Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Ce cred alte etnii despre romani?

Ce cred alte etnii despre romani?  

38 membri au votat

  1. 1. Ce cred alte etnii despre romani?

    • Nu se poate trai printre ei!
      9
    • Sunt oameni buni
      3
    • Nici mai buni,nici mai rai decit altii
      18
    • Nu stiu ce sa spun
      8


Postări Recomandate

Sunt curioasa... :P

Sa vedem ce spun ei...

 

Mie nu mi-a fost frica sa spun ca strabunicul meu a fost rom, si ce-i cu asta?

Inseamna ca am mostenit niste calitati si niste defecte!

Asta sunt, asa m-am nascut si nimeni nu poate schimba nimic!

Asta nu inseamna ca nu apartin OAMENILOR!

Contraziceti-ma!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie nu mi-a fost frica sa spun ca strabunicul meu a fost rom, si ce-i cu asta?

Inseamna ca am mostenit niste calitati si niste defecte!

Asta sunt, asa m-am nascut si nimeni nu poate schimba nimic!

Asta nu inseamna ca nu apartin OAMENILOR!

Contraziceti-ma!

 

:P Frumos spus.... :unknw:

Si totusi Big...raspunde la intrebarea topicului ...te rog! Si sincer...fara menajamente.

O nelamurire:de ce crezi ca ai mostenit si "niste defecte"? :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt curioasa... :stars:

Sa vedem ce spun ei...

Eu iti dau un subiect de gandire pe aceasta tema!

Sasii transilvaneni au construit acolo o civilizatie in 700 de ani

Acestia au fost autonmi ptr ca autonomia era o conditie a acceptarii venirii lor pe acele meleaguri.

Civilizatia sasilor a rezista sub toate imperiile care au stapanit acele locuri!

Fie ungare, turce, austriece, din nou ungare, dar a disparut de indata ce au revenit Romaniei!

Ce sa insemne asta?

Le-au respectat romanii dreptul istoric de a trai in autonomia lor?

Ia vezi ce atitudine au romanii cand e vorba de autonomiile istorice?

Sunt toleranti ?

Da-ti te rog un raspuns singur!

dar unul sincer!

Macar in inima ta daca nu si pe topic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai,pina la revolutie...nu erau tot printre romani?

Cum...au fost buni...apoi,n-au mai fost?

Te inseli....au plecat dupa un trai mai bun...plecau demult,dar n-au avut voie!

Proba evidenta ca se intorc aproape anual si tin legatura inca cu prietenii,cu vecinii...

Apoi,pleaca exact cine nu trebuie... :stars:

Si gindeste-te citi romani au plecat! Romani,romani....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai,pina la revolutie...nu erau tot printre romani?

Puteau sa ramana si dupa ...care e problema .... atrunci dupa revolutie trebuia sa li se deie ce le-a fost luat AUTONOMIA!

Te inseli....au plecat dupa un trai mai bun...plecau demult,dar n-au avut voie!

sigur ca e asa ...dar tot de intoleranta depinde si asta, atunci cand nu ii lasi pe altii sa traisca asa cum cred ei ca e bine ptr ei!

Ia vezi ii lasa romanii pe secui sa traiasca asa cum au trait ei 1000 de ani de istorie ?..adica in autonomie ?

 

Apoi,pleaca exact cine nu trebuie...

daca macar ai banui ce boacane debitezi!

Se vede ca nu ai invatat nimic din istorie...au plecat tocmai cei care au facut in Transilvania ceva ce romanii nu prea au nici acum ...o civilzatie! si astia nu ar fi trebuit sa plece!

Poate vrei sa te uiti dincolo de carpati si vezi cate ortase si cetati sunt de o parte a Carpatilor si cate de cealalta!

Si gindeste-te citi romani au plecat! Romani,romani....

Romanii sunt inumani si intolertantzi cu ei insisi, aici in occident nu vezi ca ei sa se apropie asa ca alte natzii ...toti fiecare se da grozav si i se pare ca este o minune a cretziei si ca altii ii sunt mult inferiori ..desi de...!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai,pina la revolutie...nu erau tot printre romani?

Cum...au fost buni...apoi,n-au mai fost?

Te inseli....au plecat dupa un trai mai bun...plecau demult,dar n-au avut voie!

Proba evidenta ca se intorc aproape anual si tin legatura inca cu prietenii,cu vecinii...

Apoi,pleaca exact cine nu trebuie... :stars:

Si gindeste-te citi romani au plecat! Romani,romani....

Habar n-ai despre ce vorbeşti :(

Majoritatea saşilor au plecat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca rostul topic-ului era sa vedem parerea unora care au alta etnie vis-a-vis de natia asta romaneasca, nu sa recitim inca a nu stiu cata oara, parerile care mustesc de intoleranta si ura indreptate impotriva romanilor si Romaniei, postate de "exemplele de toleranta" reprezentate de "haraldieni" si altii, care culmea , ii acuza pe romani de toate relele pamantului si printre altele de .... intoleranta. Ce sa-ti spun! Pai, numai unul din cei la care ma gendesc eu, ar fi suficient , daca ar avea posibilitatea, sa ne faca sa disparem ca natie, dupa cum se exprima pe aici pe forum, ce sa mai vorbim daca ar mai contribui si alti "romani".

 

Asa ca , hai sa-i lasam pe cei de alte etnii sa vorbeasca, macar ei , indiferent ce ar spune, reprezinta parerea .... unor altor etnii!

 

Parerea "haraldienilor" si a altor "romani" de pe acest forum am aflat-o! Chiar daca ea nu ne face cinste ca natie, dovedind , o data in plus, daca mai era nevoie, ca unii odata plecati, uita de unde au plecat, li se suie la cap si sunt sigur, au grija sa-si "prezinte" tara , pe unde umbla, asa cum numai "(ne)romanii" stiu sa o faca!

 

Nota: parafrazand un mare scriitor roman al vremurilor noastre, as putea intitula acest apel ca "apel (inutil, stiu asta) catre .... un anume soi de lichele"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca rostul topic-ului era sa vedem parerea unora care au alta etnie vis-a-vis de natia asta romaneasca, nu sa recitim inca a nu stiu cata oara, parerile care mustesc de intoleranta si ura indreptate impotriva romanilor si Romaniei, postate de "exemplele de toleranta" reprezentate de "haraldieni" si altii, care culmea , ii acuza pe romani de toate relele pamantului si printre altele de .... intoleranta. Ce sa-ti spun! Pai, numai unul din cei la care ma gendesc eu, ar fi suficient , daca ar avea posibilitatea, sa ne faca sa disparem ca natie, dupa cum se exprima pe aici pe forum, ce sa mai vorbim daca ar mai contribui si alti "romani".

 

Asa ca , hai sa-i lasam pe cei de alte etnii sa vorbeasca, macar ei , indiferent ce ar spune, reprezinta parerea .... unor altor etnii!

 

Parerea "haraldienilor" si a altor "romani" de pe acest forum am aflat-o! Chiar daca ea nu ne face cinste ca natie, dovedind , o data in plus, daca mai era nevoie, ca unii odata plecati, uita de unde au plecat, li se suie la cap si sunt sigur, au grija sa-si "prezinte" tara , pe unde umbla, asa cum numai "(ne)romanii" stiu sa o faca!

 

Nota: parafrazand un mare scriitor roman al vremurilor noastre, as putea intitula acest apel ca "apel (inutil, stiu asta) catre .... un anume soi de lichele"!

Acum, eu cred că părerile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×