Sari la conținut
Forum Roportal
andr3axox

Ce religie esti?

Evaluează acest topic

Ce religie esti?  

42 membri au votat

  1. 1. Ce religie esti?

    • ortodox
      23
    • catolic
      2
    • romano-catolic
      3
    • penticostal
      1
    • baptist
      1
    • reformata
      1
    • evanghelica
      0
    • adventist
      3
    • crestin dupa evanghelie
      1
    • islamist
      2
    • martorii lui Iehova
      0
    • alta
      3
    • mormon
      0
    • hinduism
      0
    • budism
      0
    • spiritism
      0
    • iudaism
      1
    • satanism
      0
    • liber-cugetator
      0
    • ateu
      1


Postări Recomandate

Hmmmm.... .Te lauzi "bine" Silenzia. Ce ar fi, totusi, daca ai scrie cu "d" mic numele acelui zeu ateu??????

Oricine stie ca adevaratul sau nume incepe cu "S", si i se mai spune si "michiduta" :tease:

 

Unicul Dumnezeu cu "D" mare nu are ce sa caute in limbajul unui ateu. Sau inca nu ai inteles ce inseamna ateu?

 

Daca ai scoate putin nasul din Biblie, ai avea sansa sa inveti ce inseamna un joc de cuvinte. :stars: Si ai mai afla ca numele proprii se scriu cu majuscula, chiar daca sunt numele unor personaje imaginare, cum ar fi Unicul Dumnezeu cu "D" mare.

:D

PS. Nick-ul meu e "Silentia" (latinesc) si nu Silenzia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai scoate putin nasul din Biblie, ai avea sansa sa inveti ce inseamna un joc de cuvinte. Si ai mai afla ca numele proprii se scriu cu majuscula, chiar daca sunt numele unor personaje imaginare, cum ar fi Unicul Dumnezeu cu "D" mare.

 

PS. Nick-ul meu e "Silentia" (latinesc) si nu Silenzia.

 

Ma bucur "Silentia" (cu "t", latinesc), ca limbajul meu m-a dat de gol ca sunt biblist. Si pe Petru l-au recunoscut dupa limbaj ca umblase cu Isus, dar avand exemplul sau, nu voi face greseala sa, deci nu voi spune ca nu-i adevarat. Dimpotriva, sunt multumit ca sunt un om cu "nasul in biblie".

Regula scrisului cu majuscule a numelor proprii am demonstrat-o cand am zis ca numele dumnezeului tau incepe cu "S". Deci era un S mare. Numele sau se se scrie cu majuscula (Satana), dar functia sa de dumnezeu al pamantului astuia, nu. Singurul caz in care Dumnezeu se scrie cu D mare este atunci ca ne referim la functia lui Iehova. El este singurul Dummnezeu autentic, iar regulile astea nu le poate sti nici DEX-ul, cum ai putea sa le intelegi tu? Cred ca ar trebui sa-ti mai scurtezi lungul nasului in asa fel incat sa vezi de aproape paginile bibliei. Numai asa vei realiza ca locuiesti pe o planeta a mortii si esti sclavul ateismului. Biblia este singurul telescop autentic prin care poti sa vezi universul. Elibereazate de lanturi inainte ca ele sa te distruga. Nu exista nimeni care sa-i fi parut rau ca a facut-o. Prima regula a jocului este sa participi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur "Silentia" (cu "t", latinesc), ca limbajul meu m-a dat de gol ca sunt biblist. Si pe Petru l-au recunoscut dupa limbaj ca umblase cu Isus, dar avand exemplul sau, nu voi face greseala sa, deci nu voi spune ca nu-i adevarat. Dimpotriva, sunt multumit ca sunt un om cu "nasul in biblie".

