Sari la conținut
Forum Roportal
syana

precore mutant/nou pe forum

Postări Recomandate

buna tuturor,

am 37ani,nu stiu exact cum si cind am contactat HB,am depistat-o intimplator acum vreo 10ani si din acel moment am stiut ca viata mea se va schimba si nu in bine.Acum citiva ani,toate analizele mi-au iesit proaste cu valori crescute 'pina la cer' asa ca ca am inceput un tratament cu lamivudine(zefix).Dupa un an Dr-ul mi-a sugerat sa-l intrerup pt a nu dezvolta rezistenta la acest medicament.mentionez ca la citeva luni dupa ce am inceput sa iau lamivudine am devenit HBeAg negative.am sperat ca o sa elimin virusul insa minunea nu s-a intimplat asa am devenit ceea ce se numeste precore mutant.De atunci analizele sint in limite normale cu mici fluctuatii in electroforeza proteinelor serice. ultima incarcatura virala facuta este 81.800copii/ml.Dr-ul meu imi tot spune ca nu e cazul sa trec pe nici un tratament,ca imi va spune cind va fi necesar.Vreau sa am incredere in dr-ul meu insa as vrea sa aflu si alte opinii .Daca cineva se afla intr-o situatie similara sau imi poate da un sfat as aprecia tare mult.Ma bucur mult ca v-am gasit,multumiri celui care a initiat un forum de acest gen si celor care gasesc timpul,energia si bunavointa sa participe,multa sanatate,syana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

Din cate am mai citit tratamentul cu lamivudina se continua pana cand intr-adevar virusul capata rezistenta (chiar si patru ani),si se urmeaza apoi cu adefovir(nu stiu daca si la noi in Romania)Daca ai intrerupt tratamentul transaminazele s-au pastrat in limite normale.Cat timp ai de cand nu mai iei lamivudina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna Viorica,am 5 ani de cind nu mai iau lamivudine.analizele sint toate relativ ok.Dr-ul spune ca trebuie sa asteptam un 'flare up' inainte de a trece pe adefovir deoarece se pare ca atunci sansa organismului de elimina virusul este mai mare insa nu as vrea sa pierd timp pretios.stiu deasemenea ca pentru cei ca mine cu precore mutant situatia e mai grava decit pentru cei cu 'wild type'.acum 5-6 ani adefovirul era inca in perioda de trial,se stia foarte putin de efectele secundare pe termen lung.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×