Sari la conținut
Forum Roportal
bab

plata salariilor bugetarilor prin virarea sumelor direct pe card bancar

Postări Recomandate

As vrea sa stiu daca mult iubitul fost guvern sau mult stimatul fost parlament au emis in ultimii 2 ani vreo ordonanta sau, respectiv, vreo lege, privind plata salariilor bugetarilor prin virarea sumelor direct pe card bancar. Ma mai intereseaza sa aflu daca exista obligativitate pentru angajatii bugetari, sa posede card, pentru a-si primi salariul. Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta in aceasta mare dilema "care este".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce n-ai intrebat si tu de dimineata, puteam sa caut la servici pe programul de lege.... Daca ai rabdare pana luni fac tot posibilul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, n-am putut sa fac nimic ieri iar astazi am gasit doar o hotarare de guvern dar e f. generala si nu cred ca o sa te ajute: HG 551/2001. Mie imi e mai greu sa caut dupa cuvinte cheie sau teme, dar daca stii un numar de lege sau o alta lege pe care ar putea sa o modifice te pot ajuta mai bine. Oricum o sa mai caut.

 

Hot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeste si acest articol:

 

 

Potrivit unui proiect de lege elaborat de Finante,

Plata salariilor bugetarilor pe card - obligatorie pana cel tarziu la 31 august 2002

* Achitarea facturilor la utilitati se va putea face direct pe card

 

O comisie mixta formata din reprezentanti ai Ministerului Finantelor, Bancii Nationale si Asociatiei Romane a Bancilor a elaborat un proiect de ordonanta de urgenta privind introducerea sistemelor moderne de plata. Proiectul vizeaza in principal extinderea platii de salarii pe card catre toti salariatii bugetari, acceptarea achitarii facturilor pentru serviciile publice (apa, gaz, electricitate etc.) prin intermediul cardurilor si acceptarea de catre marii comercianti a cumpararilor de marfa prin utilizarea cardurilor bancare. Potrivit ordonantei, trecerea la plata salariilor pe card se va realiza treptat (pe masura incheierii contractelor cu bancile selectate), pana cel tarziu la 31 august 2002. In functie de solicitari, somerii, pensionarii si alte categorii care beneficiaza de ajutoare sociale isi vor putea primi banii pe card. Unul dintre punctele ramase inca in discutie inainte de aprobarea ordonantei vizeaza prevederea ca bancile comerciale selectate sa accepte ca cel putin doua extrageri de numerar de la propriile bancomate sa fie scutite de comision. Numai ca bancile nu agreeaza aceasta varianta, avand in vedere costurile de operare pe care trebuie sa le suporte din veniturile proprii, motiv pentru care aceasta prevedere va mai fi discutata impreuna cu ceilalti initiatori. In ceea ce priveste obligativitatea platilor prin intermediul cardurilor, ordonanta prevede ca firmele de stat, furnizorii de utilitati si servicii, precum si institutiile publice care incaseaza impozite, taxe si alte contributii de la populatie sa aplice acest sistem de la 30 noiembrie 2002. Incepand cu 1 ianuarie 2003, toti agentii economici cu cifre mari de afaceri vor fi obligati sa accepte cardurile ca instrument de plata. Cifra de afaceri de la care se instituie aceasta obligativitate va fi stabilita la momentul respectiv printr-o hotarare de guvern. Ordonanta mai prevede dotarea cu terminale de plata a beneficiarilor de catre bancile comerciale (pe cheltuiala lor). Cheltuielile de operare si administrare vor fi impartite intre banci si beneficiarii terminalelor, pe baza unor conventii. De mentionat ca amenzile pentru societatile care nu respecta termenele prevazute (30 noiembrie 2002, respectiv 1 ianuarie 2003) sunt destul de mici, fiind cuprinse intre un milion si cinci milioane lei.

 

 

Sursa:Arhiva Adevarul Nr.3653-20 martie 2002

 

 

Sper sa-ti fie de folos! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat, astfel, cum se fixeaza cu precizie, instrumentul de lucru al cizmarului, direct in coastele bietului bugetar.

Am purces la cautare, am aflat de HG-ul de mai sus (multumesc frumos andya), si am aplicat dictonul "unde-i lege, pardon, hotarare de guvern, nu-i tocmeala", adica m-am indreptat catre banca care mi sa-a parut mie cea mai "performanta", avand de ales, conform "sfaturilor", intre Raiffaisen si Raiffaisen :roll: . Am semnat constiincios contractul, iar acum astept cu dezamagire "plasticul". Ca sa ma edific mai bine, am solicitat, printr-un mail, sus-numitei banci, denumirea actelor normative (legislatie) din Romania, care reglementeaza operatiunile cu carduri. Raspunsul dat de o oarecare doamna de la nemteasca sau austriaca (ce-o fi) banca, a fost unul stupefiant: "Nu va putem face cunoscute denumirile acestor documente, deoarece nu sunt publice." :blinca: :blinca: :blinca: Adica, dragi prieteni, amaratele de carduri exista datorita unor legi CONFIDENTIALE.

Editat de bab

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbiti de parca n-ati cunoaste adevarul. Va irita prea mult. Ideea este ca orice operatiune are darul de a mai musca putin din prajitura...( 2-10%)

cu mici exceptii. Deci este mai scump sa platesti cu cardul decit cas. Asta n-ar fi nimic, ca oricum ai da bucuros micutul procent care de exemplu este mai mic decit sa iei un mijloc de transport pina la caseria furnizorului x sa achiti factura. dar, abia aici intervine porcaria: Majoritatea oamenilor se aseaza constiinciosi la coada si isi ridica salarul in cas imediat, lasind acolo comisionul aferent. Pe linga faptul ca in loc sa-si ridice comisionul de la Biroul Personal la loc caldicel, stau afara in ger la cozi de 20-30 m. pentru a-si ridica drepturile banesti. Apoi, vor sta din nou in picioare, cheltuind din nou energie din plin, la caserii, pentru plata facturilor. Cred ca la noi pur si simplu sa-a format un cult pentru ineficienta. ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa stiu daca mult iubitul fost guvern sau mult stimatul fost parlament au emis in ultimii 2 ani vreo ordonanta sau, respectiv, vreo lege, privind plata salariilor bugetarilor prin virarea sumelor direct pe card bancar. Ma mai intereseaza sa aflu daca exista obligativitate pentru angajatii bugetari, sa posede card, pentru a-si primi salariul. Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta in aceasta mare dilema "care este".

[snapbacca]23579[/snapbacca]

din pacate asemenea lege nu exista , a fost un proiect care nu a fost aprobat, insa ministerele bugetare au fost obligate prin conventii scrise cu parti externe prin tratate pentru a face acest lucru.

Deasemena pot sa-ti mai spun ca trebuia intr-un fel sau altul sa se poata verifica mai usor orice tranzactie facuta de angajatii ministerelor bugetare"control frate pe fata" imi pare rau!

;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×