Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Despre icoane si inchinarea la idoli

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La fel de bine putea sa afirme ca a venit sa aduca IUBIREA si PACEA si sa actioneze prin mijloacele sale specifice ca acest lucru sa se realizeze....

Ptr ca nu a fost capabil de asta si a adus intradevar numai rau ...cred ca ar fi corecta sa fie tratat si considerat ca diavol!

A adus IUBIREA insa la unii nu o poate turna in inima cu palnia !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A adus IUBIREA insa la unii nu o poate turna in inima cu palnia !!!

A adus o "iubire originala" a.... dica iubirea satanica!

 

Luca 14:26

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te grabi cu afirmatiile. In textul de mai sus e apelul la o ierarhizare corecta a valorilor. Dumnezeu (Divinitatea, Absolutul, Creatorul suprem) trebuie sa fie pe primul loc in inima cuiva, apoi restul. In clipele de boala , mizerie si deznadejde, parinti, fratii, copiii pot fi ciur stransi langa tine, dar nu te pot ajuta cum o poate face Cel de Sus. De asemenea, trebuie inteles corect cum actioneaza Divinitatea.O poate face prin intermediul aproapelui sau nu ( in mod direct).

Indiferent ce bine ti-a facut cineva in viata, Cel de Sus ti-a facut-o , prin acea persoana.

 

apel la ierarhizare a valorilor? cred ca glumesti, daca ar fi asa atunci cuvantul ura nu ar avea ce sa caute....nu atragi niciodata pe cineva de partea ta cu ajutorul fricii, pentru ca se va supune pana in momentul in care va avea ocazia sa te injunghie pe la spate......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te grabi cu afirmatiile. In textul de mai sus e apelul la o ierarhizare corecta a valorilor. Dumnezeu (Divinitatea, Absolutul, Creatorul suprem) trebuie sa fie pe primul loc in inima cuiva, apoi restul. In clipele de boala , mizerie si deznadejde, parinti, fratii, copiii pot fi ciur stransi langa tine, dar nu te pot ajuta cum o poate face Cel de Sus. De asemenea, trebuie inteles corect cum actioneaza Divinitatea.O poate face prin intermediul aproapelui sau nu ( in mod direct).

Indiferent ce bine ti-a facut cineva in viata, Cel de Sus ti-a facut-o , prin acea persoana.

 

Ce legatura are ucenicia cu "uraste pe tatal sau" ? Cristos ne spune sa ne iubim aproapele iar aici spune ca nu putem sa fim ucenicii lui daca nu ne uram familia...Asta este ca o contradictie deci ceva clar nu se potriveste aici...Am sa mai cercetez...:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu o anumita ocazie, apostolul Iuda, cunoscand ce este ''ura'' aceea la care facea referire Fiul lui Dumnezeu, spunea:'' ...sa urati pana si camasa patata de carne...''.(Iuda.23) La fel cum nu mai poti imbraca o camasa murdara, in acelasi mod,ca si crestin, trebuie sa inveti sa asculti de parinti numai ''in Domnul''. Adica daca tatal tau vrea sa-ti dea mostenire un mare bordel, care insa produce venituri imense, nu va trebui sa-i spui:''Tata, urasc ceea ce faci tu si urasc ceea ce vrei tu sa fiu eu!Nu-mi trebuie mizeria asta!''?. Niciodata o astfel de ura indreptata impotriva raului nu poate duce la violenta.Din contra, o astfel de ura impotriva raului, pote sa dea de gandit celor care ne sunt apropiati insa practica raul.

'' Urati raul si ubiti binele, faceti sa domneasca dreptatea la poarta cetatii...''.(Amos 5.15)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e. In acest univers se exerseaza fortele de atractie-respingere. Trebuie sa respingi ce trebuie respins si atras ce trebuie atras.

 

apel la ierarhizare a valorilor? cred ca glumesti, daca ar fi asa atunci cuvantul ura nu ar avea ce sa caute....nu atragi niciodata pe cineva de partea ta cu ajutorul fricii, pentru ca se va supune pana in momentul in care va avea ocazia sa te injunghie pe la spate......

De la frica la iubire e drum lung, dar iata ca omenirea l-a parcurs...Ma rog, unii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×