Regula scrisului cu majuscule a numelor proprii am demonstrat-o cand am zis ca numele dumnezeului tau incepe cu "S". Deci era un S mare. Numele sau se se scrie cu majuscula (Satana), dar functia sa de dumnezeu al pamantului astuia, nu. Singurul caz in care Dumnezeu se scrie cu D mare este atunci ca ne referim la functia lui Iehova. El este singurul Dummnezeu autentic, iar regulile astea nu le poate sti nici DEX-ul, cum ai putea sa le intelegi tu? Cred ca ar trebui sa-ti mai scurtezi lungul nasului in asa fel incat sa vezi de aproape paginile bibliei. Numai asa vei realiza ca locuiesti pe o planeta a mortii si esti sclavul ateismului. Biblia este singurul telescop autentic prin care poti sa vezi universul. Elibereazate de lanturi inainte ca ele sa te distruga. Nu exista nimeni care sa-i fi parut rau ca a facut-o. Prima regula a jocului este sa participi.

Draga servus ...postarile tale sunt atat de haioase ca ma distreaza nespus sa le citesc.

Pe de o parte spui ca dumnezeul lumii acesteia e diavolul si pe de alta parte nu faci legatura ca exact acesta a inspirat la scris biblia. Nu uita ca acum 2000 de ani biblia nu era o carte ptr popor caci nu existau tipografii, ci era o carte exclusiv pentru cler, adica nu pentru tine.

Cel care a facut ca sa ajungi sa o poti citi tu a fost tot stiinta si indemnarea omeneasca si nu vre-o minune cereasca

Asta ca sa intelegi ca preotii catolicii au primit o carte scrisa ptr ei si nu ptr voi pocaitii.Asa ca Biblia fiind inspirata de papa de la Roma pe care voi il considerati satana, si telescopul lumii acesteia e tot unealta celui care a facut-o respectiv satana.

Ciudat este ca de trait traim cu toti pe planeta pamant doar ca moartea ne-o daruieste tocmai dumnezeul tau, lual-ar ...... Deci noi traim pe planeta vietzii si Biblia e de fap[t telescopul catre moarte.... si exact asta este!

 

Referitor la jocul de-a viatza....si moartea ...numit religie crestina!

Tot asa au zis si aia de la Caritas ... si uite ce au patit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia este singurul telescop autentic prin care poti sa vezi universul.

Iubirea e singurul telescop autentic prin care poti vedea universul. Grija mare pe ce temelie iti ridici credinta...

Biblia e doar o carte, una din multele...

Da, sunt foarte multe lucruri vrednice de urmat in ea... dar sunt si multe inconsecvente. Gasesti diferente de ton si interpretare de la o traducere la alta... uneori traducerea schimband toata ideea... Iar daca asta se intampla dintr-o simpla traducere imagineaza-ti ce impact poate avea un scrib obosit transcriind un cuvat gresit sau adaugand o litera/cuvant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur "Silentia" (cu "t", latinesc), ca limbajul meu m-a dat de gol ca sunt biblist. Si pe Petru l-au recunoscut dupa limbaj ca umblase cu Isus, dar avand exemplul sau, nu voi face greseala sa, deci nu voi spune ca nu-i adevarat. Dimpotriva, sunt multumit ca sunt un om cu "nasul in biblie".

Regula scrisului cu majuscule a numelor proprii am demonstrat-o cand am zis ca numele dumnezeului tau incepe cu "S". Deci era un S mare. Numele sau se se scrie cu majuscula (Satana), dar functia sa de dumnezeu al pamantului astuia, nu. Singurul caz in care Dumnezeu se scrie cu D mare este atunci ca ne referim la functia lui Iehova. El este singurul Dummnezeu autentic, iar regulile astea nu le poate sti nici DEX-ul, cum ai putea sa le intelegi tu? Cred ca ar trebui sa-ti mai scurtezi lungul nasului in asa fel incat sa vezi de aproape paginile bibliei. Numai asa vei realiza ca locuiesti pe o planeta a mortii si esti sclavul ateismului. Biblia este singurul telescop autentic prin care poti sa vezi universul. Elibereazate de lanturi inainte ca ele sa te distruga. Nu exista nimeni care sa-i fi parut rau ca a facut-o. Prima regula a jocului este sa participi.

