Sari la conținut
Forum Roportal
menssana1984

Intrebarea intrebarii lui dumnezeu...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:spiteful:

deci o sa ma limitez doar la ce tine de crestinism si eventual de religiile aferente sau derivate din el...

in toate aceste religii dumnezeu este descris ca o fiinta care are urmatoarele atribute:

-atotputernic.

-atotstiutor.

-omniprezent.

:yahoo: .

sa le luam pe rand......

atotputernic...

daca dumnezeu este atotputenic de ce nu pocneste din degete ca sa scape de satana?

daca dumnezeu e atotputernic de ce are nevoie de ingeri si de altii asemenea lor,doar ar putea sa se descurce si singur,nu ?

daca dumnezeu este atotputernic de ce e nevoie sa poarte un razboi de o asemenea durata cu satana,doar ar fi putut sa il incheie de mult?

atotstiutor...

daca dumnezeu stie din clipa in care ne nastem ce o sa facem,ce rost mai are sa ne lase sa traim,de ce nu ne trimite direct in iad sau in rai?

ce rost are sa te lase sa iti traiesti o viata pe care oricum o stie pe de rost,la sfarsitul carei ajungi in iad,de exemplu?

daca dumnezeu este atotstiutor de ce a permis sa se intample atatea si atatea,de ce nu luat masuri din timp?

omniprezent........

asta e chiar foarte interesanta,dar nu e ideea mea,dar o sa o reproduc,oricum....

daca dumnezeu este omniprezent,inseamna ca e pretutindeni nu?

iar daca dumnezeu este pretutindeni,inseamna ca e infinit,nu?asemenea univesului care e infinit la randul lui..

pot exista doua infinituri in acelasi timp?NU!

deci inseamna ca intr-un mod sau altul universul e dumnezeu sau dumnezeu e universul,nu?

dar daca dumnezeu este infinit si asa a fost mereu apare o intrebare simpla in aparenta,complicata in continut...

infinit +1=???????

poti sa mai adaugi ceva la un lucru care e deja infinit???????

nu!!! e imposibil nu ai cum......

 

deci daca dumnezeu a fost infinit dintotdeauna,atunci cum de a fost posibila creerea omului si a universului sau?

cum poti sa mai adaugi ceva la un lucru care e deja infinit? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci o sa ma limitez doar la ce tine de crestinism si eventual de religiile aferente sau derivate din el...

in toate aceste religii dumnezeu este descris ca o fiinta care are urmatoarele atribute:

-atotputernic.

-atotstiutor.

-omniprezent.

 

sa le luam pe rand......

Deci :crazy: Inainte de a le lua pe rand,trebuie poate sa intelegem ca modul nostru de a intelege divinul este privit intotdeauna din prisma umana,si nu cea divina...

 

daca dumnezeu este atotputenic de ce nu pocneste din degete ca sa scape de satana?

Dumnezeu nu este incapabil sa pocneasca din degete...dar este incapabil de a fugi de responsabilitati,sau din fata luptei..

 

daca dumnezeu e atotputernic de ce are nevoie de ingeri si de altii asemenea lor,doar ar putea sa se descurce si singur,nu ?

Ingerii sunt in primul rand ptr a glorifica numele Sau,dar sunt si duhuri slujitoare totodata.Asta nu inseamna ca Dzeu nu s-ar descurca singur 8) ci doar ca El a ales sa aiba si ajutoare.Iti dai seama totusi ca acestea sunt speculatii,de vreme ce nu stim mai nimic despre cum a aparut Dzeu,sau ingerii.

Stim ca ingerii nu au fost creeati(sper ca nu ma insel) ci au existat dintotdeauna,ca si Dzeu...cred :friends:

 

daca dumnezeu este atotputernic de ce e nevoie sa poarte un razboi de o asemenea durata cu satana,doar ar fi putut sa il incheie de mult?

