușoară, dar..na. Asa-s astea din ziua de azi. Consumabile. 

E o carte drăguță, merge la un ceai la iarba verde. Aș îndrăzni să spun că reflecta o prietenie adevărată, trainică. Suna a fi reala, chiar daca pare din filme . Vorbește și despre drumul pelerinilor spre Pirinei, in regăsirea sufletului și sensului in viața. Dar prea puțin despre profunzimea trăirii, insa tot prinzi ceva din mers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Ferma animalelor", carte scrisa de George Orwell.

O fabula draguta (un fel de SF), o carte uimitoare, in care animalele vorbesc, judeca, actioneaza...; au si "lozinci", una dintre acestea fiind :

" Patru picioare bine, doua picioare rau! "

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×