 

:flowers: il servo, cand vei renunta ireversibil la comparatiile ilare cu Petru si cand vei realiza ca nici macar propriul tau nick-name n-ai fost in stare sa-l scrii cu majuscula, vei ajunge poate la concluzia ca ura fatisa impotriva ateilor nu face cinste unui bun crestin, asa cum te pretinzi tu. Fara sa mai vorbim de confuziile si erorile de logica pe care le etalezi, sustinand ca dumnezeul ateilor este Satana, cand ar fi destul sa sa dai un search pe Google ca sa vezi ca ateismul presupune lipsa oricaror credinte in orice personaj imaginar.

Zicea dumnezeul tau (sic! "d") sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti. Daca un ateu se dovedeste a fi un om la fel ca tine, cu bucurii si suferinte, cu dorinte si patimi, cu realizari si esecuri, traitor al aceleasi vieti plina de bune si rele, singura diferenta intre tine si el fiind aceea ca el nu considera ca are motive sa creada in vreo divinitate, esti convins ca respecti porunca divina cea mai de pret daca-l dispretuiesti si daca incerci sa-i bagi pe gat credinta ta ?

Editat de Silentia lunae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga servus ...postarile tale sunt atat de haioase ca ma distreaza nespus sa le citesc.

Pe de o parte spui ca dumnezeul lumii acesteia e diavolul si pe de alta parte nu faci legatura ca exact acesta a inspirat la scris biblia. Nu uita ca acum 2000 de ani biblia nu era o carte ptr popor caci nu existau tipografii, ci era o carte exclusiv pentru cler, adica nu pentru tine.

Cel care a facut ca sa ajungi sa o poti citi tu a fost tot stiinta si indemnarea omeneasca si nu vre-o minune cereasca

Asta ca sa intelegi ca preotii catolicii au primit o carte scrisa ptr ei si nu ptr voi pocaitii.Asa ca Biblia fiind inspirata de papa de la Roma pe care voi il considerati satana, si telescopul lumii acesteia e tot unealta celui care a facut-o respectiv satana.

Ciudat este ca de trait traim cu toti pe planeta pamant doar ca moartea ne-o daruieste tocmai dumnezeul tau, lual-ar ...... Deci noi traim pe planeta vietzii si Biblia e de fap[t telescopul catre moarte.... si exact asta este!

 

Referitor la jocul de-a viatza....si moartea ...numit religie crestina!

Tot asa au zis si aia de la Caritas ... si uite ce au patit!

Draga Soimons, daca nu te-ai impiedica atat de mult de limitile care ti le-a pus natura si in care te tine sclav lumea careia te inchini, poate ca ai intelege ca ca Cel care compus continutul (textul ) bibliei nu poate fi o persoana marginita si limitata. Cei ce au scris-o (tiparit-o) nu ma intereseaza. Dar ti-am spus de multe ori ca aceste lucruri le stiu doar cei care studiaza aceasta carte. Daca eu nu as fi trecut nici clasa I-a, oare nu as fi un prost sa spun ca inteleg matematica mai bine decat un profesor universitar? Cam acelasi lucru face-ti toti cei care contrazice-ti biblia in necunostinta de cauza. Unii au filit un pic paginile ei, si nu au inteles o branza, dar se declara atotstiutori. Eu unul sunt mai mult decat convins ca va veni o zi cand toti vor vedea clar impotriva cui au luptat, atunci cand luptau cu biblia.

 

Iubirea e singurul telescop autentic prin care poti vedea universul. Grija mare pe ce temelie iti ridici credinta...

Biblia e doar o carte, una din multele...

Da, sunt foarte multe lucruri vrednice de urmat in ea... dar sunt si multe inconsecvente. Gasesti diferente de ton si interpretare de la o traducere la alta... uneori traducerea schimband toata ideea... Iar daca asta se intampla dintr-o simpla traducere imagineaza-ti ce impact poate avea un scrib obosit transcriind un cuvat gresit sau adaugand o litera/cuvant.

Cavaleru'Jedi,

Daca te referi la sentimentul iubirii, desi suna frumos, te asigur ca este incomplet pt a ajunge prin el la desavarsire. Cu toata tactica poetilor, niciunul nu a demonstrat mai mult decat Hitler, care este URA intruchipata. Adica desi ei au iubit, au sfarsit la fel ca Hitler. Ba inca unii din ei nu vor avea niciodata renumele lui Hitler.