Incheierea unui asemenea razboi s-ar face doar prin 'distrugere' ...asta inseamna ca Dzeu ar trebui sa joace cu aceleasi carti ca si Satan...Personal cred ca arma cu care lupta Dzeu este dragostea . A pune capac la toate nu ar fi dragoste,ci egoism ! ...parerea mea

 

daca dumnezeu stie din clipa in care ne nastem ce o sa facem,ce rost mai are sa ne lase sa traim,de ce nu ne trimite direct in iad sau in rai? ce rost are sa te lase sa iti traiesti o viata pe care oricum o stie pe de rost,la sfarsitul carei ajungi in iad,de exemplu?

Pentru ca Dzeu ne iubeste,si vrea sa ne dea o noua sansa,iar...si iar si iar (imi aduc aminte ca am auzit chestia asta odata : ''pana in clipa cand primim mantuirea,suntem ca un fiu pierdut ce'alearga in nestire iar Dzeu ne cheama,lacrimand'' )Nu suntem predestinati sa ajungem in Iad sau in Rai,si pana in clipa cand NOI alegem sa facem ceva sau nu,El nu poate actiona,ptr ca ne-a dat liberul arbitru.

daca dumnezeu este atotstiutor de ce a permis sa se intample atatea si atatea,de ce nu luat masuri din timp?

ce inseamna atatea si atatea? ...dupa tine? :no:

asta e chiar foarte interesanta,dar nu e ideea mea,dar o sa o reproduc,oricum....

daca dumnezeu este omniprezent,inseamna ca e pretutindeni nu?

iar daca dumnezeu este pretutindeni,inseamna ca e infinit,nu?asemenea univesului care e infinit la randul lui..

pot exista doua infinituri in acelasi timp?NU!

deci inseamna ca intr-un mod sau altul universul e dumnezeu sau dumnezeu e universul,nu?

NU! :P

Dzeu nu este Universul,universul este creat de Dzeu,si este infinit din punctul nostru de vedere.Ptr ca nu am ajuns sa ii cunoastem capatul...spunem ca universul este infinit. Ptr Dzeu insa,infinitul pe care il percepem noi are un final.Totul este speculatie,si nimeni nu poate demonstra ca universul are un capat sau nu!

dar daca dumnezeu este infinit si asa a fost mereu apare o intrebare simpla in aparenta,complicata in continut...

infinit +1=???????

poti sa mai adaugi ceva la un lucru care e deja infinit???????

nu!!! e imposibil nu ai cum......deci daca dumnezeu a fost infinit dintotdeauna,atunci cum de a fost posibila creerea omului si a universului sau?

cum poti sa mai adaugi ceva la un lucru care e deja infinit?

De unde stii ca e imposibil? Din legile matematicii? 8) ... care au fost explicate de mintea umana,si in nici un caz de Dzeu? ;) Iote de aceea am spus ca intrebarile astea au un raspuns variabil pentru mintea umana,limitata si cu muuult mai ingusta decat mintea lui Dzeu....si moaaaama :o: de unde scoti intrebarile astea ? :o:

 

P.S. Imi place semnatura ta ! :o:

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lol ce simplu e sa pui intrebari :friends: si la fel de simple sunt si unele raspunsuri....satana? cine a zis ca exista,biblia? singurul diavol pe care l-am vazut pana acuma e omul,de obicei umbla in sutane negre, pentru ca rar specie mai imbecila ca rasa umana...si chiar presupunand existenta diavolului, este si el foarte necesar, cum ai mai aprecia binele daca nu ai sti ce este raul? cum ti s-ar mai parea gustul dulce daca nu ai gusta ceva amar? satana este echilibrul nostru si oamenii ar trebui sa ii multumeasca ...2 infinituri in acelasi timp? de ce nu? calatoria in timp presupune existenta unui univers paralel ceea ce este destul de plauzibil, nu este oare constiinta noastra infinita in spatiu si timp?la un lucru infinit poti sa adaugi o gramada de alte lucruri, universul nostru este infinit , asta nu inseamna ca nu putem sa mai adaugam si noi cateva rachete sol-aer..plictiseala divina este un motiv de intemeiat pentru inventarea liberului arbitru si a unei custi cu cobai...odata ce deslusesti ansamblul acestei glume, numite pamant resul vine de la sine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar daca dumnezeu este pretutindeni,inseamna ca e infinit,nu?asemenea univesului care e infinit la randul lui..

pot exista doua infinituri in acelasi timp?NU!

