Sari la conținut
Forum Roportal
vesperala

De când n-aţi mai intrat într-o bibliotecă?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

unii dintre noi

Editat de vesperala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cand fiul meu si-a luat permisul de conducere !

 

Din Januarie 1, 1996, l-a dat cu examinator privat ca aici nu prea se celebreaza nici 1 Januarie, doar ca e o zi libera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O analogie cu o colectie personala de muzica spun eu ca ar fi reusita: in colectia ta, ai ce piese/albume/artisti iti plac, dar esti limitat(a) la ei. Dai drumul la radio, si afli lucruri noi.

 

La fel, in biblioteca personala ai cartile ce-ti plac, ce le-ai primit, ce inca le tii .. Dar fie bati librariile, fie mergi la o biblioteca publica si imprumuti carti, spre a descoperi chestii noi. Eu unul ma rezum la biblioteca scolii, unde au destule carti ce stau necitite, si la British Library, de unde iau presa britanica -incerc astfel sa "iau pulsul" vietii culturale si sociale britanice, in masura in care se reflecta in presa :stars:

 

Am o colega pentru care mersul la biblioteca echivaleaza adesea cu intrarea in camera tatalui ei, arhelolog de meserie - sigur descopera intre miile de volume de istorie/arheologie/literatura/altele (nu se limiteaza) ceva ce n-a citit. Si spre asta tind si eu, sa am o biblioteca indeajuns de mare incat sa pot afirma oricand ca n-am citit tot ce am in ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spre rusinea mea... de foarte mult timp. tin minte ca in urma cu vreo doi ani mergeam cel putin de doua ori pe saptamana... imi plac biblioteticile, in special salile de lectura si camaruta mica pentru presa ... cand mi-am scris lucrarea de licenta am mers trei luni aproape in fiecare zi la presa ... ma simteam in largul meu printre cataloage si publicatii vechi ... mi-e dor de asta ! ar trebui sa ma mobilizez ... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum o luna,imi trebuiau neaparat niste carti de chimie...si o sa mai trec prin

martie 2007 sa le returnez...sper sa o gasesc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×