Sari la conținut
Forum Roportal
cattaniut

Noul cod rutier pe intelesul tuturor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cea mai importanta modificare este introducerea sistemului de puncte: cele de amenda si cele de penalizare.

 

Exista posibilitatea achitarii pe loc, la politist, a contraventiilor ne

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Linkurile corecte sunt:

 

NOUL COD RUTIER - CLASELE DE AMENDA SI EXEMPLE DE CONTRAVENTII

 

:cheer: Nu poti sa consideri ca esti sofer daca nu ai experienta de cel putin un an. Exercitiile se practica pe strada, un an!

Fiind instructor, mi-am facut o datorie, din a scrie o carte, publicata gratuit pe net. 170 de pagini si peste 100 imagini: "Exercitiile conducerii autoturismului", http://exercitii.ciolac.com. O carte scrisa pentru toata lumea, indiferent de pregatire. Capitolul 6, Exercitiile pe drum, incepe astfel: Existand posibilitatea unor accidente pe drum, raspunderea celui de la volan poate ajunge la sanctiuni penale. Atentie! Unii incepatori, fiind foarte tineri isi insusesc repede stapanirea comenzilor dar nu valorifica invatamintele legislatiei prin decizii obiective. S-ar putea zice ca ei sunt ca cei care au invatat bine o limba straina dar nu pot vorbi fluent fiindca nu gasesc, in timp util, forma de exprimare acceptabila. Conducatorul incepator va aplica rabdator prevederile legale, indiferent de imprejurari. Exercitiile pe drum trebuie orientate potrivit scopului de a respecta cu strictete prevederile legislatiei rutiere. Astfel, se adopta maniera conducerii demonstrative, ceea ce se discuta la pag. 165.

Vreau sa adaog ca scriu acest mesaj pentru a servi celor care vor sa citeasca. Isi vor sistematiza astfel exercitiile, in vederea admiterii la examen, cat si dupa obtinerea permisului. Nu fac reclama. Nu voi cere bani niciodata celor care acceseaza adresa de mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Linkurile corecte sunt:

 

NOUL COD RUTIER - CLASELE DE AMENDA SI EXEMPLE DE CONTRAVENTII

 

:o:Nu poti sa consideri ca esti sofer daca nu ai experienta de cel putin un an. Exercitiile se practica pe strada, un an!

Fiind instructor, mi-am facut o datorie, din a scrie o carte, publicata gratuit pe net. 170 de pagini si peste 100 imagini: "Exercitiile conducerii autoturismului", http://exercitii.ciolac.com. O carte scrisa pentru toata lumea, indiferent de pregatire. Capitolul 6, Exercitiile pe drum, incepe astfel: Existand posibilitatea unor accidente pe drum, raspunderea celui de la volan poate ajunge la sanctiuni penale. Atentie! Unii incepatori, fiind foarte tineri isi insusesc repede stapanirea comenzilor dar nu valorifica invatamintele legislatiei prin decizii obiective. S-ar putea zice ca ei sunt ca cei care au invatat bine o limba straina dar nu pot vorbi fluent fiindca nu gasesc, in timp util, forma de exprimare acceptabila. Conducatorul incepator va aplica rabdator prevederile legale, indiferent de imprejurari. Exercitiile pe drum trebuie orientate potrivit scopului de a respecta cu strictete prevederile legislatiei rutiere. Astfel, se adopta maniera conducerii demonstrative, ceea ce se discuta la pag. 165.

Vreau sa adaog ca scriu acest mesaj pentru a servi celor care vor sa citeasca. Isi vor sistematiza astfel exercitiile, in vederea admiterii la examen, cat si dupa obtinerea permisului. Nu fac reclama. Nu voi cere bani niciodata celor care acceseaza adresa de mai sus.

 

Ce-ar fi să te mai relaxezi un pic, domnu' inginer? :cry: Ce faci tu se numeşte tot "promovare site", chiar dacă nu ceri bani pentru asta. Vezi că pe forum există secţiune specială pentru aşa ceva.

 

Din textul pe care-l reproduci, se pare că scrii pentru instructori, nu pentru şoferi. Din partea mea, n-ai dec

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stimate domnule harald,

Aveti dreptate.

Si instructorii pot sa se foloseasca in activitatea lor de elementele din "Exercitiile conducerii".

Sunt multi incepatori care imi scriu entuziasmati de aparitia cartii. Pana acum nu am aflat parerea instructorilor.

Va multumesc pentru raspunsul dvs pertinent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×