Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Despre icoane si inchinarea la idoli

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unii,se inchina...isi fac semnul crucii...altii,nu!

Unii,se inchina la icoane...altii,nu! Si exemplele pot continua...

Eu,nu ma inchin la icoane! Consider ca incalc porunca lui Dumnezeu..."sa nu-ti faci chip cioplit...sa nu..."

Dar mai bine cititi-le intai:

http://www.intercer.org/biblia/lege.html

Gresesc sau nu daca refuz sa ma inchin la icoane? :stars:

Dumnezeu,nu este in acea icoana...si nici IIsus...este doar o asemanare...si nici atit...ca nu i-a vazut nimeni!

Voi,ce credeti? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii,se inchina...isi fac semnul crucii...altii,nu!

Unii,se inchina la icoane...altii,nu! Si exemplele pot continua...

Eu,nu ma inchin la icoane! Consider ca incalc porunca lui Dumnezeu..."sa nu-ti faci chip cioplit...sa nu..."

Dar mai bine cititi-le intai:

http://www.intercer.org/biblia/lege.html

Gresesc sau nu daca refuz sa ma inchin la icoane? :stars:

Dumnezeu,nu este in acea icoana...si nici IIsus...este doar o asemanare...si nici atit...ca nu i-a vazut nimeni!

Voi,ce credeti? :stars:

Ce nu inteleg eu din linkul dat e ca daca tot nu se inchina la icoane, sa scoata si poza lui Isus de acolo. De ce au pus-o daca ei considera ca incalca legea?

Inchinarea se face la ceea ce reprezinta icoana , la simbol , la arhetip si nu la lemnul sau sticla din care e alcatuita icoana. Cred ca mai intai trebuie sa intelegem ce e o icoana. Care a fost prima icoana? Stiti?

Greseala apare in constiinta si nu e observabila cu ochiul liber. Depinde la ce te raportezi cand te inchini.

Ca de exemplu doi boxeri pe ring, care se bat din motivatii de sport si doi scandalagii de pe strada. DEsi din punct de vedere fizic ambele "echipe " se bat, rezultanta psiho-emotional-spirituala nu e aceeasi.

Parerea mea e fiecare sa faca cum simte, cum ii dicteaza sufletul. Pana la urma e gresit sa impui ceva cuiva, mai ales din punct de vedere spiritual. Dragoste cu sila nu se poate.

Exista explicatii si de ce un om nu doreste sa se inchine la icoane...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Ex.20:4,5 stiti ce se spune, banuiesc.

Aici sunt mentionate trei aspecte prin care cineva poate incalce porunca, respectiv, sa nu construiasca un chip, sa nu se inchine lui (aplece, nota de subsol) si sa nu-i slujeasca.

 

Acum, evident, eu nu cred ca cineva astazi mai poate "slujii" unei bucati de lemn, dar de faurit si aplecat stie toata lumea. Concluziile se trag de la sine.

 

Argumentul ca cei care se inchina la icoana se gandesc, de fapt, la Dumnezeu nu e suficient. De ce zic asta? Porunca data de catre Dumnezeu, era data unui popor care il cunostea FOARTE BINE si acestia ar fi putut argumenta la fel si probabil chiar nu se punea problema ca daca vre un israelit s-ar fi inchinat la o icoana nu s-ar fi gandit de fapt la Dumnezeul care daduse poruncile si nu la lemnul acela... si cu toate astea a aparut interdictia. Care fie vorba intre noi e clara si fara echivoc. Mai vezi si Lev.26:1.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii,se inchina...isi fac semnul crucii...altii,nu!

Unii,se inchina la icoane...altii,nu! Si exemplele pot continua...

 

unii o fac din instinct! asa cum multi spun "Doamne-ajuta!" nu pentru ca se gandesc ca Dumnezeu sa-i ajute ci pur si simplu, asa li s-a impregnat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Ex.20:4,5 stiti ce se spune, banuiesc.

Aici sunt mentionate trei aspecte prin care cineva poate incalce porunca, respectiv, sa nu construiasca un chip, sa nu se inchine lui (aplece, nota de subsol) si sa nu-i slujeasca.

 

Acum, evident, eu nu cred ca cineva astazi mai poate "slujii" unei bucati de lemn, dar de faurit si aplecat stie toata lumea. Concluziile se trag de la sine.

 

Argumentul ca cei care se inchina la icoana se gandesc, de fapt, la Dumnezeu nu e suficient. De ce zic asta? Porunca data de catre Dumnezeu, era data unui popor care il cunostea FOARTE BINE si acestia ar fi putut argumenta la fel si probabil chiar nu se punea problema ca daca vre un israelit s-ar fi inchinat la o icoana nu s-ar fi gandit de fapt la Dumnezeul care daduse poruncile si nu la lemnul acela... si cu toate astea a aparut interdictia. Care fie vorba intre noi e clara si fara echivoc. Mai vezi si Lev.26:1.

Se poate spune ca cineva il cunoaste FOARTE BINE PE DUMNEZEU? Asa de bine l-au cunoscut, ca nici nu L-au recunoscut!

 

Prima icoana a fost lasata chiar de Isus - chipul lui pe marama Veronicai.

"Cercetari recente efectuate asupra relicvei de la Manoppello au pus in evidenta un fapt tulburator: Fata de pe marama Veronicai este identic cu chipul de pe Giulgiu din Torino si ambele il infatiseaza pe Mantuitorului Hristos.

 

Una dintre cele mai tulburatoare imagini a Mantuitorului Hristos, considerata

post-55169-1165087533_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii,se inchina...isi fac semnul crucii...altii,nu!

Unii,se inchina la icoane...altii,nu! Si exemplele pot continua...

Eu,nu ma inchin la icoane! Consider ca incalc porunca lui Dumnezeu..."sa nu-ti faci chip cioplit...sa nu..."

dar de ce te inchini la Biblie ..ea nu este tot chipul descris al lui Dumnezeu?

Diferenta ca unii il descriu cu cuvintele si altii cu pensula!

Ce dumnezeu nu ii poate inspira pe pictori si sculptori ? Numai pe scribi?

Pai dumnezeului asta nu ii plac artele?

Pai ce spiritualitate emana el .... acea de cimitir?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:cheer: :friends: :flowers: tare as vrea sa vad fetele celor care se inchina in fata unui chip cioplit,( deci se inchina in fata CREATIEI, nicidecum in fata CREATORULUI.... ) cum sunt ele de "umile " atunci cand faptuiesc acest act ...si cum devin mai apoi demonice cand sunt "smulse " din fata "preacuratelor" icoane si sunt "izbite" de ADEVARUL BIBLIC...!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×