 

 

dar daca dumnezeu este infinit si asa a fost mereu apare o intrebare simpla in aparenta,complicata in continut...

infinit +1=???????

poti sa mai adaugi ceva la un lucru care e deja infinit???????

nu!!! e imposibil nu ai cum......

 

 

domnişoară...cu puţină răbdare ...la analiza matematică din clasa a XI-a vei putea afla că ...la toate

Editat de vesperala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si prin reducere la absurd ajungi la concluzia ca nimicul care se naste din nimic este un paradox infailibil, care se dovedeste tocmai prin prisma faptelor si teoriilor care nu il pot demonstra :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie biblia mi se pare mai mult un indrumator exista foarte multe contradictii in dansa iar dumnezeul zugravit de ea este un tiran (sa nu0mi dati in cap.) in nici un caz o entitate buna si iubitoare.

Judeca si nu cerceta.. citat din biblie daca nu ma insel. De ce sa judeci si sa nu cercetezi? Pentru ca ai descoperi contradictiile. Eu mi-am format o parere prorpie despre dumnezeu care e departe de dumnezeul biblic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie biblia mi se pare mai mult un indrumator exista foarte multe contradictii in dansa iar dumnezeul zugravit de ea este un tiran (sa nu0mi dati in cap.) in nici un caz o entitate buna si iubitoare.

Judeca si nu cerceta.. citat din biblie daca nu ma insel. De ce sa judeci si sa nu cercetezi? Pentru ca ai descoperi contradictiile. Eu mi-am format o parere prorpie despre dumnezeu care e departe de dumnezeul biblic.

 

 

crede.....crede şi nu cerceta....

 

 

că judecata implică raţionament şi cercetare....crede şi nu cerceta........ca la geometrie....axiomele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie biblia mi se pare mai mult un indrumator exista foarte multe contradictii in dansa iar dumnezeul zugravit de ea este un tiran (sa nu0mi dati in cap.) in nici un caz o entitate buna si iubitoare.

Judeca si nu cerceta.. citat din biblie daca nu ma insel. De ce sa judeci si sa nu cercetezi? Pentru ca ai descoperi contradictiile. Eu mi-am format o parere prorpie despre dumnezeu care e departe de dumnezeul biblic.

 

Este clar ca opinia ta nu are legatura cu studiul bibliei mai ales ca nicaieri nu scrie "judeca si nu cerceta" ci "cercetati tot si pastrati ce este bun"...Daca aici te-ai inselat oare la ce alteva te-ai mai inselat ? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stim ca ingerii nu au fost creeati(sper ca nu ma insel) ci au existat dintotdeauna,ca si Dzeu...cred

ba au fost creati!

d-zeu a creat lumea nevazuta si implicit ceata ingerilor,inainte de-al crea pe om

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ingerii sunt in primul rand ptr a glorifica numele Sau,dar sunt si duhuri slujitoare totodata.Asta nu inseamna ca Dzeu nu s-ar descurca singur grin.gif ci doar ca El a ales sa aiba si ajutoare.Iti dai seama totusi ca acestea sunt speculatii,de vreme ce nu stim mai nimic despre cum a aparut Dzeu,sau ingerii.

Stim ca ingerii nu au fost creeati(sper ca nu ma insel) ci au existat dintotdeauna,ca si Dzeu...cred unsure.gif

 

De unde stim ca au fost creati ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×