Vei spune probabil, ca aceasta este soarta fiecarui om. Totusi biblia da o speranta mult superioara celei pe care o da sentimentul iubirii. Biblia vine cu asigurarea ca cine-si regreta faptele rele si va face din IUBIRE si DREPTATE principiile vietii sale, va primi de la Dumnezeu o viata nu de 100, 1000, 1000000 de ani, ci VESNICA. Dar iubirea fara dreptate ramane doar un sentiment prin care se face rau cat si prin ura. Iubirea insotita de dreptate, insa, este o iubire principiala, si este regula de baza a guvernarii Imparatiei Cerurilor. Asa vei fi pregatit sa te numesti cetatean al acestei Imparatii.

 

il servo, cand vei renunta ireversibil la comparatiile ilare cu Petru si cand vei realiza ca nici macar propriul tau nick-name n-ai fost in stare sa-l scrii cu majuscula, vei ajunge poate la concluzia ca ura fatisa impotriva ateilor nu face cinste unui bun crestin, asa cum te pretinzi tu. Fara sa mai vorbim de confuziile si erorile de logica pe care le etalezi, sustinand ca dumnezeul ateilor este Satana, cand ar fi destul sa sa dai un search pe Google ca sa vezi ca ateismul presupune lipsa oricaror credinte in orice personaj imaginar.

Zicea dumnezeul tau (sic! "d") sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti. Daca un ateu se dovedeste a fi un om la fel ca tine, cu bucurii si suferinte, cu dorinte si patimi, cu realizari si esecuri, traitor al aceleasi vieti plina de bune si rele, singura diferenta intre tine si el fiind aceea ca el nu considera ca are motive sa creada in vreo divinitate, esti convins ca respecti porunca divina cea mai de pret daca-l dispretuiesti si daca incerci sa-i bagi pe gat credinta ta ?

 

Silentia, daca te deranjeaza ca m-am comparat cu Petru, inseamna ca crezi in faimozitatea acestei persoane, si deci nu esti o atee. Frumos.

"Nick-name"-ul meu nu-l consider un nume ci o caracteristica, dar chiar daca dupa regulele gramaticii romane, el trebuie sa fie obligatoriu un nume, eu am zis ca stiu aceste reguli dar nu am zis ca le respect. Eu nu sunt un sclav al regulelor omenesti, si atunci cand consider ca trebuie sa le incalc, o fac liber. Eu stiu ca datorita orgoliului personal a aparut pacatul in univers, si respectul exagerat fata de persoana mea, inalta orgoliul meu care este o sursa de pacate. Din motivul asta prefer sa folosesc cat mai putin pronumele "EU", sa-mi neglijez poftele, sa nu-mi scriu numele majuscula (atunci cand se poate), sa nu-mi aduc aminte de ziua mea de nastere ca de ceva important, etc. etc.

Mai zice-ai ca sustin eronat ca dumnezeul ateilor este Satana. Ei bine, afla ce zice scriptura si Isus: "cine nu este cu Mine este impotriva mea". Deci oricine nu se inchina lui Dumnezeu, automat se inchina Satanei chiar daca nu este constient de asta. Dumnezeu este viata, iar Satana este aducatorul mortii. Intre viata si moarte nu exista nimic. Nici intre bine si rau nu exista nimic. Intre lus si minus exista doar zero (adica nimic). Si tot asa. Cine nu-i cu Dumnezeu, ESTE CU SATANA.

Si asta nu tine de credinta.

 

Referitor la iubirea de aproapele, ea nu exista daca nu se manifesta prin facerea de bine. Dumnezeu ne PORUNCESTE in vechiul testament, sa avertizam pe oricine pacatuieste de pacatul lui. Daca nu-l avertizezi, zice, vei raspunde pt sangele lui.

Daca il avertizezi dar nu te asculta, esti eliberat de raspunderea ta.

