Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca o luam asa, si noi avem un cuvant frumos : dor. Germanii parca ii spun sehnsucht acelui dor plin de sensuri largi, de simboluri, si vermisse unui dor de cineva. Insa englezii au doar longing. Ajunge? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca nu te cheama noica si nu vrei sa faci neaparat apologia limbii romane, eu zic ca ajunge.

 

'vermissen' e verb, actually. si mai au si 'weh' in cuvintele compuse, care se traduce prin 'durere' (de genul heimweh pentru dor de casa sau fernweh pentru dor de duca). daca o iei asa, "dor" ar fi putut fi pers. I singular la 'a durea' si tot pe acolo bate. iar mergand asa mai departe... homesick e destul de 'pe felie', de ex.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite .. cred ca am stresat destul de multe persoane zilele trecute, cand cautam cum s-ar traduce "to debug / debugging a piece of software" in romana. Echivalent sau ce vreti voi, ideea este sa nu obtin la sfarsit un idiom de enşpe cuvinte. Partea proasta este ca "to debug" este termen specializat, si un n00b e posibil sa nu aiba habar ce inseamna, nici macar in original :DScythe mi-a propus "a curata". Alte variante?
debug vine de la BUG :cheer: cand zici este un "bug" in sistem , il rezolvi :focus:
'Waddup' ca 'waddup' ...da' ce zici de... Z'up ? :lol:
io stiam de s'up but anyway :) Editat de J0'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"do not fear mistakes, you will know failure. continue to reach out"

 

Kind of.. nu sunt sigura .. nu e ceva de genul.. "nu-ti fie frica de greseli, vei stii/invata ce e esecul. Continua sa razbati." .. sorry daca zic prostii ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×