Sari la conținut
Forum Roportal
andr3axox

Ce religie esti?

Evaluează acest topic

Ce religie esti?  

42 membri au votat

  1. 1. Ce religie esti?

    • ortodox
      23
    • catolic
      2
    • romano-catolic
      3
    • penticostal
      1
    • baptist
      1
    • reformata
      1
    • evanghelica
      0
    • adventist
      3
    • crestin dupa evanghelie
      1
    • islamist
      2
    • martorii lui Iehova
      0
    • alta
      3
    • mormon
      0
    • hinduism
      0
    • budism
      0
    • spiritism
      0
    • iudaism
      1
    • satanism
      0
    • liber-cugetator
      0
    • ateu
      1


Postări Recomandate

Toate ramurile crestinismului (ortodoxism, catolicism, protestantism) nu sunt religii de sine statatoare. Apoi, in afara de crestinism mai sunt: islamism, hinduism, taoism, budism, sikhism, spiritism, iudaism, bahai, jainism, shintoism, asatru, wicca si satanismul, in ordine pur aleatorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rogi un moderator s-o faca in locul tau, iar la sectiunea asta, moderatori sunt DarkLight, MariaB, BigDefender.

 

Sunt ortodox si asta am si votat. Chiar mi se pare un chestionar de bun simt. Daca imi amintesc bine, cand a emis cineva rugamintea sa ne prezentam religiile, a iesit cu scandal, tocmai pentru ca in ciuda iubirii propovaduite, anumite culte nu se inghit unele pe altele. Poate iese cu macel si pe topicul tau, cine stie :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sper ca nu...

 

rog un moderator sa se mai puna obtiunile: ateu; liber-cugetator; mormon

Editat de andr3axox

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa adaugi ateu si liber-cugetator trebuie sa schimbi si intrebarea: "Ce orientare spirituala ai?" sau ceva de genul asta pentru ca ateismul reprezinta absenta vreunei religii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bun si asa. s-a facut kilometric da' sper ca e ok. :jester:

acum, o intrebare despre nuanta. "ce religie esti" sau "fata de care religie te simti aproape" ? pentru ca eu sunt ortodoxa, dar n-am nici in clin, nici in maneca cu dogmele in care am fost botezata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Botezata la ortodocsi, crescuta in familie de penticostali, in prezent mai atee decat Dumnezeu.

 

Hmmmm.... .Te lauzi "bine" Silenzia. Ce ar fi, totusi, daca ai scrie cu "d" mic numele acelui zeu ateu??????

Oricine stie ca adevaratul sau nume incepe cu "S", si i se mai spune si "michiduta" :stars:

 

Unicul Dumnezeu cu "D" mare nu are ce sa caute in limbajul unui ateu. Sau inca nu ai inteles ce inseamna ateu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unicul Dumnezeu cu "D" mare nu are ce sa caute in limbajul unui ateu. Sau inca nu ai inteles ce inseamna ateu?

De ce nu? Un ateu poate respecta o alta persoana, ii poate respecta credinta chiar daca el nu crede...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt greco-catolica, dar nu stiu exact diferenta dintre cele doua religii , respectiv aceasta si cea ortodoxa, cu exceptia apartenentei de Roma si a "duhului" inlocuit cu "spiritul sfant". In religia crestina, aceste sectiuni ma lasa rece, intru si in bisericile catolice daca am chef si simt ca imi doresc acest lucru, dar si in cele ortodoxe. In cele catolice, romano-catolice, se vorbeste INCA in latina o parte din slujba, la greco-catolici si ortodocsi, deloc!! Mai intru si in cele protestante, dar nu neoprotestante, ma "degringoleaza" modul in care e interpretata Biblia. Consider ca, indiferent in ce cult religios esti botezat, vine o vreme cand esti in masura sa hoatarasti tu insuti ce credinta ti se potriveste si daca ai fi mai bun astfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×