Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

Demisia

Postări Recomandate

Cunoaste cineva modul de aplicare al legii 53/2003 in cazul articolului 79 (demisia)? Ma intereseaza daca, bugetar fiind, institutia imi va calcula si cota parte din prima anuala (al13-lea salariu) in cazul in care imi dau demisia. Am cautat dar nu am gasit pe nicaieri asta. Dar in cazul in care mi-am luat concediul in totalitate pe anul acesta oare imi vor opri banii pe zilele aferente timpului care a mai ramas pana la sfarsitul anului? :focus:

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunoaste cineva modul de aplicare al legii 53/2003 in cazul articolului 79 (demisia)? Ma intereseaza daca, bugetar fiind, institutia imi va calcula si cota parte din prima anuala (al13-lea salariu) in cazul in care imi dau demisia. Am cautat dar nu am gasit pe nicaieri asta. Dar in cazul in care mi-am luat concediul in totalitate pe anul acesta oare imi vor opri banii pe zilele aferente timpului care a mai ramas pana la sfarsitul anului? :spiteful:

Nu vei primi aceasta prima! Asteapta intai sa te vezi cu ea in mana si apoi arde-i cu demisia. Fiind o "prima", ea nu se va acorda pentru ca se va considera ca nu o meriti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunoaste cineva modul de aplicare al legii 53/2003 in cazul articolului 79 (demisia)? Ma intereseaza daca, bugetar fiind, institutia imi va calcula si cota parte din prima anuala (al13-lea salariu) in cazul in care imi dau demisia. Am cautat dar nu am gasit pe nicaieri asta. Dar in cazul in care mi-am luat concediul in totalitate pe anul acesta oare imi vor opri banii pe zilele aferente timpului care a mai ramas pana la sfarsitul anului? :crazy:

sa nici sa nu te gandesti sa inaintezi demisia inainte de a te vedea cu prima in mana ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa nici sa nu te gandesti sa inaintezi demisia inainte de a te vedea cu prima in mana ....

 

 

Sint total de acord - nu face prostia nici macar sa le zici ceva de intentie - ca va fi bye bye prima

 

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunoaste cineva modul de aplicare al legii 53/2003 in cazul articolului 79 (demisia)? Ma intereseaza daca, bugetar fiind, institutia imi va calcula si cota parte din prima anuala (al13-lea salariu) in cazul in care imi dau demisia. Am cautat dar nu am gasit pe nicaieri asta. Dar in cazul in care mi-am luat concediul in totalitate pe anul acesta oare imi vor opri banii pe zilele aferente timpului care a mai ramas pana la sfarsitul anului? :blink:

Intrucit esti bugetar este de asteptatsa aveti un sindicat ,iar acesta sa fi incheiat un contract colectiv de munca,iar acolo pot fi specificate anumite conditi sau clauze referitoarela ce spui.

In cazul in care nu exista clauze exprese mentionate in acesta ,se aplica legea in cauza .

Referitor la concediu nu ti se vor retine bani intrucit ,acesta se acorda in urma munci prestate in anul precedent .Iar cu al -13 -lea salariu..este posibil sa nu al primesti daca iti vei inainta demisia inainte de finalul anului in curs.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Presat fiind de timp nu am avut incotro decat sa pic la mica intelegere cu ei renuntand la preaviz si la al-13-lea.Asadar exact din ziua in care mi-am depus demisia, am terminat cu ei. Exista posibilitatea ca in preaviz sa vin cate 4 ore pe zi, platit fiind 100%.

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Presat fiind de timp nu am avut incotro decat sa pic la mica intelegere cu ei renuntand la preaviz si la al-13-lea.Asadar exact din ziua in care mi-am depus demisia, am terminat cu ei. Exista posibilitatea ca in preaviz sa vin cate 4 ore pe zi, platit fiind 100%.

ar fi fost bine macar sa-ti iei concediul inainte...Sau te preseaza viitorul loc de munca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunoaste cineva modul de aplicare al legii 53/2003 in cazul articolului 79 (demisia)? Ma intereseaza daca, bugetar fiind, institutia imi va calcula si cota parte din prima anuala (al13-lea salariu) in cazul in care imi dau demisia. Am cautat dar nu am gasit pe nicaieri asta. Dar in cazul in care mi-am luat concediul in totalitate pe anul acesta oare imi vor opri banii pe zilele aferente timpului care a mai ramas pana la sfarsitul anului? :x

Chiar daca primesti al 13-lea salariu si apoi iti dai demisia societatea are dreptul sa-ti imputeze acesti bani!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu doua saptamani (15.01.2007) am fost angajat la o firma, in urma unui interviu.

Dupa aceasta perioada am fost anuntat ca se restrange activitatea, postul meu urmand a se desfiinta.

Am trimis cartea de munca din prima zi de lucru, am semnat un C.I.M., iar acum nimeni nu poate sa-mi spuna

daca a fost inregistrat sau nu si unde este cartea mea de munca. Ba mai mult, cand am sunat sa intreb toate

aceste lucruri, mi s-a spus ca este bine totusi sa scriu o demisie. Va rog sa-mi spuneti si mie ce sa fac.

Mentionez ca nu am primit nici o decizie, dar nici nu mai puteam sa ma duc la serviciu, intrucat mi s-a

spus clar acest lucru.... Ce as putea face???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×