Deci ceea ce tu numesti "bagatul credintei pe gat", este o dovada a dragostei noastre pt voi cei care nu credeti. E adevarat ca e un pic cam stirba aceasta dragoste, dar tine cont ca nici noi nu suntem sfinti, si suntem pacatosi pocaiti. Adica pacatosi care regreta starea in care se afla, si traiesc pe baza fagaduintei ca intr-o zi Isus ne va elibera de aceasta fire pamanteasca in care suntem dependenti de pacat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Silentia, daca te deranjeaza ca m-am comparat cu Petru, inseamna ca crezi in faimozitatea acestei persoane, si deci nu esti o atee. Frumos.

Cred si in "faimozitatea"(!?!) lui Basescu dar asta nu ma face mai putin atee. :P

 

"Nick-name"-ul meu nu-l consider un nume ci o caracteristica, dar chiar daca dupa regulele gramaticii romane, el trebuie sa fie obligatoriu un nume, eu am zis ca stiu aceste reguli dar nu am zis ca le respect. Eu nu sunt un sclav al regulelor omenesti, si atunci cand consider ca trebuie sa le incalc, o fac liber. Eu stiu ca datorita orgoliului personal a aparut pacatul in univers, si respectul exagerat fata de persoana mea, inalta orgoliul meu care este o sursa de pacate.

 

Se vede destul de clar ca nu esti sclavul "regulelor" gramaticale insa e bine de stiut ca aplicarea lor nu e o problema care tine de orgoliul personal al nimanui ci un semn de respect fata de cei care te citesc aici, pe forum.

 

Din motivul asta prefer sa folosesc cat mai putin pronumele "EU", sa-mi neglijez poftele, sa nu-mi scriu numele majuscula (atunci cand se poate), sa nu-mi aduc aminte de ziua mea de nastere ca de ceva important, etc. etc.

De acord ! Ai grija, daca iti scrii numele cu majuscula sau iti amintesti de ziua ta de nastere, se supara doamne-doamne si e posibil sa arzi in iad! 8)

 

Mai zice-ai ca sustin eronat ca dumnezeul ateilor este Satana. Ei bine, afla ce zice scriptura si Isus: "cine nu este cu Mine este impotriva mea". Deci oricine nu se inchina lui Dumnezeu, automat se inchina Satanei chiar daca nu este constient de asta. Dumnezeu este viata, iar Satana este aducatorul mortii. Intre viata si moarte nu exista nimic. Nici intre bine si rau nu exista nimic. Intre lus si minus exista doar zero (adica nimic). Si tot asa. Cine nu-i cu Dumnezeu, ESTE CU SATANA.

Si asta nu tine de credinta.

 

Pe principiul acesta, trei sferturi din omenire e impotriva lui Iisus al tau fiindca nici n-a auzit se el. Si nici de Satana

 

Referitor la iubirea de aproapele, ea nu exista daca nu se manifesta prin facerea de bine. Dumnezeu ne PORUNCESTE in vechiul testament, sa avertizam pe oricine pacatuieste de pacatul lui. Daca nu-l avertizezi, zice, vei raspunde pt sangele lui.

Daca il avertizezi dar nu te asculta, esti eliberat de raspunderea ta.

 

OK. Considera-te eliberat. ! :o: Ia-ti telescopul si du-te intr-o moschee islamica sa-i avertizezi pe aia de poruncile zeului tau. Apoi mai vorbim (poate). 8)

 

Deci ceea ce tu numesti "bagatul credintei pe gat", este o dovada a dragostei noastre pt voi cei care nu credeti. E adevarat ca e un pic cam stirba aceasta dragoste, dar tine cont ca nici noi nu suntem sfinti, si suntem pacatosi pocaiti. Adica pacatosi care regreta starea in care se afla, si traiesc pe baza fagaduintei ca intr-o zi Isus ne va elibera de aceasta fire pamanteasca in care suntem dependenti de pacat.

