Sari la conținut
Forum Roportal
soarele

Un roman a 'spart' NASA

Postări Recomandate

Hacker aradean pus sub acuzare in SUA. Tanarul din Arad, care este acuzat in SUA ca a spart retele informatice ale NASA, a declarat ieri ca a facut totul din teribilism, nu pentru ca ar fi vrut sa produca pagube unor institutii americane.

 

Victor Faur (22 de ani) sustine ca nu face parte dintr-un grup organizat care sparge computere si ca a intrat in retelele informatice ale mai multor institutii mai mult pentru a semnala ca acestea sunt foarte vulnerabile.

 

"A fost totul o joaca, nu am avut intentia sa produc pagube nimanui. Nu am crezut ca se va ajunge asa de departe in ceea ce priveste acuzatiile ce mi se aduc. Nu sunt liderul nici unui grup, asa cum s-a afirmat, sunt chiar un singuratic. Sunt un admirator al americanilor si am aplicat chiar la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o chestie şi cu teribilismul ăsta. :flowers:

 

C

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai asta se facea de acum 5 ani ... cunosc personal tinerii de 20 -23 de ani care spargeau retele de la Nasa periodic si nimeni nu ii acuza de nimic :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai asta se facea de acum 5 ani ... cunosc personal tinerii de 20 -23 de ani care spargeau retele de la Nasa periodic si nimeni nu ii acuza de nimic :o:

Dacă nu i-a acuzat nimeni de nimic,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu as crede ca baietelul de 22 de ani nu stia ca incalca vreo lege. Necunoasterea legii nu este scuza pentru incalcarea ei. Daca cineva este foarte bun la informatica, as presupune un mare grad de talent si cunostine in domeniu pentru o asemenea realizare, sa-si foloseasca acest talent pentru lucruri bune, nu teribilism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Altu'? Parca mai acu doi ani a mai fost unu'. Toti calare pe NASA din amuzament?! Si toti reusesc, mama ce destepti suntem si ce vulnerabila e NASA :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tipul asta din Arad e liderul grupului WhiteHat. Siigur, habar nu avea ca incalca legea ... :haha: Insa in proces, daca nu se pot aduce dovezi palpabile ca e membru al grupului, si apare ca tanar de capul lui, in nici-un caz nu va primi pedeapsa maxima, avand circumstante atenuante :haha:

 

Toate marile agentii americane au websiteuri, care au fost periodic tinta hackerasilor mici. Insa marile servere sunt conectate doar pe intra-net, si au gateways pazite cu strictete. Acum, depinde ce intelegem noi prin "a penetrat Nasa".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×