Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

Demisia

Postări Recomandate

In urma cu doua saptamani (15.01.2007) am fost angajat la o firma, in urma unui interviu.

Dupa aceasta perioada am fost anuntat ca se restrange activitatea, postul meu urmand a se desfiinta.

Am trimis cartea de munca din prima zi de lucru, am semnat un C.I.M., iar acum nimeni nu poate sa-mi spuna

daca a fost inregistrat sau nu si unde este cartea mea de munca. Ba mai mult, cand am sunat sa intreb toate

aceste lucruri, mi s-a spus ca este bine totusi sa scriu o demisie. Va rog sa-mi spuneti si mie ce sa fac.

Mentionez ca nu am primit nici o decizie, dar nici nu mai puteam sa ma duc la serviciu, intrucat mi s-a

spus clar acest lucru.... Ce as putea face???

cum adica sa-ti scrii demisia ? :jester: evident ca aia nu-s atat de idioti , pe cat sunt de smekeri si incearca sa eludeze legea .

 

uite, conteacteaza-i pe cei de la Directia Muncii la:

 

http://www.dgmssmm.3x.ro/html/atrib_birou_leg.htm

 

ei sunt in masura sa rezolve litigiul aparut intre tine si patronat :jester:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In urma cu doua saptamani (15.01.2007) am fost angajat la o firma, in urma unui interviu.

Dupa aceasta perioada am fost anuntat ca se restrange activitatea, postul meu urmand a se desfiinta.

Am trimis cartea de munca din prima zi de lucru, am semnat un C.I.M., iar acum nimeni nu poate sa-mi spuna

daca a fost inregistrat sau nu si unde este cartea mea de munca. Ba mai mult, cand am sunat sa intreb toate

aceste lucruri, mi s-a spus ca este bine totusi sa scriu o demisie. Va rog sa-mi spuneti si mie ce sa fac.

Mentionez ca nu am primit nici o decizie, dar nici nu mai puteam sa ma duc la serviciu, intrucat mi s-a

spus clar acest lucru.... Ce as putea face???

1. Nu ai nici un motiv (şi nu poţi fi obligat) să scrii o demisie. O demisie este un act unilateral al salariatului, atunci c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez intr-o regie de stat, unde am primit in cursul anului uniforma de lucru. In urma cu o saptamana mi-am dat demisia, angajatorul anuntandu-ma ca trebuie sa platesc uniforma respectiva, desi eu m-am oferit sa o predau in buna stare. De asemenea, in decembrie am primit bani pentru achizitionarea de echipament de lucru (tot haine si incaltaminte), acum imputandu-mi-se acesti bani, desi pot sa-l predau fara nici o problema.

Are dreptul angajatorul sa-mi ceara acesti bani?

 

O alta problema este ca mi-am luat in intregime concediul de odihna pe anul acesta si am ridicat prima de concediu. Banii din prima se dau in totalitate inapoi sau proportional cu zilele lucrate?

 

Va rog, daca poate cineva sa-mi raspunda, situatia fiind foarte complicata...daca stau sa adun toti banii care mi se cer mai trebuie sa lucrez vreo 2 luni...

 

Multumesc mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am si eu cateva intrebari.

In ce conditii un angajat nu poate sa-si depuna demisia?

Poate angajatorul sa-l constranga pe viitorul demisionar sa nu-si mai dea demisia?

Daca un angajat are debite la firma isi poate depune demisia si sa plateasca restul de bani?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti functionar public sau nu?

 

Lucrez intr-o institutie privata.

 

Lucrez intr-o institutie privata.

Si ca sa fiu si mai explicit:

 

Acum un an mi-au fost imputate niste sume de bani din cauza unui alt angajat. Si normal ca am fost gasit si eu vinovat ca supervizor. Am platit suma si am dat o declaratie fata de angajator asupra a ce s-a intamplat. Acuma vreau sa plec de la firma si sunt amenintat cu acea declaratie. Adica cu reluarea ... faptelor. Merci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu te poate ţine cu forţa la un servici. Ai oric

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Demisia este un act unilateral de vointa.

Angajatorul nu trebuie sa aprobe demisia,nu poate refuza aceptarea ei, pur si simplu ia cunostinta de depunerea ei de care angajat si se conformeaza.

Ai spus ca ai platit suma de bani ce ti s-a imputat.

Cu ce te mai ameninta?

Daca te hotarasti sa-ti dai demisia, o intocmesti in forma scrisa, o datezi, semnezi, o duci la inregistrat la secretariat si pastrezi o copie dupa ea, unde iti notezi numarul de inregistrare.

Angajatorul are la indemana alte mijloace prin care te poate urmari pentru recuperarea eventualelor sume datorate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×