 

La final, m-am lamurit! Asadar, fiind pe topicul in care ne marturisim inclinatiile spirituale., eu spun ca sunt atee si tu-mi sari la beregata (uitand, evident sa fii on-opic si sa spui deschis, verde-n fata, pe la care bisericuta te inchini) numai si numai pentru ca...ma iubesti! :) Un pic mai "stirb"asa, dar ...ma iubesti! ;) ;) :good:

 

PS. E ultimul off-topic pe care il mai fac pe-aici!

il servo, daca doresti sa continuam, o vom face pe topicul dedicat, dar numai daca-mi promiti (nu, nu cu mana pe telescop :o: ) ca te apuci sa studiezi putin "regulele" gramaticii. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se vede destul de clar ca nu esti sclavul "regulelor" gramaticale insa e bine de stiut ca aplicarea lor nu e o problema care tine de orgoliul personal al nimanui ci un semn de respect fata de cei care te citesc aici, pe forum.
Ai vazut ca nu sunt sclavul regulelor, si ai incetat sa citesti fraza in intelesul sau contextual, si ai tras o concluzie gresita.

Greselile gramaticale, ai dreptate, nu sunt o dovada a lepadarii de sine, dar scrierea propiului nume cu litera mica, da. Aceasta nu este o greseala ci un mod particular de stapanire a EU-lui, si nu are "nici in clin si nici in maneca" cu respectul colegilor de pe forum.

Vezi ca daca esti prea credul intr-unul din talentele tale (in cazul tau, gramatica), credulitatea aceasta te transforma intr-un ignorant al domeniului care crezi ca-l stapanesti.

 

il servo, daca doresti sa continuam, o vom face pe topicul dedicat, dar numai daca-mi promiti (nu, nu cu mana pe telescop : ) ca te apuci sa studiezi putin "regulele" gramaticii.

 

I-mi pare rau draga, dar o astfel de promisiune ar fi o minciuna din start. La varsta mea am alte lucruri mai utile de facut, mai ales ca carentele mele gramaticale, nu mi-au dat niciodata grave probleme in a ma face inteles, si cred ca tocmai asta este scopul comunicarii verbale. Si in plus acum sunt interesat sa invat cat de cat gramatica tarii in care traiesc, din respect pe locuitorii ei, findca tot veni vorba de respect.

 

Oricum, cred ca e posibil sa ne mai contrazicem si pe alte topicuri, daca tii neaparat. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur "Silentia" (cu "t", latinesc), ca limbajul meu m-a dat de gol ca sunt biblist. Si pe Petru l-au recunoscut dupa limbaj ca umblase cu Isus, dar avand exemplul sau, nu voi face greseala sa, deci nu voi spune ca nu-i adevarat. Dimpotriva, sunt multumit ca sunt un om cu "nasul in biblie".

Regula scrisului cu majuscule a numelor proprii am demonstrat-o cand am zis ca numele dumnezeului tau incepe cu "S". Deci era un S mare. Numele sau se se scrie cu majuscula (Satana), dar functia sa de dumnezeu al pamantului astuia, nu. Singurul caz in care Dumnezeu se scrie cu D mare este atunci ca ne referim la functia lui Iehova. El este singurul Dummnezeu autentic, iar regulile astea nu le poate sti nici DEX-ul, cum ai putea sa le intelegi tu? Cred ca ar trebui sa-ti mai scurtezi lungul nasului in asa fel incat sa vezi de aproape paginile bibliei. Numai asa vei realiza ca locuiesti pe o planeta a mortii si esti sclavul ateismului. Biblia este singurul telescop autentic prin care poti sa vezi universul. Elibereazate de lanturi inainte ca ele sa te distruga. Nu exista nimeni care sa-i fi parut rau ca a facut-o. Prima regula a jocului este sa participi.

Iarasi esti pe servodirectie?Te pui cu cine nu trebuia.Din start esti infrant.Insa nu vei auzi cuvinte dure ca de la mine,ci subtilitati pe care desigur nu le vei intelege.Iti urez succes in misiunea ta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar iubirea fara dreptate ramane doar un sentiment prin care se face rau cat si prin ura.

Un nenea foarte distept spunea candva: Vine e in cel ce acuza, spiritul nu vede nimic de criticat.

Dreptatea e un concept ce te indeparteaza de iubire, ce iti justifica indepartarea...

E de preferat sa fii bland decat sa ai dreptatea.... sa cedezi din iubire decat sa-ti impui "dreptatea" cu forta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×